in

11 Nisan Evcil Hayvan Günü nasıl kutlanabilir?

2006’dan bu yana 11 Nisan, Evcil Günü Olarak kutlanıyor. Peki, 11 Nisan Evcil Hayvan Günü için neler yapılabilir, bu özel gün nasıl kutlanabilir?

Bir hayvanın duygusal insanı olmak, onunla aynı yaşamı paylaşmak, birlikte büyümek, birlikte eğlenmek dünyadaki en değerli hislerinden biridir.

Her gün sonsuz sevgiyle kucakladığımız dostlarımızı, bugün biraz daha fazla şımartmaya ve eğlendirmeye ne dersiniz? Çünkü bugün onların günü. Bugün 11 Nisan Dünya Evcil Hayvan Günü!

Bir hayvanın duygusal insanıysanız her gün onların günü olduğunu bilirsiniz aslında. 

Kediler, köpekler, kuşlar hangi hayvanın duygusal insanı olursanız olun, Dünya Evcil Hayvan Günü size evcil hayvanınıza daha fazla sarılmak ve onun hayatınızı ne kadar aydınlattığını bilmesini sağlamak için mükemmel bir fırsat sunuyor. 

EVCİL HAYVAN GÜNÜ NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Hayvan hakları savunucusu, evcil hayvan ve aile yaşam tarzı uzmanı Colleen Paige, evcil hayvanların hayatımıza kattığı neşeyi kutlamak için 2006 yılında Ulusal Evcil Hayvan Günü’nü ilan etti.

Colleen bu günü kurarken aynı zamanda evlat edinilmek üzere barınaklarda bekleyen her türden birçok evcil hayvanın süregelen ihtiyaçlarına da dikkat çekmek istedi.

Safkan köpek ve kedi isteyen insanları bir petshoplardan satın almak yerine hayvan dernekleri ve barınaklarıyla iletişime geçerek, oradaki yuva bekleyen hayvanları evlat edinmeye teşvik etti.

 “Satın alma, Sahiplen!” bu günün sloganı haline geldi.

Colleen’in oluşturduğu bu gün ilk olarak ABD’de kutlanmaya başladı, ancak kısa sürede uluslararası çapta genişledi.

Yaşam hakkına saygı duyan insanlar şimdi İngiltere, İrlanda, İtalya, Avustralya, Yeni Zelanda, İsrail, İspanya, Guam, İskoçya ve Türkiye de dâhil daha birçok ülkede bu günü kutluyor.

Ayrıca sosyal medya platformları, Evcil Hayvan Günü’nün dünya çapında duyulmasına ve  Colleen’in amacının desteklenmesine büyük katkı sağladı.

Bugün dostlarımıza sonsuz sevgimizi bir kez daha sunabileceğimiz güzel bir fırsat. Evcil hayvanı olamayan insanlar içinde yeni bir yol arkadaşı edinmenin ise tam zamanı.

BARINAKLARDA YUVA BEKLEYEN HAYVANLARA FARKINDALIK YARATMAK AMAÇLANIYOR

Dünya Evcil Hayvan Günü dostlarımızı biraz daha şımartmak dışında, ortaya çıkış amaçlarından biri de barınaklara mahkum edilen hayvanların evlat edinilmesine dikkat çekmeyi sağlamak.

Dünya çapında milyonlarca hayvan barınaklarda hapis hayatı yaşıyor. Barınakların kötü koşullarında yaşam mücadelesi veren hayvanlar en çok ilgiye muhtaç olanlardır. Evcil Hayvan Günü barınaklarda bulunan, sıcak bir yuva ve sevgi bekleyen dostlarımız için farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Evcil Hayvan Günü, insanların bir hayvan evlat edinmek istediklerinde, bunu hayvan ticareti yapan kurumlardan değil de barınaklar veya hayvan dernekleri aracılığıyla gerçekleştirme teşvik ediyor.

EVCİL HAYVAN GÜNÜ NASIL KUTLANIR?

Bu özel günü neşeli hale getirmek için öneriler:

  • Eğer bir evcil hayvanınız varsa onunla yürüyüşlere çıkabilirsiniz, en sevdiği yiyeceği ona sunabilir ya da ona yeni bir oyuncak alarak sevimli dostlarınızı şımartabilirsiniz.
  • Barınaklardaki ve sokakta yaşayan hayvanlara destek olmak için bir hayvan STK’sına gönüllü olarak kayıt olabilirsiniz.
  • Barınaktaki hayvanları ziyarete giderek onların biraz olsun keyifli bir geçirmesini sağlayabilirsiniz.
  • Eğer bir evcil hayvan evlat edinmek istiyorsanız bugün tam sırası. Barınaklarda sıcak bir yuvaya kavuşmayı bekleyen yüzlerce can dostumuz sizi bekliyor. Onlara sıcak bir yuva olmaya ne dersiniz?
  • Barınaktaki hayvanlara destek olmak için yiyecek, battaniye, oyuncak bağışında bulunabilirsiniz.

Hayatını terk edilmiş hayvanlara adadı, çiftlik kurdu

Evsiz köpek, kendisine bakan Çavuş ile yaşamak için ABD yolcuğuna çıkıyor