in ,

French Bulldog Köpek Cinsi Ve Özellikleri

Küçük, sevimli ve çok akıllı bir dost olan Fransız buldogu ya da diğer ismi ile French bulldog en sevilen eşlikçi köpeklerden biri. Yarasa kulağına benzeyen kulakları ile kendine özgü bir çekiciliği olan French bulldog ülkemizde de hem çok popüler hem de birçok kişi bu küçük ve güzel köpeklerle birlikte yaşıyor.

French bulldog kökeni

19. yüzyılın ikinci yarısında İngiltere Nottingham’daki dantel işçileri Sanayi Devrimi sebebiyle işsiz kaldıklarından İngiliz Kanalı’nı geçerek Fransa’ya göç ettiler ve yanlarında toy bulldoglar da dahil olmak üzere köpeklerini de götürdüler. İşçilerin yanlarında getirdiği bu köpekler Fransa’da çok popüler oldu. Yani ismi Fransız bulldog olsa da bu minyatür bulldog köpekler aslında İngiltere’de ortaya çıktılar. Fransa’da ve tüm Avrupa’da hızla tanınan ırk çok geçmeden Amerikalılar tarafından da fark edildi, Frenchie olarak adlandırıldı ve bugün Amerika’da da en sevilen köpek cinsleri arasında yer alıyor.

French bulldog fiziksel özellikleri

Fransız bulldog cinsinin görünüşü çok tipiktir, bu köpekleri başka bir cins ile karıştırmak mümkün değildir.

 • Fransız bulldog küçük bir köpek ırkıdır. Yükseklikleri erkeklerde ve dişilerde 30 santim, ağırlıklarıysa yine dişi ve erkeklerle 9-13 kilo arasındadır.
 • Tüyleri kısadır, tüy renkleri sarı, beyaz, kaplan desenli ya da bu renklerin karışımı olabilir.
 • Gözleri büyük ve çıkıktır, French bulldog köpeklerin gözleri daima koyu renklidir.
 • Kuyrukları düz ya da kıvrık olabilir.
 • Burunları basık ve koyu renklidir.
 • Bu köpeklerin en önemli fiziksel özelliklerinden biri yarasaya benzeyen kulaklarıdır.
 • Derileri yumuşak ve gevşektir.
 • French bulldog İngiliz bulldog ile hemen hemen aynı görünümdedir, aralarındaki fark Fransız bulldogun İngiliz’den çok daha küçük olmasıdır.

French bulldog karakteri

Asık suratlı görünüşüne rağmen Fransız bulldog karakteri çok eğlencelidir. Birlikte yaşamanın çok keyifli olduğu bu küçük köpekler insanların hayatına hem mutluluk hem de neşe katarlar.

 • French bulldog karakteri denilince akla ilk gelen şeylerden biri inatçılıklarıdır. Fransız bulldoglar çok inatçıdırlar.
 • Başka köpeklerle anlaşmakta sorun yaşayabilirler, bu sebeple yavruluklarından itibaren köpeklerle sosyalleştirilmeleri önemlidir.
 • French bulldog köpekler genellikle kedilerle köpeklerle olduğundan daha iyi anlaşırlar. Özellikle de yavruluktan itibaren beraber büyürlerse French bulldog ile kediler gayet iyi dost olabilirler.
 • Çocuklarla da araları iyidir, oyun oynamayı çok severler ve bu da çocuklarla harika zaman geçirmelerini sağlar.
 • Yabancılarla araları ne iyi ne kötüdür.
 • İnatçı olmaları sebebiyle eğitilme ve itaat konusunda kimi zaman sorun çıkartabilirler.
 • French bulldog köpeklerin çoğunun gereksiz havlama eğilimi yoktur, ancak bir yabancı geldiğinde havlarlar, diğer zamanlarda sessiz olarak tanımlanabilecek köpeklerdir.

Her zaman belirttiğimiz gibi French bulldog karakteri ile ilgili yukarıda yazdıklarımız genel karakter özellikleridir, tüm French bulldog köpeklerin karakteri muhakkak böyle olmak zorunda değildir.

French bulldog bakımı

Bu sevimli köpekle bakmak kolaydır, kısa tüylerini haftada bir defa taramak tüy bakımı için yeterlidir. Fazla egzersiz ihtiyaçları yoktur, her gün yarım saat kadar düzenli gezdirmek hem tuvalet hem de egzersiz ihtiyacını karşılamasını sağlar. Ortalama ömrü 12-14 yıl arasında olan French bulldog kilo almaya eğilimli bir köpek cinsidir, fazla kiloların verebileceği zarar göz önünde bulundurularak kilo almasını engelleyecek bir diyetle beslenmesi sağlıklı ve uzun bir yaşam sürdürmesi için vazgeçilmezdir. Bu arada Fransız bulldog köpeklerin çoğu kısa bacakları ve ağır kafaları sebebiyle iyi yüzemez, eğer havuzlu bir evde yaşıyorsanız bunu unutmamalısınız, zira eğer önlem almazsanız havuza düşerek hayatını kaybetme riski vardır.

French bulldog köpeklerde görülebilecek hastalıklar

Ne yazık ki bu güzel köpekler yaşam kalitesini düşürebilecek yapısal deformasyonlara sahiptirler. Özellikle nefes almakta zorlanmaları French bulldog köpeklerin çoğunda ciddi bir sorun durumunda, bu ayrıca horlamalarına da yol açan bir etkendir.  Bu köpekler nefes sorunları ile birlikte sıcağa karşı da çok dayanıksızlar, bu nedenle aşırı sıcak yerlerde, klimasız evlerde yaşamaları tavsiye edilmiyor. Bunların dışında French bulldog gaz, kalça displazisi, damak yarığı, bir tür pıhtılaşma bozukluğu olan Von Willebrand hastalığı da ırkta görülebilen sağlık sorunlarıdır. French bulldog köpeklerin alerjilere de yatkınlığı vardır.

K harfi ile başlayan hayvan isimleri

Devon Rex Kedi Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı