in

Köpeğiniz ıslak değilken de silkeleniyorsa dikkat!

Köpeklerin silkenmesinin birçok sebebi vardır. Genellikle ıslak oldukları için silkenen köpeklerin bu durumu oldukça normal olsa da köpekler bazen anormal sebeplerden silkenebilir. Gelin bu anormal sebeplere bir göz atalım.

Köpeklerin ıslandıklarında silkelenmeleri normal bir davranıştır ve bunun sebebi suları tüylerinden uzaklaştırmaktır. Ancak köpeklerin ıslak oldukları zamanlar dışında hele de sık sık silkelenmesi kesinlikle normal kabul edilen bir hareket değildir.

Eğer köpek dostunuz ıslak olmadığı halde sık sık silkeleniyorsa bu bazı sağlık sorunları yaşadığına işaret ediyor olabilir.

İşte köpeklerin ıslak olmadıkları halde silkelenmelerine yol açabilecek sorunlar:

KÖPEK DOSTUNUZUN AŞIRI KAŞINTISI OLABİLİR

Köpeklerin sık sık silkelenmesi genellikle aşırı kaşıntı sorunu yaşadıklarını gösteren bir davranıştır. Özellikle de patileri ve ağızları ile ulaşamadıkları noktaları kaşınıyorsa silkelenirler.

Bu nedenle köpekğinizin silkelenme hareketi dikkat çekici sıklıktaysa yapmanız gereken ilk şey başta ulaşamayacağı bölgeler olmak üzere vücudunun tümünü kontrol edip herhangi bir tahriş ya da kaşıntıya yol açabilecek bir durum olup olmadığına bakmaktır.

Bu arada ulaşamadıkları yerlerdeki kaşıntılar köpeklerde silkelenmenin yanı sıra yerde yuvarlanma, sırtını yere sürtme gibi çeşitli davranışlara da neden olabilir.

KULAK SORUNLARI YAŞIYOR OLABİLİR

Köpeklerin silkelenmesi kulak sorunlarından da kaynaklanabilir. Tek ya da her iki kulağında birden enfeksiyon, yabancı madde ya da kulak uyuzu, mantar gibi kaşıntıya, ağrıya, iritasyona neden olan sorunlar varsa bu silkelenmesine yol açabilir.

Özellikle Cocker Spaniel, King Charles Spaniel gibi uzun kulaklı köpek ırklarında kulak sorunları ile daha sık karşılaşılır.

KÖPEĞİNİZ ÜŞÜDÜĞÜ İÇİN SİLKELENİYOR OLABİLİR

Hemen hepimiz üşüdüğümüzde yaptığımız ilk hareket vücudumuzu, kollarımızı ovuşturarak ısınmaya çalışmaktır ve bu hareketin köpek karşılığı silkelenmektir. Hava soğuksa ve köpek dostunuz silkeleniyorsa ısınmaya çalışıyor olma olasılığı yüksektir.

İLGİ ÇEKMEK İSTİYOR OLABİLİR

Köpekler bazen de sağlık sorunu yaşamasalar bile ilgi çekmek için silkelenirler. Özellikle de siz çok sevdiği bir şey yiyorsanız, başka bir köpekle ya da insanla ilgileniyorsanız kıskançlı ve ilgi çekmek için de silkelenme hareketine başvurabilir.

Eğer köpek dostunuz kuruyken silkeleniyorsa kulaklarını, vücudunu iyice kontrol etmeyi unutmayın. Siz hiç bir sorun göremeseniz bile bir veteriner hekime başvurarak gerçekten fiziksel bir sorun yaşamadığından emin olun.

Yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri nelerdir?

Köpeklerin ot yemesinin sebebi nedir?