in

Sadece kedisi olanların anlayacağı 10 şey

Evinde bir kediyle birlikte yaşayanların, kedisiyle paylaştığı, ev içinde yaşanan özel şeyler vardır. İşte sadece kedisi olanların anlayacağı 10 şey…

Evinde bir kediyle yaşayan insanların sıra dışı bir hayatı vardır. Evdeki kedi ile özel şeyler paylaşılırken bazen de çok komik anlar yaşanabilir.

Her kedinin kendine özgü bir karakteri vardır. Kedili insanların yaşamı birbirinin aynı değildir.

Ancak yine de yalnızca kedili insanların bilebileceği ortak duygular vardır

İşte sadece kedisi olanların anlayabileceği 10 şey…

1- ALARM KURMAYA GEREK YOKTUR

Sabah erken kalkmamız gereken durumlarda hepimiz telefonumuzdan alarm kurarız. Fakat kedisi olan insanlar çoğu zaman alarma ihtiyaç duymuyor. Evde kedi olması demek, sabahları kimi zaman mama için, kimi zaman oyun için, kimi zaman da sıkıldığı için uyandırılmak demek.

Bazen yatakta birden üstünüze atlayarak, bazen de kapalı olan kapınıza vurarak ya da miyavlayarak sizi uyandırırlar. Kedi yanınıza uyandırmak için geldiyse, artık uyanmaktan başka çareniz yok demektir.

2-DUYGUSAL ANLAR YAŞARKEN KEDİNİN YANINIZA GELMESİ

Kediler hislerinizi anlar…

İnsanını seven bir kedi, insanının mutsuz, üzgün, stresli ya da hasta olduğu zamanlarda durumunu hissederek insanının yanında yatmak, kucağında oturmak, ona masaj yapmak isteyecektir.

Durumu hisseden kedi uzunca bir süre insanının yanında vakit geçirir. Bu kedi ve insanı arasındaki en duygusal anlardan biridir. Bir hayvanın sevgisini, sizin kötü anınızı hissederek yanınızda olmak istemesini görmek insanı oldukça mutlu ve huzurlu hissettiren bir durumdur.

Kediler yeri geldiğinde bir dost, yeri geldiğinde ise çocuğunuzdur ve bunu en çok böyle anlarda hissedersiniz.

3- YUMUŞAK VE PELUŞ OLAN HER ŞEY KEDİLERİN YATAĞI/YASTIĞIDIR

Kediler günün neredeyse yarısını uyuyarak geçiren hayvanlardır. Özellikle yetişkin kediler gün içerisinde uzunca vakitler uyuyabilir. Uyurken de genellikle yumuşak, tüylü, peluş eşyaların üstünde uyumayı tercih ederler. Sadece uyuyacakları zaman değil, oturacakları zaman da yumuşak yerler ilk tercihleridir.

İşte bu yüzden evdeki battaniyeler, yastıklar, yorganlar, peluş ve tüylü eşyalar kedilerin yatağı/yastığıdır. Kedinin masaj yapma alışkanlığı da varsa eğer, uyumadan önce bu yumuşak yere masaj yaparak yatağını hazırladığına şahit olabilirsiniz.

4- TIRNAK İZLERİ

Kedisi olan insanların ellerinde, kollarında ya da ayaklarında kimi zaman tırnak izleri görürüz. Dışarıdan korkutucu gözükse de kedisi olan insanlar için bu durum oldukça sıradandır. Kediyle oyun oynarken bazen iki taraf da ayarı tutturamayabilir ve eller birden çizik içinde kalabilir. Masanın altından dalgınlıkla salladığınız bazen de yorganın altında oynattığınız ayağınız kedi için atlayabileceği ve sallanan harika bir oyuncak olarak görülebilir.

Kucağınıza atlamaya çalışırken yanlışlıkla vücudunuza tırnağı takılabilir ya da bir öpücük uğruna kediyi sıkıştırabilirsiniz. Böyle durumlarda ellerde ayaklarda vücutta kedinin tırnak izlerinin olması çok normaldir. Tabii bunların hiç biri kedinin size “saldırdığı” anlamına gelmiyor çünkü bilerek yapmıyorlar.

5-SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNİ TÜKETİRKEN ZORLANMAK

İçinde bulunduğu laktozdan ötürü süt ve süt ürünlerini kedilere vermek onlarda büyük sağlık sorunları ve tehlike yaratabilir lakin hepimiz kedilerin süt ve süt ürünlerini ne kadar çok sevdiğini biliyoruz.

Kedinizin yanında bunları tüketirseniz, Kediniz sütünüze atlayabilir, tabağınızdaki bir peyniri aniden kaçırabilir ya da kasedeki yoğurdunuza aniden ortak olduğunu görebilirsiniz. En iyi ihtimal ile yanınızda dikilip ona da vermeniz için size miyavlayacak ya da üstünüze tırmanacaktır. Kedinizin yanında süt içmek, süt ürünleri tüketmek işte bu yüzden zordur.

6- KOLTUKLARIN VE YATAKLARIN ALTLARI

Koltukların ve yatakların altını kontrol etmek kedisi olan insanların bir rutini haline gelmiştir. Hatta bazen kedi ile birlikte yere uzanıp koltukların altı kontrol edilir. Evi süpürürken koltuklar ve yataklar mutlaka çekilir çünkü bu eşyaların altında bir sürü oyuncak, toka, kaybettiğinizi sandığınız eşyalarınız vardır. Kediler bir eşyayla ya da oyuncaklarıyla oynarken ordan oraya sürüklemeye bayılırlar.

Bunu yaparken de çoğu zaman yatakların veya koltukların altına kaçırır daha sonra da alamazlar. Bazı kediler ise daha sonra oynamak için oyuncaklarını saklayabilir. Bazen de oynarken koltuğun altına kaçırdığı bir eşyayı sizden geri vermenizi isteyebilir.

7- KAFA ATMAK

Kedilerin kafa attığına bilmeyenleri inandırmak zordur fakat bunu gerçekten yapıyorlar. Kimi zaman bacağınıza, elinize, kimi zamansa direkt yüzünüze kafa atabiliyorlar. Bunun altında yatan sebep ise oldukça şirin ve masum.

Aslında insanını sevdikleri için yapıyorlar. Bir nevi insanlarını yüzleriyle okşuyorlar. Bazen de kaşındıkları için kafalarının üstleriyle size vurup “beni kaşı” mesajı veriyorlar. Dışarıdan oldukça komik gözüken bu hareketi hemen hemen kedisi olan her insan yaşıyordur.

8- KALORİFERLER ÜSTÜ KEDİ

Kedilerin yumuşak ve peluş eşyaları ne kadar sevdiğini ve sürekli onların üstünde uyuduğundan bahsetmiştik. Yumuşak şeyleri sevdikleri kadar sıcağı da oldukça çok seviyorlar. Kışın gelmesiyle birlikte açtığımız kalorifer petekleri sıcak olduğu zaman kedileri uzanmış bir şekilde peteklerin üstünde yatarken görmek mümkün. Üstünde yattıkları şeyin devamlı olarak sıcak olması kediler için harika bir uyku alanı ve büyük bir zevktir.

9- YATAĞA ZOR SIĞMAK

Kedilerin evin ilginç yerlerinde oturduğu, yattığı doğru. Fakat bazen gün geliyor ki uyumaya yatağa gittiğinizde kedinizi yatağın tam ortasına yatıp uyumuş şekilde görebiliyorsunuz. İşte böyle bir durumda tek düşündüğünüz “ben bu yatağa nasıl girebilirim” oluyor. Evin gerçek sahipleri kedilermiş gibi hissettiriyorlar size. Siz ise kedinizi uyandırmaya kıyamadığınız, rahatını bozmak istemediğiniz için kedinizin size ayırdığı kısma yatıp sığmaya çalışırken buluyorsunuz kendinizi.

10- ANİDEN DEVRİLEN EŞYALAR

Kedi olan evlerde aniden bir eşya düşebilir, bir şeyler kırılabilir ya da devrilebilir. Bu kedili bir ev için olağan bir durumdur. Ev içerisindeki çeşitli eşyalar kedilerin ilgisini çekebilir, onlar için oyuncak olabilir. Böyle bir durumda kedinin birden patisiyle o eşyayı yere attığını görebiliriz. Bunu çoğu zaman oyun ya da merakı için yapsa da kimi zaman da size kızdıklarında ilginizi çekmek için yapabilir.

Bazen yere attıkları eşyayla oynamayı bile tercih etmeden sadece yere atmış olabilirler. Kedilerin nedenini pek de çözemediğimiz bir huyudur eşyaları atmak. Bazen de aniden bir yere atlamaları, kendilerini sürtmeleri ya da dar bir alandan geçmeye çalışmaları sebebiyle bir şeyleri devirdiklerine şahit olabiliriz.

Hayvanları diri diri yanmaktan kurtardı

Muhabbet kuşuna konuşmayı öğretmenin 13 pratik yöntemi