in

Kediler neden insanların saçını emer?

Kedilerin bazen sıradışı davranışlar sergilediğini fark ederiz. Bu sıradışı davranışlardan bir tanesi olan saçınızı emmesi ile birçok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Peki, kediler neden insanalrın saçını emer?

Akşam işten eve geliyorsunuz, çok yorgunsunuz kendinizi koltuğa atıyorsunuz ve kediniz hop tepenizde bitip saçlarınızı emmeye, çiğnemeye başlıyor, ne hissedersiniz? Tabii ki çok mutlu olursunuz.

İnsanların kediler saçlarını emdiğinde mutlu olmasının altında yatan neden çoğu insanın bu davranışın iyi bir şey ifade ettiğini içgüdüsel olarak bilmesidir.

Ancak içgüdülerimiz bize daima doğruyu söylemeyebilir. Kedim saçımı emiyor diyor ve bu davranışın altında yatabilecek nedenleri merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

KEDİLER İÇİN KARŞILIKLI TÜY BAKIMI SEVGİ GÖSTERGESİDİR

Kediler her ne kadar yalnız yaşayan canlılar olarak bilinseler de doğada bazen gruplar halinde de yaşayabilirler ve bu gruplardaki diğer kedilere, aile bireylerine karşı sevgilerini göstermenin bir yolu da karşılıklı tüy bakımıdır. Yani genellikle kedi dostunuzun saçlarınızı emmesi, yalaması size olan sevgisini gösterme yoludur. Yani kediler neden saç emer sorusunun öncelikli yanıtı çoğumuzun içgüdüsel olarak bildiği gibi iyi bir şeydir, bu davranış sevgiden kaynaklanır.

ANCAK KEDİLERİN SAÇ EMMESİNİN TEK NEDENİ SEVGİ DEĞİLDİR

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi insanlar olarak bazen yanılabiliriz. Çünkü kedi dostlarımız her zaman sevgi göstermek için saç emmezler. Kimi zaman çeşitli etkenlerden kaynaklı strese giren, endişe hisseden kediler de insanlarının saçlarını emme davranışını sergileyebilirler.

KEDİNİZ SAÇINIZI YİYORSA BU NORMAL DEĞİLDİR

Kedi dostunuz saçlarınızı emmekten, çiğnemekten ileri gidip yiyorsa bu kesinlikle normal bir davranış değildir. Bunun altında yatan neden besin dışı maddeler yemeye neden olan pika sendromu olabilir. Ayrıca kedilerin kendilerini yalarken yuttukları tüyleri çıkartmak için ot yemeye ihtiyacı vardır. Ot yiyerek kusmalarını kolaylaştırıp tüylerden kusarak kurtulurlar.

Eğer kediniz evden hiç çıkmıyorsa ve evde kedi çimi yoksa ya da malt macunu vermiyorsanız saçlarınızı kusmak için yiyor olabilir. Evden hiç çıkmayan kediler için evde kedi çimi bulundurmak ya da malt macunu vermek çok önemlidir.

Kedilerde Kanlı Dışkılama Nedenleri

Köpeklerin topallama nedeni nedir?