in

Kedilere süt verilir mi?

Kedilerin severek süt içtiği internette, sosyal medyada, karikatürlerde, mizah dergilerinde çok sık görünür. Peki bu algı ne kadar doğru?

Süt, daha doğrusu inek sütü de kedilerin bayıldığı ancak sağlıkları için ciddi riskler taşıyan besin maddelerinden biri. Birçok kişi için sütün kedilere zararlı olduğu bilgisi şaşırtıcı olabilir ancak işin doğrusu bu.

SÜT KEDİLER İÇİN NEDEN İYİ BİR TERCİH DEĞİL?

İnek sütünün kediler için uygun olmayan hatta zararlı bir besin olmasının altında yatan neden inek sütünün içerisinde yüksek miktarda laktoz bulunması.

Süt şekeri olarak da bilinen laktoz inek sütünde diğer birçok memelinin sütündekinden çok daha yüksek düzeyde bulunuyor ve bu da kedilerin inek sütü içmesinin ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği anlamına geliyor.

Kedilerin genelinde bağırsaklarında süt şekeri de olarak bilinen laktozu sindirecek enzim olan laktaz yoktur. Yani kediler büyük bir çoğunluğu laktoz intoleransına sahiptir.

İnek sütünde yüksek miktarda bulunan laktozun sindirilmesini sağlayan laktaz isimli enzim ve bu enzim kedilerde sütten kesilmelerine dek olan süreçte salgılanıyor.

Yavru kedilerin ürettikleri laktaz enzimi ancak çok düşük laktoz içeren kedi sütünün içerisinde yer alan laktozu sindirmelerine yetecek düzeyde oluyor. Yavruların sütten kesilme süreçleri yaklaştıkça laktaz enzimi üretimleri de azalıyor ve sütten kesilmelerinin ardından hiç laktoz üretmiyorlar.

Laktaz üretmedikleri için laktozu sindiremeyen kediler laktozu vücutlarından atamıyorlar yani laktoz vücutlarında birikiyor. Biriken laktoz zamanla bakteri oluşumuna zemin hazırlıyor. Yani inek sütü kedilerin sindirim sistemlerinde özellikle de bağırsaklarında bakteri üremesine yol açıyor. Bunun devamındaysa bağırsak enfeksiyonu ortaya çıkabiliyor.

KEDİNİZE İNEK SÜTÜ VERMEYİN

Evet, kediniz süt içmeye bayılıyor olabilir ancak ona inek sütü vermenizin sağlığı için olumsuz etkilerini düşünerek kedilere zararlı olan birçok yiyecek gibi inek sütü vermekten de kaçınmalısınız.

Süt vererek mutlu olmasını sağlamak istiyorsanız haftada bir seferi geçmemek kaydıyla az miktarda ve sulandırılmış keçi sütü çok daha makul bir alternatif zira keçi sütünün içerisinde inek sütüne kıyasla çok daha düşük laktoz bulunuyor.

Bartın’daki barınaktan kurtulan köpekler Bursa’da tedavide

Kedilerde zehirlenmeye sebep olabilecek nedenler