in

Köpeklerin ot yemesinin sebebi nedir?

Köpekler etobur canlılar oldukları için köpeklerin ot yediklerini gördüğümüzde aklımıza bazı sorular gelmektedir. Köpeklerin ot yemesi normal midir ve köpeklerin ot yemesinin sebebi nedir?

Köpekler etobur canlılardır ve bu nedenle köpeğinin çim yediğini gören köpek severler genellikle endişelenirler. Aslında endişelenmekte pek de haksız sayılmazlar zira köpeklerin çimen yemesinin altında genellikle sağlık sorunları yatıyor. Köpekler kimi zaman basit rahatsızlıklar sebebiyle çimen yiyorlar bazense bu hareket daha ciddi sağlık sorunlarından kaynaklanabiliyor. Bu nedenle eğer köpeğiniz sık sık çimen yiyorsa bunu sıradan bir davranış olarak algılayıp önemsememeniz bu davranışın altında yatan sağlık sorununu gözden kaçırmanız anlamına gelebilir.

İşte karşınızda köpekler neden ot yerler sorusunun yanıtları:

BESLENME YETERSİZLİĞİ

Bir köpeğin sağlıklı olabilmesi için en önemli unsurlardan biri tabi ki doğru ve yeterli beslenmesidir. Yetersiz beslenen köpekler içgüdüsel olarak çimen yiyerek vücutlarındaki vitamin, mineral gibi maddelerin yetersizliğini gidermeye çalışırlar. Köpeklerin her yaşta beslenme gereksinimleri farklılık gösterir. Dolayısıyla köpeğinizi doğru beslemek, ihtiyacı olan tüm besin ögelerini yeterli miktarda almasını sağlamak için mutlaka yaşına uygun mamaları tercih etmeniz gerekir.

GAZ VE MİDE SORUNLARI

Köpek dostlarımız bazen gazdan ya da çeşitli mide sorunlarından mustarip olabilirler ve bu sorunlar onları çim ya da çimen yemeye itebilir. Otlar köpeklerin boğazını ve mide astarını gıdıklar bu da kusmalarını sağlar, kusmak da rahatlamalarını. Yani köpekler neden çimen yer sorusunun yanıtlarından biri de gaz, karın ağrısı ve mide sorunları.

BAĞIRSAK SOLUCANLARI

Köpeklerde en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından biri de bağırsak solucanları ya da diğer ismi ile iç parazitlerdir. İç parazitlerin varlığı köpeklerin çimen yemesine neden olabilir. Köpekleri iç parazitlere karşı düzenli olarak aşılatmak sağlıklı olmalarını sağlamak için vazgeçilmezdir. Köpeklerde iç parazitler hakkında daha fazla bilgi almak için yazımızı okuyabilirsiniz.

BAZI KÖPEKLER OT TADINI SEVİYORLAR

Tabi ki köpek dostunuzun çimen yemesi için ille de hasta olması gerekmiyor çünkü bazı köpekler çimen tadını sevdikleri için de çimen yiyebiliyor.

KÖPEĞİNİZ ÇİMEN YEDİKTEN SONRA KÖTÜLEŞTİYSE VETERİNER HEKİME GİTMELİSİNİZ

Köpek dostunuzun genel durumu iyiyse, neşesi, enerjisi, iştahı yerindeyse ve arada sırada çim kıtırdatıyorsa bunu muhtemelen çim yemeyi sevdiği için yapıyordur. Ancak çim yemeler çok sıksa, genel durumunda bozulma varsa, neşesizse, iştahsızda, halsizse mutlaka en kısa zamanda veteriner hekime başvurmanız gerekiyor.

Köpeğiniz ıslak değilken de silkeleniyorsa dikkat!

Kedilerde Kanlı Dışkılama Nedenleri