in

Chow chow köpek cinsi ve özellikleri

Oldukça farklı bir görünüme sahip olan chow chow köpek ırkı bazılarının “kedi gibi” olarak tanımladığı gururlu ve bağımsız bir ruha sahiptir. Bu karakteri de onun zor bir köpek olarak anılmasına neden olur, çünkü chow chow cinsi insanına bağlı olsa da her dakika dibinde durup her dediğini yapacak bir köpek değil kendi istekleri doğrultusunda hareket edecek sadık bir dosttur. Yani chow chow evlat edinmeyi düşünüyorsanız ailenize katılacak yeni üyenin bir kucak köpeği olmayacağını henüz yazımızın başındayken belirtelim dedik.

CHOW CHOW KÖKENİ

Chow chow ya da diğer ismi ile Çin aslanı dünyanın en eski köpek ırklarından biridir. Çin efsanelerinde siyah dilli aslana benzeyen köpeklerden bahsedilmesinin yanı sıra Çinlilerin kızaklarını çekmek için bu köpekleri kullandığı ünlü kaşif Marco Polo tarafından da belirtilmiştir. Uzmanlar efsanelerde adı geçen bu köpeklerin gerçekten de en eski köpek cinsleri arasında yer aldığını genetik testler ile doğrulamış durumda. Chow chow köpeklerin atalarının göçebe Moğol kabileleri ile birlikte güneye doğru hareket ettiği ve kökeninin Moğolistan ile Kuzey Çin olduğu düşünülüyor. Chow chow’u andıran köpeklerin erken tasvirleri Han Hanedanlığı (M.Ö 206-M.Ö 22) dönemine ait çanak çömleklerde görülüyor. Bir Çin imparatorunun av köpeği olarak kullandığı 2500 chow chowu olduğu da rivayet edilir. Kısacası bu köpekler binlerce yıllık bir geçmişe sahipler ve özellikle Çin kültüründe hatırı sayılır bir yerleri var.

CHOW CHOW FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

Chow chow fiziksel özellikleri denilince ilk akla gelen tabi ki siyah dilleri. Evet, yanlış okumadınız, bu ilginç görünümlü köpeklerin dilleri siyah, mavi-siyah ya da mor renklidir ve ilk kez bir chow chow ile karşılaşıp da siyah dilini görenler köpeklerin hasta olduğu endişesine kapılabilir, oysaki bu onların doğal halidir.

 • Chow chow köpeklerin ağırlı dişilerde ve erkeklerde 20-32 kilo arasındadır.
 • Yükseklikleri de yine hem dişilerde hem de erkeklerde 46-56 santim arasındadır.
 • Tüyleri orta-uzundur. Kürkü çift katmanlı, kaba yapılı ve düzdür. Yün gibi olan tüyleri kaba yapılı olsa da yumuşaktır.
 • Chow chow köpekler daima tek renklidir, yani kürkü iki renkli olan bir chow chow yoktur. Chow chowların tüyleri genellikle kızıl renklidir, kızılın yanı sıra krem, ten rengi, mavimsi gri ve siyah da olabilirler. Çok nadir olmakla beraber beyaz chow chow köpekler de vardır.
 • Aslan köpeği ve Çin aslanı olarak da anılmasına neden olan başının etrafındaki yeledir.
 • Kulakları yuvarlak ve küçüktür.
 • Gözleri badem şekilli ve koyu renklidir.
 • Burunları siyahtır.
 • Kuyrukları tüylü ve sırta doğru kıvrıktır.

CHOW CHOW KARAKTERİ

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi chow chow karakteri kendine hastır, bu bağımsız ruhlu köpekler birçok kişi tarafından kedi karakterli olarak anılırlar.

 • Chow chow köpekler yalnızca bir kişiye ya da yakın aile fertlerine bağlanırlar, yabancılara karşı daima şüphecidirler.
 • Chow chowlar yavruluktan itibaren yeterli sosyalleştirilmezlerse agresif olabilirler. Bu köpeklerin yavruluklarında hem insanlarla hem de diğer köpeklerle sosyalleşmelerinin sağlanması çok önemlidir.
 • Chow chow çok inatçı bir köpek cinsidir, bu yüzden eğitilmesi zor ırklar arasında yer alır.
 • Zekası ortalama seviyededir, çok zeki bir ırk olduğu söylenemez.
 • Çok hareketli bir ırk da değildir, apartman hayatına gayet uygundur.
 • Çocuklarla, köpeklerle ve yabancılarla arası pek iyi değildir.

Yukarıda saydıklarımız chow chow köpek karakteri ile ilgili genel bilgiler, yani her chow chow böyle bir karaktere sahip olacak denilemez.

CHOW CHOW BAKIMI

Ortalama ömrü 11-13 yıl olan chow chow cinsi sıcağa karşı dayanıksızdır, bu nedenle chow chow bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli şeylerden biri sıcak havalarda korunmasını sağlamaktır. Chow chow köpeklerin tüylerini en az haftada bir kez taramak gerekir, bu köpekler özellikle mevsim değişimlerinde aşırı tüy dökerler. Her köpek gibi yetişkin chow chowlar da sağlıklı ve mutlu olabilmek için düzenli antrenmana gereksinim duyarlar, günlük 15 dakikalık bir yürüyüş bu köpeklerin egzersiz ihtiyacını karşılamak için yeterlidir.

CHOW CHOW KÖPEKLERDE GÖRÜLEBİLECEK SAĞLIK SORUNLARI

Chow chow her şeyden önce kilo almaya eğilimli bir ırktır ve fazla kilolar aynı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de birçok sağlık sorununa zemin hazırlar. Bu nedenle bu köpeklerin kilo almalarını önleyecek şekilde beslenmeleri ve günlük egzersizlerinin atlanmaması önemlidir.  Irkta görülebilecek olası hastalıklar arasında kalça displazisi ve göz kapağının içe doğru kıvrılmasına neden olan entropiyon sayılabilir.

Mitolojik kedi isimleri

Sivas kangal köpeği, özellikleri, karakteri ve bakımı