in

Kediler evde kötü kokuya sebep olur mu?

Kediler kötü kokar mı? Kedilerin kötü kokma nedenleri nedir? Kedilerde kötü koku nasıl önlenir? sorularının cevaplarını yazmızdan öğrenebilirsiniz.

Her ne kadar aksi söylense de kedilerin kendileri kokmaz. Kedi besleyen herkesin bildiği gibi kediler oldukça temiz hayvanlardır. Ancak kediler ne kadar temiz olsalar da yaşadıkları ev bazı durumlarda kötü kokabilir.

Bu durumlar genelde kedilerin yaşadığı ortamdaki problemlerden meydana gelir. Bunun birçok sebebi vardır.

1- KEDİ KUMU

Çoğu kötü kokan evin sorumlusu kedi dostumuzun tuvaleti yani kedi kumudur. Eğer pudralı ve topaklanan bir kum kullanırsanız ve her gün düzenli temizlerseniz bunun önüne kolayca geçebilirsiniz. Ve tabi ki kedi kumunun bulunduğu odayı her gün havalandırıp temizlemelisiniz. Kediniz için kapalı bir tuvalet kullanmakta kötü kokuyu önleyecek unsurlardandır. Eğer kediniz kum kabının dışına tuvaletini yapıyorsa bu konudaki yazımızı okuyabilirsiniz.

2- KURU MAMA

Çoğu kedi serbest şekilde beslenir yani mama kapları daima dolu olur. Kuru mamalar oldukça ağır kokuya sahiptirler. Kedinizi serbest şekilde beslemek yerine belirli saatlerde besleyerek kapta sürekli bekleyen mama kokusundan kurtulursunuz. Üstelik serbest besleme,  kediler için obeziteye de sebep olacak bir besleme şeklidir.

3- İDRAR PÜSKÜRTME

Erkek kediler cinsel erginliğe ulaştığında, keskin ve yoğun kokulu idrarını püskürterek kendi alanını işaretler. Veteriner hekiminizin de tavsiyeleri doğrultusunda kedinizi kısırlaştırarak idrar püskürtmenin önüne geçebilirsiniz.

4- KEDİLERİN YIKANMASI

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kediler oldukça temiz ve titiz hayvanlardır. Mecburi durumlar hariç kedileri yıkamak onlara yarardan çok zarar verir. Kedinizi yıkamak onun derisine zarar verir ve mantar olmasına neden olabilir. Ve bu sebepten kedinizde kötü koku oluşabilir. Kedinizi yıkamak yerine veteriner hekiminizin tavsiyesi ile kuru şampuan kullanabilirsiniz. Ancak dediğimiz gibi kedinizin bunlara hiç ihtiyacı yok, o kendini yalayarak mis gibi olabilir.

5- KENDİNİ TEMİZLEYEMEYEN KEDİ

Eğer kediniz kendini temizlemiyorsa, özellikle tuvaletten sonra kendisini yalamıyorsa kötü kokuya sebep olabilir. Kediniz kendini temizlemeyi bilmiyor olabilir ya da stres altında olabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka veteriner hekiminize başvurmalısınız.

6- SAĞLIK SORUNLARI

Sağlıklı olan hiçbir kedi kötü kokmaz. Eğer kediniz kötü kokuyorsa muhtemelen bir sağlık problemi yaşıyordur. Bu sağlık sorunları arasında aşağıdaki problemler olabilir.

  • Diş çürümesi ve diğer ağız problemleri
  • Kulaklarda enfeksiyon, akıntı
  • Bazı viral enfeksiyonlar
  • Anal kese hastalıkları
  • Cilt problemleri, hastalıkları

Kedilerin kötü kokmasına yol açacak birçok hastalık vardır. Bu yüzden eğer kedinizin kötü koktuğunu düşünüyorsanız yapmanız gereken kedinizi veterinere götürüp hasta olup olmadığını öğrenmeniz gerekmektedir.

Kediler neden insanlardan saklanır?

Muhabbet kuşu yıkanır mı?