in

Pisipisi otu köpekler için çok tehlikeli olabilir

Her köpeğin dışarıda çimenlerde oynaması pek doğal ve faydalıdır. Ancak oynadığı alanda pisipisi otları yoğun bulunuyorsa bu köpeğiniz için tehlikeli olabilir. Peki, pisipisi otunun köpeklere ne gibi bir zararı vardır?

ÖNCELİKLE PİSİ PİSİ OTUNU TANIYALIM

Duvar arpası, yabani arpa olarak da bilinen pisipisi otları (Hordeum Murinum) kıraç veya sulanmayan alanlardan, sulanan taban arazilere kadar hemen hemen her toprakta yetişir. Özellikle fazla kullanılmayan arazileri tercih eder. Çok yaygın bir bitkidir. Meyve bahçeleri, çim alanları, yol kenarları, çit dipleri, döküntü alanlarında rastlanır.

PİSİ PİSİ OTUNUN KEDİ VE KÖPEKLERE ZARARLARI

Veteriner hekimler sıcak havalarda hayvanlarda en çok görülen vakalardan birinin, pisipisi otu kaçması olduğunu ifade ediyorlar. Zonguldak Veteriner Kliniği’nden Veteriner Hekim Suat Olucak, özellikle yeşil alanda oynayan kedi ve köpek gibi hayvanlarda pisipisi otunun büyük tehlike oluşturduğunu ifade ediyor. Veteriner Hekim Suat Olucak, genellikle köpekler için tehlike olan pisi pisi otu kaçma durumundan sonraki belirtileri ve neler yapılabileceğini şu şekilde sıraladı:

PİSİ PİSİ OTU KÖPEĞİNİZİN KULAĞINA KAÇABİLİR

Özellikle köpeğiniz yeşil alanlarda oynarken, yuvarlanırken, bir anda kulağına bir şey kaçabilir. Bu durumda köpeğiniz sürekli başını sallar, ayağı ile kulağını kaşımaya çalışır, aşırı derecede huzursuz olur, bazen kanamalar görülebilir. Bu şekilde sorunlarla karşılaştığınızda en kısa sürede veteriner hekiminize danışmanız gerekmektedir.

Köpeğinizin kulağına yapışan pisipisi otu, köpeğinizin başının hareketiyle kulaktan içeri girer. Geç kalınmış vakalarda kulak enfeksiyonlarına sebep olur. Kulağın içinden kokulu, irinli bir sıvı gelir. Köpeğiniz ağrıyan kulağını elletmek istemez.

PİSİ PİSİ OTU KÖPEĞİNİZİN BURNUNA KAÇABİLİR

–Köpekler otların arasına girip, etrafı koklamayı severler. Bu esnada pisipisi otu köpeğin burun deliklerinden içeri girer, farenkse açılan kıvrımlı kısma ilerler ve orada saplanıp kalır. Burun mukozasında irkilti oluşturmasından dolayı köpek şiddetle hapşırmaya başlar. Hapşırmaları burun kanaması takip eder. Pegingeese, Boxer, Bulldog gibi basık burunlu köpeklerin burunlarına anatomilerinden dolayı daha kolay pisipisi otu kaçar.

PİSİPİSİ OTU KÖPEĞİNİZİN PATİLERİNİN ARASINA KAÇABİLİR

Pisipisi otları köpeğinizin patilerine tutunur ve parmak aralarından girerek ileriye doğru ilerler. Labrador, Alman kurt köpeği gibi büyük ırklar ve tüylü köpekler daha büyük risk altındadır. Gezintiden döndüğünüzde köpeğiniz parmak aralarını yalıyor, ağzıyla ısırarak kaşıyorsa pisipisi otu girmiş olabilir. Dikkatlice baktığınızda parmak aralarında otu göremiyorsanız fakat bir şişlik ve kızarıklık mevcutsa, bölgeyi kurcalamadan veterinerinize gidin. Parmak arasından giren ot bacağın içerisinde ilerler, kapanmayan fistüller oluşturur.

PİSİ PİSİ OTUNUN KÖPEĞİNİZİN GÖZÜNE KAÇMASI

Pisipisi otları bazen de gözden içeri girerek, gözde kızarıklık, kanlanma ve akıntıya sebep olurlar. Köpeğiniz patisiyle gözünü kaşımaya çalışır. Gözünü rahat açıp kapatamaz. Geç kalırsanız köpeğiniz gözünü kaybedebilir.

PİSİ PİSİ OTUNUN KÖPEĞİNİZİN AĞZINA KAÇMASI

Gezintiden geldiğinizde köpeğiniz aşırı salya salgılıyorsa, kusmaya çalışıyorsa, sert ve şiddetli öksürüyorsa, durmadan su içiyorsa, ağzından pisipisi otu kaçma ihtimalini düşünmelisiniz.

PİSİ PİSİ OTUNUN KÖPEĞİNİZİN ANAL VE GENİTAL ORGANINA KAÇMASI

Anal ve genital organlara giren pisipisi otunu gözle görmeniz hemen hemen imkansızdır. Otluk bir alandan geldiğinizde köpeğiniz anüs bölgesini veya genital organlarını ısrarla yalıyorsa pisi pisi otundan şüphelenmelisiniz.

PİSİ PİSİ OTUNU KENDİNİZ ÇIKARMAYA ÇALIŞMAYIN

Köpeğinizin herhangi bir organına pisi pisi otu girdiğinde hiç oyalanmadan veterinerinize gidin. Cımbız, pens gibi aletlerle kendiniz çekip çıkarmaya çalışmayın. Pisipisi otları yapıları gereği geri hareket etmezler ve hızlı, dikkatsiz çekilirlerse koparlar. Böyle bir durumda içeride kalan parça ilerlemeye devam eder ve çıkartılması daha zorlaşmış olur. Vakit kaybetmemek çok önemlidir. Çünkü, pisipisi otları vücudun içinde çok hızlı ilerler.

Noktalı ,Beyaz,Siyah Faketmez Sonuçta O Bir Kedi , Köpek

Deve kuşları kafalarını neden kuma gömerler?