in

Yeşil papağan kuşları nasıl hayvanlardır, neyle beslenirler?

Türkiye sokaklarında da özgürce kanat çırpan Yeşil papağan kuşları nasıl hayvanlardır, özellikleri nelerdir, neyle beslenirler?

Yeşil papağan veya halkalı boyunlu paraket, papağangiller familyasına ait bir kuş türüdür.

Yeşil papağan veya halkalı boyunlu paraket, papağangiller familyasına ait bir kuş türüdür. Literatürdeki asıl ismi ise Psittacula krameridir.

İlk yıllarda sadece İstanbul ve İzmir gibi illerde gözlenen yeşil papağan, farklı illerde de yayılışını arttırmaktadır. Türkiye’de 1355 Yeşil papağan bulunduğu tahmin ediliyor. Bunun da yaklaşık 1000’inin İstanbul’da olduğu tahmin edilmektedir.

Yeşil papağanlar, diğer ülkelere göre ülkemizde nadiren görülmektedir. Avrupa’da İngiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika gibi pek çok ülkede görülen bu tür Dünyada ise en çok İngiltere’de görülür. Pakistan, Hindistan ve Nepal gibi güney Asya ülkeleriyle Sudan, Etiyopya, Somali ve Uganda gibi Afrika ülkelerinde doğal olarak yayılış gösterirler.

Ülkemizde yalnızca 1000 civarı yeşil papağan vardır. Meyve, sebze ve küçük tohumları yiyerek beslenirler. Egzotik papağan türlerinden biridir.

GÖÇ ETMEYİ SEVMEZLER

Yeşil papağanlar en konuşkan papağan türlerinden biri olarak bilinir ve genellikle pek fazla göç etmeyen bir türdür. Hem doğada hem de evde yaşayabildiği söylenen sosyal hayvanlardır.

Ülkemize yeşil papağan türlerinin gelmesinin sebebi küresel ısınma olarak tahmin edilmektedir. Ilık iklimleri sevdikleri ve ülkemizde de genellikle çok sert kışlar geçmediği için doğru bir yaklaşımdır diyebiliriz. Bir diğer olasılık ise 1. Körfez Savaşı zamanında uçağın kargo bölümünden kaçmaları gibi bir rivayet de olmasıyla birlikte, yeşil papağanların tam olarak ülkemize ne zaman geldiği, ne şekilde geldiği bilinmemektedir.

Ne yazık ki para ile en çok satılan papağan türlerinden biridir. Kimi zaman atıldıkları, kimi zaman da evden kaçtıkları, doğal ortamında olanların ise çiftleştiği için sayıları gittikçe artmaktadır. Sıvacıkuşu ve ağaçkakanlar ile yuva kovukları için rekabet ettiği tespit edilmiştir. Meyve bahçeleri, mısır, tahıl vb tarımsal ürünlere beslendikleri için bazı insanlar tarafından “tarım zararlısı” olarak görülürler.

Yeşil papağanlar en konuşkan papağan türlerinden biri olarak bilinir.

YEŞİL PAPAĞANLARIN ÖZELLİĞİ NEDİR?

  • Tüyleri yeşil, gagaları ise kırmızı renktedir. Erkeklerinin boynunda siyah halkalar vardır.
  • Kuyrukları çok uzundur, yaklaşık 40 cmi bulabilir. Tek bir kanatları ise 18 cmi bulabilir.
  • Oldukça hızlı uçabildikleri için doğal yaşamda diğer hayvan türlerine av olmaktan kurtulabilirler.
  • Kanatları da fazlaca güçlü olduğu için uçarken kanat seslerini duymak mümkündür.
  • Kuyruklarının uzunluğu, toplam uzunluklarının da üstünde olabilir.
  • Tomurcuk yemeyi severler.
  • Yeşil renkte olduklarından dolayı doğal yaşamda kolaylıkla kamufle olabilir, kendilerini tehlikelerden koruyabilirler.
  • İstilacı bir tür olarak bilinirler, diğer kuşların yuvasını bozma gibi eğilimleri vardır.
  • Karga ve güvercinlerin ağaçlardaki yuvalarını sahiplenirler.
  • Sıvacıkuşu ve ağaçkakanlar ile yuva kovukları için rekabet edebilirler.

YEŞİL PAPAĞANLAR NASIL BESLENİR?

Yeşil papağanlar en çok meyve yiyerek beslenirler. Meyve ile birlikte tohum ve fındık da tüketirler.

Doğadaki bazı solucan ve böcekleri avlamalarının yanı sıra, kendilerinden küçük olan kuşları da avlayarak yedikleri gözlemlenmiştir.

Ağaçlarda bulunan kestaneleri de çok sevdikleri de bilinir. Yere düşenlerini de ayıklayarak yer ve meşe palamutu ile de beslenirler.

Yeşil papağanlar hakkında daha fazla bilgi ve görüntüye ulaşmak isterseniz, TRT belgeselin yeşil papağanlarla ilgili olan belgeselini izlemenizi öneririz.

Dişi köpek bakımı nasıl olmalıdır?

‘Yaşam hakkına duyarlı’ belediyeler ve ölüm kamplarına mahkum edenler