in

Kedi evlat edinecekler için alınması gereken temel ihtiyaç listesi

Kedi evlat edinmeye karar verdiniz ya da tesadüfen karşınıza çıkan bir kedi aklınızı çelip kalbinizi çaldı ve siz onun duygusal insanı olduğunuza karar verdiniz. Artık siz de bir kedi ebevynisiniz. Tebrikler:) Peki evlat edindiğiniz kedinizin nelere ihtiyacı olacağını biliyor musunuz?

Bazen yolda rastlaştığınız bir yavru kedi ya da insanın yardımına ihtiyacı olan bir kedi aklınızı çelip kalbinizi çalabilir. Bazen sosyal medyada dolaşırken önünüze çıkan bir kedi evlat edindirme ilanının altında yazışırken bulursunuz kendinizi. Bazen de arkadaşınızın evinde görürsünüz ve kedinin eve kattığı enerjiyi çok seversiniz ya da çocuğunuz bir kedi evlat edinmenizi ister. Kediyi hangi nedenle evlat edindiğinizin bir önemi yok aslında. Tür ayrımı gözetmeksizin yaşam hakkına saygı duyan bir olarak ihtiyacınız olan tek şey, evlat edindiğiniz kedinizin nelere ihtiyacı olduğu…

Bir kediyi evlat edindiğinizde, yapmanız gereken işlerin en başında onu bir hayvan doktoruna yani veteriner hekime götürüp muayene ettirmek (eğer yapılmamışsa) iç-dış parazit ilaçlarını yaptırmak ve ona bir kimlik kartı çıkarttırmak olmalıdır. Bir diğer öenml, konu da; balkon ve pencere güvenliğini sağlamak olmalıdır. Pencereleri çelik veya metal bir sineklik ile kapatmanız gerekir. Balkon eğer açıksa, hemen kapalı balkon haline getirmeniz ya da pencere için aldığınız önlemi balkon kapısı için de almanız gerekir. Şimdi gelelim evlat edindiğiiz kedinizin temel ihtiyaç listesine…

1# Kedi taşıma çantası

Kedinizi eve getirmeden önce edinmeniz gereken ilk şey taşıma çantasıdır. Taşıma çantası alırken kedinin boyutuna uygun olmasına dikkat edin. Eğer yavru bir kedi ise, onun kısa sürede büyüyeceğini düşünerek geniş bir kedi taşıma çantası alın. Taşıma çantası, kedinizin içerisinde ayakta durabileceği, kendi çevresinde dönebileceği ve içerisinde yeterli hava akışını sağlayacak aralıklara veya yeterli kaliteli file alana sahip olmalı. Kedinizin açmasını zorlaştırması ve uzun ömürlü olması açısından kapağı sert plastikten veya metal olan taşıma kaplarını ve çantalarını tercih etmelisiniz. Kedinizi taşıma kabı veya çantaya girmeye alıştırmak için yemeğini taşıma çantasının içerisinde verebilirsiniz. Kapağını kapatmayarak onu içerisine girdiği alanın kendi yuvası olduğuna inandırmalı, gerekli güveni oluşturmalısınız. Aynı zamanda kediotu da kullanarak bu alışkanlığı kazandırabilir, kedi çantası kedinizn içinde kendinin iyi ve güvende hissettiği bir alana dönüştürebilirsiniz.

2# Kum, kedi tuvaleti, kedi kumu küreği ve kedi paspası

Kediniz eve geldiğinde evde olması gereken en önemli şeylerden biri tuvaletidir. Kedi kumu şeçmeden önce topaklanan kedi kumu mu yoksa silika kum mu alacağınıza karar vermelisiniz. Her iki kumu da seçerken dikkat etmeniz gereken nokta, seçeceğiniz kumun kedinizin sağlığı için güvenli olması ve kokuyu iyi emmesi olmalıdır. Kaliteli bir silika kedi kumu bir ay boyunca bir kediye yeterli olmaktadır. Silika malzeme olarak sıvıyı bünyesine çeken ve hapseden bir malzemedir. Eğer satın aldığınız silika kum sıvıyı bünyesine emmiyorsa kaliteli bir ürün değildir ve koku yapacaktır. Aynı kural topaklaşan kum içinde geçerlidir. Kaliteli topaklaşan kumlar sıvıyı bünyesine alarak topaklaşır ve sertleşir. Eğer bu olmuyorsa aldığınız kum koku yapacaktır.

Kum kabı seçerken kabın derinliğinin yeterli olmasına dikkat etmelisiniz. Aynı zamanda evlat edindiğiniz yavru bir kedi ise kedinizin büyüyeceğini de öngörmelisiniz. Kedi tuvaletinde tercihinizi büyüuk ve kapalı tuvaletlerden yana kullanın. Plastiğinin kaliteli olması önemli. Kalitesiz plastik koku yapar. Kedinizin tuvaletini temizlemek için bir küreğe ihtiyacınız olacağından listeye küreği de ekleyin. Ayrıca son olarak tuvaletten çıkarken kumların etrafa dağılmaması için kedi paspası.

3# Mama

Kediniz 1 yaşından küçükse yavru kedi (kitten) maması, 1 yaşından büyük ise erişkin (adult) kedi maması, 7 yaşından büyük ise yaşlı (senior) kedi maması almalısınız. Kediler evde beslediğiniz aslanlardır ve etoburdurlar. Bu sebeple ona alacağınız mamanın en yüksek hayvansal protein içermesine önemle dikkat etmeniz gerekir. Alacağınız mamanın ilk beş içeriğini inceleyerek karar verebilirsiniz. Mamaların ilk beş içeriği mamanın %80’inini oluşturmaktadır. Mamanın kedinizin ihtiyaç duyacağı tüm besin maddelerini içermesine dikkat etmelisiniz.

4# Mama ve su kabı

Mama kabı, kediniz için alışverişin en renkli kısmı olabilir. Kedinizin suyunu içeceği, mamasını yiyeceği bu kapları onun sağlığını tehdit etmeyecek olanlarından seçmelisiniz. Kedinizin sağlığı ve kapların uzun ömürlülüğü açısından, tercihinizi paslanmaz metallerden veya seramik olanlardan kullanmalısınız.

5-Tırmalama tahtası

Kedinizin manikür keyfini koltuklarınızda ve halılarınızda yapmasını istemiyorsanız bir tırmalama tahtası edinmelisiniz. kediniz, tırmalama ihtiyacını karşılarken oyun ihtiyacını da karşılayabileceği kedi evlerinden de edinebilirsiniz. Onu bu ürüne ilk başta alıştırmalı, dikkatini tırmalama tahtasına çekmelisiniz. Bunun için size gereken kediotu spreyini almayı ve tırmalama üzerine sıkmayı unutmayınız. Kediniz alışkanlık kazanana kadar tekrar etmelisiniz.

6# Yatak

Kediler doğaları gereği yüksek yerlerde olmayı tercih ederler. Bu nedenle yatak alırken yüksek yerlere koyabileceğiniz ya da yüksekliği olan yataklardan tercih edin. Söz konusu yavru kedi ise, henüz küçük olduğunu için anne güvenliğine ihtiyaç duyduğundan sizinle uyumak isteyecektir. Bu nedenle sizin yatağınız onun da yatağı olacaktır. Ancak ev geldiğinde tanıştığı ilkkler hayatı boyunca vazgeçilmezi olacağından yatağınızda uyusa da ona aldığınız yatağında uyumasına özen gösterin. Yatak seçerken kenarları olan, yumuşak, yıkanabilir bir yatak seçmeye özen gösterin. Yine aynı şekilde kedinizi yatağına kediotu ile alıştırabilirsiniz.

7# Tarak ve tırnak makası

Kedinizi bebeklikten itibaren taranmaya alıştırmak çok önemlidir. İlk başta kullanmanız gereken tarak kendi cildinizde denediğinizde cildiniz acıtmayacak bir tarak olmalıdır. Kediniz ilk taranmaya alışırken tarak derisini acıtmamalı, tam tersi onu rahatlatmalı, mutlu etmelidir.  Kedinizi düzenli taramak onun derisindeki kan dolaşımını hızlandıracağı için tüylerinin beslenmesini olumlu etkileyecek sağlıklı ve güzel tüyleri olmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda ölü tüyleri alarak tüy dökülme problemini en aza indirecektir. O zaman alışveriş listenize tarağı muhakkak eklemelisiniz. Ayrıca, kedinizin evde bir yerlere takılmaması için, ön patilerindeki tırnaklarını düzenli olarak kesmelisiniz. Ancak kediniz büyüyüp dışarı çıkan, bahçede dolaşıp gelen bir kedi olur ise tırnaklarını kesmemelisiniz. Tırmanma , atlama ve tutunma için gereklidirler. Bunun için ihtiyacınız olan ise, onlara uygun bir tırnak makası.

8# Kedi Tasması

Kediniz için seçtiğiniz tasma mutlaka boynuna uygun olmalıdır. Tasmanın çok dar olması kedinizi rahatsız edebileceği gibi çok bol olması da kedinizin evde bir yerlere takılmasına neden olabilir. Tasma seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şey tasmanın en ufak bir takılma sonucunda bile açılmasıdır. Tasmayı alırken bunu muhakkak test edin. Herhangi bir yere takıldığında açılmayan kedi boyun tasması kedinize ölümcül zarar verebilir. Bu sebeple kaliteli malzemeden olmalıdır. Dostunuzun cildine zarar verecek malzemelerden uzak durmalısınız. Kedinizin kaybolma ihtimaline karşı tasmasına isim ve numara yazdırılan isimlikleri tercih edebilirsiniz.

9 # Malt veya kedi çimi

Tüm kediler kendilerini yalayarak temizlerler ve yaladıkları tüyleri yutarlar. Kedinizin yuttuğu bu tüylerin onun sindirim sistemine zarar vermeden dışkısı yoluyla atılmasını sağlamak için muhakkak kedi maltı kullanmalısınız. Ayrıca evde kedi çimi bulundurmak kedinizin midesini iyi hissetmediğinde kendisini kusturmak veya sıkıntısını gidermesini sağlayacaktır.

10# Kedi Oyuncağı

Ve tabi ki listenin olmazsa olmazı oyuncak.  Kedinizin rahat oyun oynaması için yumuşak ve tüylü oyuncaklar seçmelisiniz. Bir de hem kedinizi hem çocuğunuzun hem de kendi sağlığınızı düşünerek, sağlığa zararı olmayan malzemeden yapılmış ve kaliteli bir oyuncak olmasına dikkat etmelisiniz.

11# Bonus Bilgi

Bir kediyi evlat edinmek insandan çok kedini kararıdır. Siz onu seçtiğinizi düşünürsünüz oysa ki, kedi buna çok önceden karar vermiştir;)

Shorthair Border Collie Cinsi ve Özellikleri

Köpekler hakkında söylenmiş en güzel sözler