in

Korat Kedi Cinsi, Özellikleri, Karakteri Ve Bakımı

Tayland kökenli Korat en eski kedi cinslerinden biri. Tayland’da iyi şans getirdiğine inanılan Korat kedisi hakkında her şey yazımızda sizi bekliyor.

Dünyanın en eski kedi ırklarından biri olan Korat, kendi ülkesi olan Tayland’da si-sawat ismi ile bilinir ve şans getirdiğine inanılır. Korat kedilerinin mavi-gri gümüş gibi parlayan kürkü ve parlak yeşil gözlerinin refahı sembolize ettiğine, kalp şeklindeki yüzünün ise gelinlere mutluluk getirdiğine inanan Taylandlılarda bu sebeple düğünlerde gelinlere bir çift Korat kedisi vermek bir gelenektir. Kalp biçimli kafası, insanına çok bağlı karakteri, gümüş tüyleri, muhteşem gözleri ile kalpleri çalan Korat kedisi hakkında her şey ile karşınızdayız.

korat cat breed min

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Resimler ve kitaplar bu ırkın yüzlerce yıldır var olduğunu gösteriyor

Tayland kökenli bu mavi-gümüş renkli harika kedilerin ilk resimleri Tayland’ın Ayudha dönemine (1350-1767) tarihlenen kedilerle ilgili bir kitapta yer alıyor. Bu kitapta Korat iyi şans getiren bir kedi olarak tanımlanmış. Korat kedileri Tayland’da asla satılmamış, çift olarak hediye edilmiş. Korat kedilerinin resmedildiği asırlık resimlerdeki Koratlar ile bugünün modern Korat kedileri birbirlerine çok benziyor. Irkın Tayland dışında ilk ortaya çıktığı yerse İngiltere. 1889 ve 1896 yıllarında “Mavi Siyam kedisi” olarak ortaya çıkan ırkın Amerika’ya ilk gidiş tarihiyse 1950’ler. Elbette bu ırkın mavi Siyam olmadığı çok geçmeden anlaşıldı, Kedi Meraklıları Derneği ırkı 1967 yılında tanıdı, bugünse Korat tüm kedi ırk kuruluşlarınca tanınmış durumda.

korat kedi

Kürkünün rengi büyüleyicidir

Taylandlılar Korat kedisinin mavi-gümüş tüylerinin rengini “yağmur bulutu grisi” olarak adlandırırlar. Gümüş, gri, duman tonları, lavanta tonları ve koyu mavi de olabilen tüyleri kısa, iki katmanlı, ince, ipeksi ve daima parlaktır. Korat kedi cinsi denilince akla gelen önemli bir fiziksel özellik de yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kalbi andıran kafa yapısıdır. Kalp şekilli kafalarının üzerindeki kulakları yuvarlak uçlu, gözleriyse iri, yuvarlak ve birbirinden uzaktır. Korat kedilerinin gözleri kehribar ya da parlak yeşildir. Bu muhteşem renkli parlak gözlerin parıldayan tüylerle birleşimi bu kedilere inanılmaz bir güzellik katar.

korat466360143

Korat insanına çok bağlıdır

Korat kedisi insanına çok bağlıdır, bu kedilerin çoğunun insanlarını her an ve her yerde takip etme eğilimi vardır, yani bir Korat kedisi ile birlikte yaşarken her odaya sizinle birlikte geleceğini bilmeniz gerekir. Korat kedisi Tayland’da geleneksel olarak neredeyse hemen her zaman çift olarak hediye edilmiştir ve bu kediler yalnız kalmayı pek sevmezler. Bir Korat kedisi tek kedi olarak beslenir ve uzun saatler yalnız bırakılırsa mutsuz olabilir, bunun neticesinde agresif tavırlar sergileyebilir. İdeal olan iki Korat kedisi bakmak ya da Korat kedisinin yanına bir kedi dost daha almaktır. Bu kediler aynı zamanda çok zekidir ve hafızalarının da çok kuvvetli olduğu söylenir. Kolay adapte olan Korat kedileri diğer kedilerle, çocuklarla ve köpeklerle iyi anlaşır, ancak yabancılara karşı şüpheci olabilirler.

Burada anlattıklarımız Korat kedisi karakteri hakkında genel bilgilerdir, her Korat kedisinin karakteri mutlaka bu bilgilere uyacak denilemez.

Korat 2 645mk062211

Hemen hiç özel bakım gerektirmez

Korat bakımı da gayet kolaydır, kısa tüylerini haftada bir ya da iki kez düzenli taramak yük bakımı için yeterlidir. Kulak temizliklerine özen göstermek de gerekir, eğer kulakları kirlendiyse veterinere götürüp temizletmek en doğrusudur. Korat kedisi bakımı bunun dışında diğer tüm kedilerle aynıdır.

BC1 52

Korat çok sağlıklı bir kedi cinsidir

Korat kedisi en sağlıklı kedi cinslerinden biridir, ırkın yatkın olduğu bilinen tek sağlık sorunu GM1 ve GM2 gangliyosidozu isimli bozukluktur. Bu bozukluk kedilerin sinir sistemlerinin düzgün çalışması için gereken özel enzimlerin yokluğu durumunda ortaya çıkar ve ölümcül olabilir. Ancak bu hastalığı taşıyan kedileri tespit etmek için testler vardır, bu sayede bu sorun Korat kedilerinde çok nadir görülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kopegini gezdiren kadina suriyeli saldirisi

Şişli’de Köpeğini Gezdiren Kadında Saldıran Suriyeli Grup: “Bu Parka Köpeğini Getiremezsin”

fil ayak izleri

Fillerin Ayak İzi Kurbağalara Üreme Alanı Oluşturuyor