in

Labrador Retriever Köpek cinsi hakkında her şey

Amerika’nın en popüler köpeği olarak anılan Labrador Retriever ya da kısaca Labrador ülkemizde de en fazla birlikte yaşanılan köpek cinsleri arasında yer alıyor.

Labrador cinsi çok sevimli bir görünüşe ve harika bir karaktere sahip olmasıyla tanınıyor ve evcil hayvan olarak bakılmasının yanı sıra birçok işte insanlara yardımcı da oluyor. Engelli köpeği, terapi köpeği, arama-kurtarma köpeği denilince akla gelen köpek cinslerinin ilk sırasında tabi ki Labrador var.

ÖNCELERİ “ST. JOHN’UN KÖPEĞİ” OLARAK BİLİNİYORLARDI

Labrador retriever Kanada’nın Newfoundland Adası’nda ortaya çıktı ve ilk olarak St. John’un köpeği ismiyle anılıyordu. 1700’lerde ortaya çıkan ırk yerel balıkçılara balık ağlarını çekmekte yardımcı oluyordu. Daha sonra adaya gelen yabancılar bu köpeklerin harika özelliklerini fark ettiler ve İngiliz avcılar av köpeği olarak kullanmak için birkaç Labrador köpeği İngiltere’ye götürdüler.  İyi ki de böyle yaptılar zira Newfoundlan’da hükümetin tek bir köpek bakmaya izin vermesi, dişi köpek sahiplerinden çok yüksek vergiler alması gibi çeşitli sebeplerle ırk yok oldu. Newfoundland’da yok olsa da İngiltere’de varlığını sürdüren Labrador retriever 1903 yılında ayrı bir ırk olarak tanındı. Irk 2. Dünya Savaşı’ndan sonra Amerika’da tanınmaya ve popülerleşmeye başladı ki bugün yazımızın başında da söylediğimiz gibi Labrador Amerika’nın en popüler köpeği unvanını patilerinde tutuyor.

LABRADOR BÜYÜK BİR KÖPEK CİNSİ

Labrador büyük köpeklerden biri, bu büyük köpeklerin yüksekliği erkeklerde 56-61, dişilerdeyse 53-58 santim arasında değişiyor. Ağırlıklarıysa erkeklerde 27-34, dişilerde 25-32 kiloya ulaşabiliyor. Bir su köpeği olduğu için bu ırkın patileri perdelidir, kulaklarıysa düşük olan Labrador köpeklerin gözlerinden adeta zeka fışkırır.  Labrador retriever kısa tüylü bir köpek cinsidir,  kısa ve su geçirmeyen tüyleri yalnızca üç renkte olabilir; siyah, sarı ya da çikolata kahverengisi. Kısa tüylü olduğu için çok fazla da tüy dökmez.

ÇOĞU LABRADOR YÜZMEYE BAYILIR

Tüm su köpekleri gibi çoğu Labrador yüzmeye bayılır, bir Labrador birlikte denize gitmek için ideal arkadaştır. Labrador karakteri için neşeli tanımı kullanılabilir, bu iri ama sevimli köpekler sevecen, uyumlu, enerjik ve kelimenin tam manasıyla oyuncudur. Büyük olmalarına karşın apartman hayatına gayet kolay adapte olabilirler, kedilerle, köpeklerle ve özellikle de çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Labrador retriever çocuklarla kurduğu harika ilişki sebebiyle en iyi aile köpeklerinden de biridir. Bu arada Labrador yabancılara karşı da sevecendir, tüm bu kişilik yapısı Labrador retriever köpek cinsinin birlikte yaşaması en kolay ve keyifli köpeklerden biri olmasını sağlar. Elbette burada bahsettiklerimiz Labrador köpek karakteri ile ilgili genel bilgiler, yani her Labrador mutlaka böyle olmak zorunda değildir.

LABRADOR BAKIMI KOLAYDIR

Labrador bakımı da gayet kolaydır, kısa tüylerini haftada 1-2 kez taramak tüy bakımı için yeterlidir. Bu köpekler çok enerjiktir, dolayısıyla düzenli olarak egzersiz yapmalarının sağlanması gerekir.  Labradorların suyu sevdiklerinden bahsetmiştik, bir Labrador denize girdikten sonra mutlaka durulanması gerekir, ayrıca kulaklarının içinin de iyice kurulanması olası kulak sorunlarını engeller.

DAYANIKLI BİR IRKTIR

Labrador retriever genel olarak dayanıklı ve sağlıklı bir köpek cinsidir. Ortalama ömrü 10-12 yıl olan Labrador köpeklerde tüm köpek cinslerinde olduğu gibi bazı sağlık sorunlarına yatkınlık bulunabilir. Labrador retriever köpeklerin yatkın olduğu hastalıklar arasında kalça ve dirsek displazisi, katarakt, epilepsi, progresif retina atrofisi, dermatit ve kulak enfeksiyonları sayılabilir. Kulakları düşük olan tüm ırkların kulak enfeksiyonlarına yatkınlığı vardır, bu sebeple Labrador retriever köpeklerin kulak temizliğine mutlaka özen göstermek gerekir.

Maltese Terrier Köpek Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı

Egyptian Mau (Mısır Mau) kedi cinsi ve özellikleri