in

Kediler neden kum kabının dışına tuvaletini yapar?

Kediler bilindiği gibi tuvalet konusunda temiz ve hassas hayvanlardır. Evlerinde bir kedi ile yaşayan insanların büyük çoğunluğu kedilerin tuvalet eğitiminde pek zorlanmazlar. Küçük dostlarımız yaratılışları gereği kum kaplarını çabuk benimser ve alışkanlık haline getirirler. Eğer kedi dostunuz kum kabı yerine tuvaletini evin içerisinde bir yerlere yapıyorsa bu durumun nedeni mutlaka tespit edilmelidir. Kedi dostunuzun kum kabı yerine eve tuvaletini yapmasının birçok nedeni olabilir.

Tercihlerinin Farklı Olması

Kullandığınız kum, kum kabı veya kum kabının yeri kediniz tarafından beğenilmemiş olabilir. Farklı bir kuma geçiş, kum kabının yenilenmesi veya yerinin değiştirilmesi kedinizin kumu benimsememesine neden olabilir.  Kedinizin neye tepki verdiği tespit edilmeli ve eski şartlara geri dönülmelidir. Ağır kokulu kumlar ya da kumun temizlenmemesi kedinizin kum kabını kullanmamasına yol açabilir.

Stres-Sıkılma

Kedinizin strese girmesi ve sıkılması kum kabını kullanmamasına neden olabilir. Ev değişikliği, eşya değişimi, eve yeni katılan bir üye kedinizin strese girmesine neden olabilir. Kedinizin ilgisiz kaldığını düşünmesi ya da dikkat çekmek isteği evin içine tuvaletini yapmasına neden olabilir.

İdrar Yolu Hastalıkları

Kedi dostunuz hastalık dolayısı ile kum kabının dışına tuvaletini yapıyorsa akla gelecek ilk hastalık idrar yolu hastalıklarıdır. İdrar kesesinde tahriş veya enfeksiyon olan kediler idrarını sık sık saksılara, lavaboya veya küvete yapar. İdrar genelde az miktardadır, kanlı da olabilir. Böbrek yetmezliği, diyabet ve bazı ilaçlar kedinin daha fazla idrar yapmasına neden olabilir. Kedi kum kabına ulaşana kadar tuvaletini tutamayabilir. Kediler bu durumda genelde çok miktarda sulu idrar yaparlar. Kum kabı dışına tuvalet yapma davranışının altında yatan sağlık sorununun tespit edilmesi veya ihtimal dışı bırakılması için genel muayene, idrar ve kan testi yapılması gerekir.

İç Parazit

Bağırsakta bulunan parazitler kedinizin aniden dışkılamasına neden olabilir. Kedinizin bağırsağında bulunan parazitler kediniz tuvaletini yaparken acı çekmesine neden olabilir. Kedi, dışkılama veya idrar yapma esnasında acı çekiyorsa, bunu kum kabıyla bağdaştırdığı için farklı yerlere tuvaletini yapıyor olabilir.

  • Kedi dostunuzun kabının dışına tuvaletini yapması ile püskürtme karıştırılmamalıdır. Kediler yeni geldikleri evde işaretleme amaçlı idrar püskürtebilir. Kızgınlık döneminde ki erkek kedilerde yine idrar püskürtme yapabilir.
  • Kediniz sizi, yapmaması gereken bir yere yaptığı tuvaletini temizlerken görmemeli. Çünkü bu davranış kedinize onu onayladığınızı düşündürebilir.
  • Amonyak oranı fazla olan temizleyici maddeler kedinizin tuvalet için temizlenen bölgeyi seçmesine neden olabilir

Kediler için kristal kum kullanmak zararlı mı?

Köpekler popolarını neden yere sürter?