in

Kaniş Köpekler Hakkında Her Şey

Kaniş ya da diğer ismi ile Poodle kişiliği, özellikleri, bakımı, tarihi kısacası tüm özellikleri ile içeriğimizde sizi bekliyor.

Köpek cinsleri denilince ilk akla gelenlerden biri tabi ki kaniş. Dünyanın en çok tanınan ve birlikte yaşanan köpek ırkları arasında yer alan kaniş sevimli görünümünün yanı sıra en akıllı köpek ırkları listesinin de Border Collie’nin ardından ikinci sırasında. Gururlu, zarif, zeki ve sevimli kanişlerin etkileyici köpekler olduğunu yadsımak tabi ki mümkün değil. Kaniş için artısı çok eksisi az bir köpek ırkı demek pek de yanlış olmaz.İşte karşınızda kanişler hakkında her şey.

flagellation of christ horz

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Alman sanatçı Albrecht Dürer ve İspanyol ressam Goya’nın kaniş köpeklerin de yer aldığı resimleri.

Kaniş ırkının kökeni kesin olarak bilinmiyor

Kaniş ırkının menşei Almanya mı yoksa Fransa mı kesin olarak bilinmiyor. Yaygın kanı ırkın Almanya kökenli olduğu ancak Fransa’da popüler hale geldiği. 142-1528 yılları arasında yaşamış olan Alman sanatçı Albretch Dürer’in resimlerinde kaniş köpeklerine yer verdiği biliniyor. 1746-1828 yılları arasında yaşamış olan ünlü İspanyol ressam Francisco Goya’nın da kanişleri resmetmiş olması ırkın 18. Yüzyılda İspanya’da da tanınan popüler bir köpek olduğunu kanıtlıyor.

toy poodle vs miniature poodle long

Kanişin üç farklı boyu var

Kaniş ırkının üç farklı boyu var, standart kaniş, minyatür kaniş ve oyuncak kaniş. Irkı 1887 yılında tanıyan American Kennel Club’a göre standart kaniş en eski kaniş boyu, minyatür ve oyuncak kanişler daha sonra ortaya çıkmış.

 • Standart kanişlerin ağırlığı erkeklerde 20-32,  dişilerdeyse 20-27 kilo arasındadır. Standart kanişlerin yükseklikleriyse 38-62 santim arasında değişir.
 • Minyatür kanişlerin ağırlıkları 6,8-7,71 kilo arasındadır. Yükseklikleriyse ortama 30 santimdir.
 • Oyunca kanişlerin ağırlıklarıysa 2,72-4,8 kilo arasındadır. Yükseklikleriyse ortalama 25-26 santimdir.

kaniş

Kanişler birer kıvırcık:)

Kanişlerin fiziksel özellikleri içinde en önemlisi kıvırcık tüyleridir. Sert sayılabilecek kıvırcık kürkleri siyah, kayısı rengi, beyaz, krem rengi, gri, samur, mavi, gümüş rengi, siyah-beyaz, kahverengi ve kızıl olabilir. Kanişlerin gözleriyse tipik olarak koyu renklidir. Oval biçimli gözleri kayısı kanişlerde amber rengi, kahverengi kanişlerde koyu amber olabilir ama bunlar istisnadır, kanişlerin gözleri çoğunlukla koyu renklidir.

image14

“Poodle” kaniş demek

Son yıllarda oldukça sık duymaya başladığımız “poodle” kelimesi aslında kaniş demek. Yani bir yerde “minyatür poodle” ya da “toy poodle” yazdığını görürseniz kastedilen kaniş köpeklerden başkası değil.

Toy Poodle MP
Toy poodle yani oyuncak kaniş

Kanişler en uzun yaşayan köpekler arasında

Kaniş cinsi köpeklerin en önemli avantajlarından biri yaşam sürelerinin uzunluğu.  Her üç boydaki kanişlerin ortalama ömrü 15 yıl, ancak kanişlerin iyi bakımla çok daha uzun yaşayabildiği biliniyor. 20 yıl 258 gün yaşayarak “dünyanın en uzun süre yaşayan köpekleri” listesine adını yazdıran Seamus bir toy poodle yani oyuncak kanişti.

standard poodle 163963 1280
Standart kaniş

Kanişler köpekler aleminin “Einstein”ı

Kanişleri özel kılan bir unsur da dillere destan zekaları. Bu köpekler için “köpekler aleminin Einstein’ı” diyenler bile var çünkü gerçekten hem çok akıllı hem de çok zekiler. En zeki köpek cinsleri listesinin ilk sırasında border collie var, ikinci sırayıysa kanişler alıyor. Köpeklerde zeka seviyesi uyumluluk, kolay eğitilebilirlik gibi çeşitli kriterlere bağlı olarak belirleniyor, bunu da eklemeden geçmeyelim.

dog breeds
En zeki köpek ırkları listesinin ilk üç sırasınında Border Collie, Alman kurdu ve Kaniş yer alıyor.

Kaniş karakteri ile de gönülleri fethediyor

Kanişler adeta insanları mutlu etmek için tasarlanmış köpeklerdir. İnsanlarla ve diğer köpeklerle kaynaşmaya hevesli, mutlu, arkadaş canlısı olan kanişler mizah anlayışlarıyla da tanınırlar. Dikkat çekmeyi çok severler. Kanişler:

 • Çok kolay adapte olabilirler.
 • İnanılmaz sevgi doludurlar.
 • Apartman hayatına çok uyumludurlar.
 • Biraz havlama eğilimleri olabilir, bazı kanişlerin çok havlayabileceğini de belirtelim.
 • Kedilerle de anlaşabilirler.
 • Çocukları çok severler.
 • Oyun oynamaya bayılırlar.
 • Yabancılarla genellikle iyi anlaşırlar.
 • Yalnız kalmaktan tek kelimeyle nefret ederler.

Her zamanki notumuzu buraya da ekleyelim; her köpeğin karakteri aynı insanlar gibi özeldir. Köpek ırklarının karakterleri ile ilgili verdiğimiz bilgiler genelleme ve her bir kaniş illa ki bu karakter özelliklerine sahip olmak zorunda değil tabi ki.

poodle with kids
Kaniş “çocuk dostu köpekler” listesinde de yer alıyor.

Kaniş bakımı kolaydır

Kaniş bakımı konusunda en önemli unsur tüy bakımıdır, kıvırcık tüyleri kolayca düğümlenebilir bu sebeple uygun fırça ile düzenli taramak gerekir. Ayrıca tüyleri çok uzadığında biraz kısaltılabilir.

Tırnaklarını da düzenli kesmek gerekir, aksi takdirde tırnaklar aşırı uzayıp içeri doğru dönebilir.

Kanişlerde diş sorunları görülebilir, bu sebeple dişlerini düzenli olarak veterinerle kontrol ettirmek ve temizletmek gerekir.

poodle groom

Kanişler genel olarak sağlıklı köpeklerdir

Her köpek çeşitli sağlık sorunları geliştirme potansiyeline sahiptir, buna kanişler de dahil elbette. Yine de kaniş cinsi diğer birçok ırka kıyasla daha sağlıklıdır. Kanişlerde görülebilecek olan sağlık sorunları boylarına göre de farklılık gösterebilir. Kanişlerin yatkın olduğu hastalıklar şunlardır:

 • Cushing sendromu
 • Hipertiriodi
 • Progresif retinal atropi
 • Kalça çıkığı

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yemek Yemek için Kafasını Soktuğu Kavanozda Sıkışam Yavru Köpeköç

Yemek Yemek için Kafasını Soktuğu Kavanozda Sıkışan Yavru Köpek

Anneleri Ölen Yavru Kirpilere Firma Çalışanları Sahip Çıktıöç

Anneleri Ölen Yavru Kirpilere Firma Çalışanları Sahip Çıktı