in

Terk edilen hayvanlar için ev kiraladı

Bazı kişiler, hayvanlarını kayıt ettirmek yerine sokağa bırakmayı tercih ettiler. Bu soğuk havada ölüme terk edilen 20’ye yakın köpeği de yaşam hakkına saygılı bir vatandaş ev kiralayarak bakıyor.

Yasaklı köpek ırklarının” 14 Ocak 2022’ye kadar kayıt alınması konusunda çalışma başlatılmıştı.

Kayıt edilmediği tespit edilen hayvan sahiplerine ise 15 bin lira idari ceza uygulanması yönünde karar alınmıştı.

Son kanunun yürürlüğe girmesinin ardından sokağa bırakılan ve ölüme terk edilen köpek sayısında artış gözlendi.

Özellikle ormanlık alanlara bırakılan çoğunluğu köpeklerden oluşan hayvanlar dondurucu soğukta zor günler geçiriyor.

İstanbul’un Arnavutköy ve Çatalca ilçelerindeki ormanlık alanlara bırakılan çok sayıda köpek soğukta donma tehlikesiyle karşı karşı kalıyor.

Zor günler geçiren hayvanlara, duyarlı vatandaşlar sahip çıkıyor.

TEDAVİLERİNİ YAPTIRIYOR

Arnavutköy Bolluca Mahallesi’nde oturan Burhan Özkan, ölüme terk edilen köpekler için bir ev kiraladı.

20 köpeğe kiraladığı evde bakan Özkan, yaralı ve bakıma ihtiyacı olan hayvanların tedavilerini de yaptırıyor.

Sokaklarda ölüme terk edilen hayvanların yardımına koşan Burhan Özkan, şuları söyledi:

“Ben yıllardır sokakta yaşayan evsiz hayvanlar ile uğraşıyorum. Maalesef ki insanlar çıkan son yasa nedeni ile evlerinde bulunan hayvanları terk etmeye başladılar ve bir sürü hayvan yaşamını yitirdi. Biz hayvan severler bu hayvanları yaşatmak için ciddi mücadele veriyoruz ama şu anda yükümüz ciddi anlamda artmış durumda özellikle ormanlara bırakılan hayvanlar son zamanlarda çok fazla. Çok ufak bir alanda bile çok fazla kurtardığımız kedi ve köpeklerimiz var.”

‘AÇLIKTAN YA DA AKCİĞER ÜŞÜMESİNDEN ÖLÜYORLAR’

Fırsatçıların mamaya zam yaptığını söyleyen Özkan şöyle dedi:

“Yapılan son zamlardan sonra da fırsatçılar doları bahane ederek mamalara ciddi anlamda zam yaptı bayat ekmek bile ateş pahası oldu yükümüz de bayağı arttı. Sokaklarımız köpeklerle dolmuş durumda. Biz de çıkmaza girdik. Ne yapacağız bilmiyoruz ama hiçbir hayvanın zarar görmesini istemeyiz umarım kısa sürede bu evlatlar yeni yuvalarına devletimizin yapacağı yeni yerlerine alınırlar. Biz zarar gören hayvana sahip çıkıyoruz çünkü sağlıklı hayvan bir şekilde başının çaresine bakıyor ama şu düşünceyi de yanlış buluyorum. Hayvan dışarıda bir şekilde başının çaresine bakar. Dışarıda ölen hayvanların bir çoğu açlıktan ve akciğer üşümesinden ölüyor. Bir süre evlerde bakıldıktan sonra sokağa atılan hayvanların yaşama şansı ise çok daha az ya ölüyor yada agresifleşiyor. Ben öyle hayvanlar gördüm ki sahibinden ayrıldığı için bilerek kendini öldürmek isteyen araçların altına bilerek atlayan hayvanlar gördüm. Çocuklarımızı nasıl bırakamıyorsak hayvanları da bırakmamamız lazım hayvan sahiplenmek bir hobi değildir ve hayvanlar hediye değildir. Doğum gününde veya yılbaşında alınıp hediye edilmez mamaya zam geldi, koltuk parçalıyor diye dışarıya bırakılmaması lazım. Bir hevesle hayvan sahiplenince aslında ona zarar vermiş oluyorsun.”

Yaban hayatından eşsiz görüntüler

Barınaktan hayvan evlat edinen 11 ünlü isim