in

Gerekçe ‘insanların güvenliği’: Norveçli yetkililer deniz aygırı Freya’yı öldürdü

Norveç’teki Oslo Fiyordu’nda ‘insanlar için risk oluşturduğu’ iddia edilen Freya adıyla bilinen dev deniz aygırı öldürüldü.

Norveç’in Kragero kentindeki dünya çapında üne kavuşan 600 kilogram ağırlığındaki Freya isimli deniz aygırı, yetkililerin tüm uyarılarına rağmen halkın kendisine yaklaşması sonucu halk güvenliği nedeniyle uyutularak öldürüldü.

Deniz botlarına tırmanarak uzanan ve güneşlenen Freya, bölgede çok popüler hale gelmiş, insanlar onunla fotoğraf çektirmek için temas mesafesini hiçe sayarak hem kendilerini hem de Freya’yı tehlikeye atıyordu.

İnsanlar yüzünden yoğun stres altında kalan Freya’nın sağlığı tehlike altındaydı.

insanlar uyarıları dikkate almadığı için FREYA ÖLDÜRÜLDÜ

Bakanlık, Freya’nın uyutulması hakkında, “insan güvenliğine yönelik devam eden tehdidin genel bir değerlendirmesine” dayandığını ifade ederek, “Geçen hafta yerinde yapılan gözlemler sonucunda, halkın deniz aygırı ile net bir mesafe bırakılması yönündeki mevcut tavsiyeyi dikkate almadığı açıkça ortaya çıktı. Bu nedenle, insanlara zarar verme ihtimalinin yüksek olduğu ve hayvanın sağlığının korunmadığı sonucuna varıldı” dedi.

Freya’nın Oslo Fiyordu’ndan çıkarılması da dahil olmak üzere birçok seçeneğin değerlendirildiğini aktaran Bakanlık, ancak bu alternatiflerin deniz aygırının sağlığından endişe edilmesi nedeniyle reddedildiğini belirtti. Freya’nın insancıl şekilde uyutulduğu ve cesedinin veterinerler tarafından daha fazla inceleneceği aktarıldı.

İlk uçuşunda yorgun düşen yavru leyleği yuvasına itfaiye ekipleri bıraktı

EKODOSD’tan sürücülere “bukalemunlar” için duyarlılık çağrısı