in

Doberman Köpek Cinsi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tanınan ve birlikte yaşanılan köpek cinslerinden biri Doberman ya da tam ismi ile Doberman Pinscher. Kaslı, güçlü ve hızlı Doberman cinsi ile ilgili agresif olduğuna ilişkin yaygın bir kanı olsa da aslında Doberman ailesine karşı sonsuz sevgi dolu ve çok sadık bir köpek ırkıdır. Bir Doberman evlat edinen herkes ömrü boyunca en yakın arkadaşı olacak bir can ile harika bir yola çıktığından emin olabilir. Doberman cinsi hakkındaki yazımız bu güzel köpekleri daha yakından tanımanızı sağlayacak.

İlk Doberman 1880’li yıllarda yetiştirildi

Doberman ırkının labarotuvarda üretildiğinin söylendiğini mutlaka herkes en az bir kez duymuştur ancak bu tabi ki doğru değil. Bir vergi tahsildarı olan Alman Karl Friedrich Louis Dobermann tehlikeli olan işinde kendini koruyacak bir ırk yaratmayı amaçlayarak farklı köpekleri kullanarak ırkı ortaya çıkarttı. Dobermann’ın hayalindeki köpek dayanıklı, güçlü ve zeki bir ırktı ki bir Doberman köpek ile tanışmış olan herkes Bay Dobermann’ın tam da bu özelliklerde bir köpek geliştirmeyi başarmış olduğunu kabul edecektir.

Irkın geliştirilmesinde German Pinscher, Rottweiler, Beauceron ve Weimanarer ırklarının kullanıldığına inanılıyor ancak ırkların karışım oranları da kullanılan ırklar da kesin olarak bilinmiyor. Hangi ırklar kullanılmış olursa olsun ortaya çıkan Doberman cinsi için harika bir köpek demek pek de yanlış olmaz.

Erkek Dobermanların ağırlığı 45 kiloya ulaşabiliyor

Doberman orta büyüklükte bir köpek ırkı ve erkekleri 45 dişileriyse 35 kilogram ağırlığa ulaşabiliyor. Yükseklikleriyse dişilerde 68, erkeklerdeyse 72 santime ulaşabiliyor. Elbette bunlar ortalama rakamlar, bundan daha kısa ya da uzun, hafif ya da ağır Doberman köpekler de olabiliyor.

Doberman köpeklerde dört farklı tüy rengi görülür

Doberman denilince çoğumuzun aklına ilk gelen vücudu siyah, burnunun arkasından boynuna doğru, kaşları ve patileri kahverengi lekeli köpekler geliyor ki bu en yaygın Doberman tüy rengi, ancak tüm Domerman köpekler bu renkte olmak zorunda değil. Bu güçlü köpeklerde mavi, kızıl-kahverengi ve açık kahverengi tüyler de görülebiliyor. Kısa tüylerinin oldukça az döküldüğünü de belirtmeden geçmeyelim.

Doberman köpeklerin kulaklarını kesmek gerekiyor mu?

Sokakta karşılaştığımız Dobermanların çoğunun ne yazık ki kulakları ve kuyrukları kesik. Bu köpeğin ilk ortaya çıktığı dönemde yırtıcı hayvanlarla gireceği kavgalar gibi riskler düşünülerek kulakları kesilmiş ancak bugün bu uygulama yalnızca estetik kaygılarla yapılıyor. İşin doğrusu Doberman köpeklerin kulaklarını da kuyruklarını da kesmenin bu hayvanlara hiçbir yararı yok, yararı olmadığı gibi sırf estetik kaygılarla köpekleri acılı bir operasyona sokup ardından da uzuvları alınmış olarak hayata devam etmeye zorlamak anlamına geliyor. Yani, Doberman köpeklerin ne kulaklarını ne de kuyruklarını kesmek gerekmiyor, lütfen TIBBİ ZORUNLULUKLAR DIŞINDA hiçbir köpeğin kulak ya da kuyruğunu kestirmeyin.

Bu arada artık önemli köpek kuruluşları tarafından kuyruğu ve kulağı kesilmiş Dobermanların ırk standardı dışında görüldüğünü, köpek gösterilerine kulağı ve kuyruğu olmayan Dobermanların kabul edilmediğini ve kuyruk-kulak kesme operasyonunun ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde yasa dışı olduğunu da ekleyelim.

Dobermanlar insanlarla yakın olmayı sever

Doberman yavruluk döneminden itibaren sevgi dolu bir aile ortamında büyüdüğünde ailesine karşı sevgi dolu ve sadık bir köpek olur. Ancak her köpek gibi bir Doberman’ı da alıp arka bahçeye yapayalnız bağlarsanız sevecen ve mutlu bir köpek olmasını bekleyemezsiniz, yani Doberman insanlarla olmayı sever, bir bahçede yapayalnız bırakılmayı değil ve bu şekilde beslenen Dobermanlarda saldırganlık eğilimi ile karşılaşılması da tabi ki olasıdır.

Dobermanlar kolay adapte olan, çocuklarla ortalama düzeyde ilişkiler kuran diğer köpeklerleyse sorun yaşama riski bulunan köpeklerdir.  Büyük olmalarına karşın apartman hayatına kusursuz uyum sağlarlar, fazla havlama eğilimleri de yoktur.

En zeki köpek ırklarından biri

Bu büyük ve estetik köpekler dünyanın en zeki köpekler listesinin ilk sıralarında yer alıyorlar yani Doberman en zeki köpek cinslerinden biri. Yüksek zekaları kolay eğitilebilmelerini sağlıyor ki tam da bu sebeple Doberman polis, asker köpeği başta olmak üzere birçok işte insanların en büyük yardımcılarından biri olarak kullanılıyor.

Doberman bakımında yeterli egzersiz çok önemli!

Ortalama ömrü 10-13 yıl olan Doberman bakımı konusunda en önemli unsur bu enerjik köpeklerin yeterli düzeyde egzersiz yapmalarının sağlanması. Yeterli egzersiz yapmayan Dobermanlar ruhen ve fiziken sağlıklı olamayacakları için her gün düzenli dolaştırılmaları, en azından bir süre serbest koşmalarını sağlamak gerekiyor.

Doberman tüy bakımı ise gayet kolay, fazla dökülmeyen kısa tüylerini haftada bir-iki kez düzenli taramak tüy bakımı için yeterli.

Bazı hastalıklara yatkınlıkları olabiliyor

Dobermanlar genel olarak sağlıklıdır, ancak tüm ırklar gibi bazı sağlık sorunlarına yatkındır. Bütün Dobermanlar bu hastalıklardan birine mutlaka yakalanacak diye bir kural yoktur ama bir Doberman sahiplenmeyi düşünenlerin ırkta görülebilecek olası sağlık sorunlarının farkında olması önemlidir.

Von Willebrad Hastalığı: Bir kan hastalığı olan bu hastalık pıhtılaşma bozukluğuna yol açar.

Kalça displazisi: Bu uyluk kemiğinin kalça eklemine tam oturmadığı kalıtsal bir sorundur.

Progresif Retinal Atropi: Bu retinanın kademeli olarak bozulmasını içeren bir göz hastalığıdır, erken dönemde gece körlüğüne ilerleyen dönemdeyse tam görüş kaybına yol açabilir.

Hipertrofik Kardiyomiyopati: Bir kalp hastalığı olan hipertrofik kardiyomiyopati köpeklerde en sık görülen kalp hastalıklarından birdir ve Dobermanları da etkileyebilir.

Narkolepsi: Aniden uyumaya sebep olabilen narkolepsi nörolojik bir hastalıktır.

Albinoizm: Albinoizm bu ırkı etkileyebilen genetik bir hastalıktır. Albino bir Doberman yalnızca beyaz tüylü değil pembe tenli, pembe burunlu mavi ya da açık renk gözlü olur. Albinolar güneş ışığına aşırı duyarlıdır ve kanser ile göz sorunları başta olmak üzere birçok sorunun görülme riski de yüksektir.

NOT: YAZIMIZDA ÖZELLİKLE KULAKLARI VE KUYRUKLARI KESİLMİŞ DOBERMAN GÖRSELLERİ KULLANILMAMIŞTIR. KÖPEKLERİN KULAK VE KUYRUKLARINI KESMEK HEM ETİK DEĞİLDİR HEM DE ÜLKEMİZDE YASA İLE YASAKLANMIŞTIR.

En büyük 10 evcil kedi cinsi

Doğa ile İlgili Sözler