in

Kediler üşür mü?

Çoğu insan tüylerinin kedileri soğuktan koruduğunu düşünür, bu kısmen doğrudur, aslında kedilerin tüyleri onları yalnızca soğuktan değil sıcaktan da korur. Ancak kedilerin tüyleri onları çok soğuk havalarda korumak için tabi ki yetersizdir. Yani kediler üşür mü sorusunun yanıtı evet, kedi dostlarımız da aynı bizler gibi üşür, soğuk nedeniyle hasta olabilir hatta sokak kedileri donarak hayatlarını bile kaybedebilir.

Bebek kediler ısı reseptörleri ile doğar

Kedilerle ilgili çoğu kişinin bilmediği şeylerden biri bebek kedilerin yüzlerinde ısı reseptörleri ile dünyaya geldikleridir. Bunun sebebi henüz gözleri açılmamış olan yavruların annelerinin sıcaklığını hissederek ona doğru gitmesini sağlamaktır. Yavrular büyüdükçe bu reseptörlerin hassaslığı da artar ve zamanla kediyi ısıya doğru yönlendiren otomatik bir içgüdü halini alır, işte bu sebepledir ki kediler sıcaklık saçan televizyon, bilgisayar gibi aletleri otomatik olarak bulup bu cihazların yanında, üzerinde yatarlar.Tabi soba yanı, kalorifer yanı da kedi dostlarımızın kış aylarında en sevdiği yatma yerleridir  .

Kediler sıcağı sever

Doğuştan sıcağa yönelmek üzere programlanmış olan kediler doğal olarak sıcağı çok severler, ayrıca bu hayvanlar sıcağı bizden çok daha başarılı şekilde tolere edebilirler. Sıcağı seven kedi dostlarımız için soğuk havalar hiç keyifli değildir.

Bazı kedi ırkları soğuğa daha dayanıklıdır

Soğuk iklim kedilerinin kürkleri tabi ki diğer kedilere kıyasla soğuğa daha dayanıklıdır. Örneğin Norveç orman kedisiSibirya kedisiMaine Coon gibi ırkların tüyleri daha uzun, sıkı ve kalındır, yani soğuğa karşı daha koruyucudur. Ancak bu da bu ırkların üşümeyeceği anlamına gelmez.

Islanan kediler daha çok üşür

Kedilerin tüyleri özellikle de açık havada ıslandığında hipotermi geliştirme riski yüksektir. Bir kedinin vücut ısısı bizlerden yüksektir, kedilerin normal vücut ısısı 38-39 derece arasındadır ve bir kedinin vücut ısısı 37,8 derecenin altına düştüğünde tehlike çanları çalmaya başlar. Vücut ısısı bunun da altına düşerse soğuk ısırması denilen durum ortaya çıkabilir ve öncelikle patileri ile kulaklarda donma oluşabilir. Eğer kedi soğukta uzun süre kalırsa donma tüm vücuduna yayılabilir.

İyi ve yeterli beslenen kediler soğuğa karşı daha dayanıklıdır

Beslenme kedilerin soğuğa karşı dayanıklılığında hayati rol oynayan bir unsurdur. Hem ev hem de sokak kedileri vücutlarını soğuktan korumak için yeterli kaloriye ihtiyaç duyarlar. Elbette ki evlerimizde bizlerle birlikte yaşayan kedi dostlarımızı soğuklardan sokak kedileri kadar etkilenmezler, bu sebeple kış boyunca sokak kedilerini bol beslemek, bol su vermek kış boyunca daha az üşümelerini ve kışı donmadan atlatabilmelerini sağlamak için hayati önem taşır.

Kedileri kışın dışarı bırakmak iyi bir fikir olmayabilir

Birçoğumuzun kedi dostları eve girip çıkıyor, ancak kışın kedileri dışarı bırakmak iyi bir fikir olmayabilir. Kedi dostunuz ne kadar ısrarcı olsa da kış boyunca, özellikle de karşı ve yağmurlu havalarda dışarı çıkmasına izin vermemeniz onun sağlığı açısından daha doğru olacaktır. Bu arada eğer kediniz karlı bir havada dışarı kaçtıysa ev geldiğinde patilerini muhakkak kontrol etmeniz gerekir çünkü patilerinin arasına sıkışan karlar soğuk ısırmasına yol açabilir.

M Harfi ile Başlayan Hayvan İsimleri

T harfi ile başlayan hayvan isimleri