in

Kediler neden insanlardan saklanır?

Kediler ile birlikte yaşayan insanlar bilir ki kediler sık sık saklanmaktadırlar. Genelde yaramazlık için yaptıkları bu eylemin arkasında başka sebepler de yatabilmektedir.

1- UTANGAÇLIK

Kediler, farklı bir yere taşındıkları ya da yeni bir aile ortamına girdiklerinde utangaç davranabilirler. Karşılaşacağı sorunları ve insanların kendisine iyi davranıp davranmayacağını bilemediği için rahat olması; bulunduğu yeri ve insanları benimsemesi, onlara alışmasıyla mümkündür.

2- AYRILIK KAYGISI

Kediler insanlarla belirli bir bağ oluşturduktan sonra çeşitli sebeplerle bir süreliğine ya da tümüyle ayrılık yaşadıklarında çareyi saklanmakta bulabilirler. Seyahatten veya market alışverişinden geldikten sonra bile kedinizi yatağın altında, kitaplıkta ya da dolapta bulabilirsiniz.

3- EĞLENCE

Kediler bazen sadece oyun oynadıkları için de saklanabilirler.  Gizlenme çoğu kediler için hayatın oldukça standart bir parçasıdır.

4- ŞEKERLEME VAKTİ

Kediler, karanlık ve kendilerini güvende hissedecekleri yerlerde uyumayı tercih ederler. Küçük ve tenha yerler rahatsız edilmeden rahatça uyuyabilecekleri yerlerdir.

5- İHMAL

Yeterince ilgi göstermediğinizde veya o istediği ilgiyi sizden bulamayınca sevimli kediniz bir süreliğine sizden uzaklaşabilir ve saklanabilir. Bu bir şekilde trip atmadır. Yanına gidip onu sevdiğinizde başta istemese bile eninde sonunda yumuşayacaktır.

Kediler ve köpekler arkadaş olabilir mi?

Kediler evde kötü kokuya sebep olur mu?