in

‘Yasaklı Irk’ köpeklerle ilgili genelge için yaşam hakkı savunucularının ortak talebi: 14 Ocak uzatılsın

‘Tehlike Arz Eden Hayvanlar’ konulu genelgeye göre , yasaklı türler olarak adlandırılan köpek ırklarının kısırlaştırılarak 14 Ocak’a kadar kayıt altına alınması gerekiyor. Verilen sürenin uzatılması için sosyal medya üzerinden “14ocakuzatılsın” etiketiyle kampanya başlatıldı. Kampanya Twitter’da en çok konuşulan konu oldu.

Tarım ve Orman Bakanlığının, 7 Aralık 2021’de yayınladığı ‘Tehlike Arz Eden Hayvanlar’ konulu genelgeye göre ,Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Argentino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire Terrier ve American Bully ırkı köpekler ‘tehlike arz eden hayvanlar’ olarak isimlendirildi.

Bu hayvanların 7332 sayılı kanun gereğince 14 Temmuz 2021 tarihi öncesinde sahiplenilmiş olmaları ve 14 Ocak 2022 tarihine kadar kısırlaştırılarak kayıt altına alınmaları koşuluyla ‘yasal olarak’ evlat edinilmelerine imkan sağlayacak.

İstanbul İl Tarım ve Orman Müdürünün yaptığı açıklamaya göre, İstanbul’da tehlikeli olduğu söylenen 6 bin köpek kayıt altına alındı.

“YASAKLI IRK” KÖPEKLERLE İLGİLİ GENELGENİN UZATILMASI İÇİN KAMPANYA BAŞLATILDI

‘Tehlike Arz Eden Hayvanlar’ adı verilen genelgeye göre  tehlikeli olarak nitelendirilen ırkları için bu hayvanları kısırlaştırmak , çip taktırmak ve kayıt altına aldırmak 14 Ocak 2022’de doluyor. Bu tarihine kadar gerekli işlemleri yaptırmayanlara para cezası verilecek. Köpekler ise barınaklara hapsedilecek. Barınağa götürülmesi ön görülen hayvanların geleceğinden endişe duyuluyor.

Diğer yandan işlemler için verilen sürenin kısa olmasından dolayı ‘hayvanların sağlıklı bir şekilde kısırlaştırma işlemlerinin tamamlanabilmesi için’  yaşam hakkına saygılı vatandaşlar ve aktivistler tarafından sosyal medya üzerinden “14ocakuzatılsın” etiketiyle kampanya başlatıldı.

Twitter üzerinden 36 bin 300 tweet, İnstagram ve Facebook üzerinden on binlerce gönderi paylaşımı yapıldı.

Yaşam hakkına saygılı vatandaşlar, aktivistler ve HAÇİKO , HAYTAP gibi dernekler köpeklerin sağlıklı bir şekilde kısırlaştırılma işlemlerinin gerçekleşebilmesi için ilgili kurumlardan sürenin uzatılmasını talep ediyor.

HAYTAP’ın Twitter ve İnstagram sayfalarından yaptığı açıklamada: “Acilen sürenin uzatılmasını ve belediyeler birliğinin devreye girmesini talep ediyoruz. Dilekçemiz bakanlığa yollanmıştır.” diyerek ilgili birimlere seslendi.

HAÇİKO derneği Twitter sayfasından yaptığı paylaşımda : “Yasaklı ırklara ilişkin 14 Ocak’ta bitecek olan sürenin telafisi imkansız zararlar ortaya çıkaracağı ön görülmekle süre uzatım talebinde bulunulmuştur. Sizlerden de ricamız dilekçe web sayfamızdan indirerek, ilgili isteği Tarım ve Orman Bakanlığına kendi adınıza iletmenizdir.” yaşam hakkına saygı duyan vatandaşları ilgili birimlere sürenin uzatılmasına ilişkin talepte bulunmaya davet etti.

Talebe ilgili birimlerin nasıl bir yanıt vereceği merak ediliyor.

TERK EDENE 30 BİN TL CEZA

‘Tehlike Arz Eden Hayvanlar’ isimli genelgeye göre,  tehlikeli ırkları sokağa terk edenlere 30 bin Türk lirası idari  para cezası verilecek.

Genelgeye göre “ Kısırlaştırılan ve kayıt altına alınan bu hayvanlar ağızlıksız ve tasmasız olarak dolaştırılamaz, halkın yoğun olarak bulunduğu yerler ile çocuk oyun alanları ve parklarına sokulmaz. Ağızlık ve tasma takma zorunluluğu ile halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere ve çocuk oyun alanları ve parklarına girme yasağı, Genelgenin yürürlüğe girmesi ile birlikte uygulanmaya başlanacaktır.”

Bu fıkra hükmüne aykırı hareket edenlere, 11 bin Türk lirası idari para cezası uygulanacak.

Sokaktaki hayvanları evlat edinenlere içme suyu ücretsiz

Yangının ayırdığı köpek ve insanı itfaiye kavuşturdu