in

Muhabbet kuşu yıkanır mı?

Anavatanı Avustralya olan muhabbet kuşları, papağan ailesinin en küçük üyesidir. Artık evcilleştirilen ve evlerimizde bizlere arkadaşlık yapan bu kuşlar, iyi bakıldığında yaklaşık 15 sene yaşayabilmektedir. Doğada yaşayan kuşlar sık sık kendilerini su kenarlarında yıkarlar. Evimizdeki dostlarımız, doğadaki arkadaşları kadar kirlenmediği için çok sık yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Çok sık olmamak şartı ile yıkanmak muhabbet kuşlarının tüylerini iyi gelir. Ancak, muhabbet kuşlarını yıkarken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Bunlar;

  • Dostunuzu kış aylarında çok seyrek, yaz aylarında ise hafta 1-2 kere yıkayabilirsiniz.
  • Banyo yaptırmak içi doldurulan suyun, kuş oturduğunda boyunu geçmeyecek şekilde ayarlanması gerek.
  • Banyo sonrası kuşunuzu kurutmanıza gerek yok ancak kuşunuz kesinlikle cereyanda kalmamalıdır.
  • Şampuan, sabun vb. hiçbir şey kullanmamalısınız.
  • Dostunuzu gündüz erken saatlerde ve mutlaka hava sıcaklığı idealken yıkamalısınız. Dostunuzun kendini gece olmadan kurutacak kadar vakti olmalı.

Kuşunuzu yıkamak için birçok yol seçebilirsiniz.

  1. Sprey ile banyo: Sprey alıp hafifçe kuşunuza sıkabilirsiniz. Spreyi doğrudan kuşunuza doğru sıkmayın. Yukarıdan ve kuşa ulaşmasına yetecek kadar 3-4 kez sıkmalısınız. Eğer hapşırma gibi tepkiler alırsanız damlalar çok ince olduğundandır, biraz kalınlaştırmalısınız.
  2. Banyoluk ile yıkama: Kuşunuz için satın alabileceğiniz bu kapların, içini kuşun boyunu geçmeyecek şekilde su doldurun. İçine marul gibi, kuşun hoşuna gidecek şeyler koyabilirsiniz. Kuş dostunuz istediği zaman bu kaba girip çıkacaktır.
  3. Musluk altında yıkama: Musluk altında yıkarken kuşu avcunuza alıp sıkmamalısınız. Su yüksekten akmamalı ve tazyikli olmamalıdır.

Kediler evde kötü kokuya sebep olur mu?

Muhabbet kuşları yıkanır mı?