in

Karınca istilaları nasıl önlenebilir?

Karıncalar evinizi mesken edindiğinde onların yaşam hakkını elinden almadan istilayı nasıl önleyebiliriz? İşte, karınca istilalarını önlemenin insancıl yöntemleri.

karıncalara zarar vermeden istilayı nasıl önlenirsiniz?

Karınca yuvalarında her bir karıncanın farklı görevi vardır. Görevleri sistemli olduğundan zeki ve çalışkan olanak bilinirler. Yaz aylarında çalışkanlıkları ile bilinen karıncalar kışın yuvalarında olurken yazın her yerde karşımıza çıkabiliyor. Hatta evlerde de görülmeye başlayabiliyorlar.

Bu durum rahatsız edici olabiliyor. Karıncalardan biri mutfağınızdaki ilgilendiği yiyeceği fark ettiğinde diğerleri de ona katılıyor ve mutfağınızı karınca sürüsü basıyor. Peki, evinizdeki karıncaları onlara zarar vermeden istilasını nasıl önleyebilirsiniz?

KARINCALAR SUDAN PEK HOŞLANMAZLAR

Eğer evinizin belli bir bölgesine karıncalar akın etmişse su yardımıyla onları kaçırabilirsiniz. Eğer karıncaları bahçenizin girişinde yakaladıysanız hortumla, suyu fışkırtmadan karıncalara su dökün.

Su püskürtüldüğü anda kendilerini korumaya alacakları için karıncalar suyla temas etmelerinde ölmeyeceklerdir. Sadece onları püskürteceksiniz. Sudan hoşlanmadıkları için o yolu bir daha kullanmayacaklardır.

ARNAVUT BİBERİ KARINCALARI KAÇIRIR

Arnavut biberi de karıncaların kaçmasına yardımcı olabilir. Büyük bir tencerede su kaynatın. Kaynadıktan sonra içine Arnavut biberi atıp bir süre daha kaynatmaya devam edin.

Son olarak bu suyu karıncaların sık geçtiği yerlere azar azar dökün.

KARINCALAR TARÇINDAN NEFRET EDER

Karıncalar özellikle mutfağınızı keşfettikleri anda bir istila söz konusu olabiliyor. Evimizi saran karıncaları öldürmeden evimizden uzaklaştırmamız mümkün çünkü karıncalar kokuya duyarlı hayvanlardır. Hatta diğer böceklerle karşılaştırıldıklarında beş kat daha hassaslar. Bunu lehinize çevirmek mümkün.

Yarım çay kaşığı toz tarçını veya tarçın yağını bir bardak suyun içine dökün. Karışıma pamuk bandırarak karıncaların geçtiği yerlere sürün.

Bir diğer yöntem de pencerelere, kapı girişlerine ve evin diğer girişlerine çubuk tarçın bırakmak.

Son bir yöntem de sprey şişesine tarçın yağı ve su ekleyip bunu karıncaların geçtiği yolların üstüne püskürtmek.

Hemen hemen herkes tarçın kokusuna bayılır. Ancak karıncalar tarçından nefret ederler. Tarçın yağı veya toz tarçını karıncaların evinize girdiği yolun üstüne dökerek onları kaçırabilirsiniz.

SİRKE KOKUSUNA DAYANAMAZLAR

Karıncaların bir diğer nefret ettiği ve dayanılmaz bulduğu şey de sirkedir. Sirkeyi aynı zamanda temizlik yapmak için de kullanabileceğiniz için bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.

Sprey şişesinin içine su, sirke ve limon suyu ekleyin. Günde bir kez karışımı karıncaların geldiği yerlere sıkın. Bir süre sonra karıncaların kaçtığını göreceksiniz.

Bir diğer sirke karışımında ise, sprey şişesinin yarısını suyla yarısını sirkeyle doldurun. Son olarak içine birkaç damla deterjan damlatın. Karıncaların geldikleri yol üzerine, çatlaklara ve deliklere spreyi sıkın. Artık karışımı sıktığınız bölgelere gelmediklerini fark edeceksiniz.

KARINCALARIN EVİNİZE GELMESİNİ ENGELLEMEK İÇİN İSE BUNLARI UYGULAYABİLİRSİNİZ;

  1. Yiyeceklerin üzerlerini açıkta bırakmayın.
  2. Bulaşıkları bekletmeden yıkayın veya bulaşık makinesine koyun.
  3. Yere düşen yemek kırıntılarını süpürün.
  4. Çöp kutularını sık sık boşaltın.
  5. Mutfağı ve tezgâhı kuru tutun.
  6. Bal ve reçel kavanozlarını dışlarında kalıntı olacak şekilde bırakmayın.

Karıncalar minik ama dünyada var olması gereken önemli hayvanlardır. Onları kimyasallarla öldürmeden önce, evinizden basitçe kaçırabileceğiniz bu yöntemleri lütfen deneyin. Unutmayın dünya sadece biz insanların değil. Büyük ya da küçük her canlının yaşama hakkı vardır.

Tunceli’de yuvadan düşen kartal yavruları görevliler tarafından büyütülüyor

Yaralanan oyuncu Reha Özcan: Köpeklerin suçu yok