in ,

Egyptian Mau (Mısır Mau) kedi cinsi ve özellikleri

Eğer bir kedi köpeğe benzetilecekse bu Egyptian mau yani Mısır mau kedisi olabilir, bu kediler dünyanın en hızlı evcil kedileridir, saatte 48 kilometre hızla koşabilen Mısır mausu için kediler aleminin tazıları demek pek de yanlış olmaz.  Çarpıcı beneklerle süslü kürküyle hızlı koşan, inanılmaz bir zıplama becerisine sahip olan Mısır mau kedi cinsi tüm bu özellikleri sebebiyle gerçekten evcil kediler arasında farklı bir yere sahiptir. Bir Egyptian mau kedisiyle birlikte yaşamak herhangi bir kediyle yaşamaktan biraz farklıdır, çünkü bu nadir kediler hem çok hareketli hem de ilginç sesleri çıkartan birer konuşkandır .

GENETIK ANALIZLER KÖKENININ AVRUPA VE KUZEY AMERIKA OLDUĞUNU GÖSTERIYOR

Egyptian mau kedisinin isminde geçen Mısır ibaresi ırkın kökeninin Mısır olduğunu söylüyor, ancak ırk üzerinde yapılan genetik çalışmalarda bu cinsin kökeninin Avrupa ve Kuzey Amerika olduğu ortaya çıkmış. Yine de tarihi kanıtlar ırkın kesinlikle Mısır kökenli olduğunu doğrular nitelikte.

Irk üzerinde yapılan çalışmalar ayrıca Mısır mau kedisinin ülkemize ait bir tür olan Ankara kedisi, en büyük kedi cinsleri arasında yer alan Maine Coon ve Korat ırkları ile de yakından ilişkili olduğunu gösteriyor. Kısacası Egyptian mau ırkının menşei Mısır olarak kabul ediliyor, ancak ırkın Avrupa ve Kuzey Amerika kedileriyle de yakın ilişkisi olduğu kanıtlanmış durumda.

AĞIRLIKLARI 2,5-5 KILO ARASINDA DEĞIŞIYOR

Orta boy kedi cinslerinden biri olan Egyptian mau kedilerinin ağırlıkları 2,5-5 kilo arasında değişiyor. Abyssinian kedisinin vücut yapısını andıran vücut yapısına sahip olan bu kediler çok çeviktir. Kuyrukları uzun, kulakları geniş ve dik, ağızları ve patileri de küçüktür.

Egyptian mau kedilerin gözleri büyük ve badem şekildir, gözleri yavruyken açık renklidir, kedi yetişkin hale gelince gözleri amber rengini alır.

TÜYLERI KISADIR

Mısır mau kısa tüylü kedi cinslerinden biridir, tüyleri duman rengi, gümüş rengi, siyah ya da bronz renklerde olabilir. Kürkü her ne renk olursa olsun mutlaka beneklidir, gümüş renkli olanların benekleri siyah, bronz renkli kürkü olanların koyu kahve, duman rengi olanlardaysa siyah benekler vardır.

Bu ırkın en önemli fiziksel özelliklerinden biri de zaten tüylerinin üzerindeki bu beneklerdir. Bronz renkli olanlarının patileri ve burnu pembe-kırmızıdır, diğer renklerdekilerinse siyahtır.

MISIR MAU ŞAŞIRTICI SESLER ÇIKARTIR

Bu kediler diğer kedilerden farklı sesler çıkartmalarıyla da tanınır. Hatta bazı kişiler Egyptian mau kedilerinin bazen cıvıldadığını düşünür. Genel olarak konuşkan bir ırktır ve cıvıldamaya benzeyen ilginç seslerle insanlarla iletişim kurmayı çok severler. Zaten bu çevik kediler evcil kediler arasında en sosyal olanlardan biridir, çocuklarla, köpeklerle, yabancılarla ve kedilerle gayet iyi anlaşırlar.

Her ne kadar enerjik olsalar da apartman hayatına kolayca adapte olabilirler. Yalnız, erken yaşta yeterli düzeyde sosyalleşmesi sağlanmayan Mısır mau kedileri çekingen olabilirler ve yetişkinlik dönemlerinde yabancılarla iletişim kurmakta, yeni ortamlara adapte olmakta ciddi şekilde zorlanabilirler, bu sebeple yavru Mısır mau kedilerinin muhakkak yeterli sosyalleşmelerini sağlamak gerekir.

Bu anlattıklarımız tabi ki Mısır mau kedi cinsi karakteri konusunda genel bilgiler, yani bu ırktan her kedinin karakteri mutlaka bu anlattıklarımıza uyacak diye iddia edemeyiz.

BAKIMI HERHANGI BIR KEDIDEN FARKLI DEĞILDIR

Nadir bir tür olsa da Mısır mau kedi bakımı diğer herhangi bir kediden farklı değildir. Kısa tüylerini haftada bir ya da iki kez düzenli taramak, kulak ve diş temizliğine özen göstermek, yaşına ve varsa özel sağlık koşullarına uygun beslemek Egyptian mau bakımı için yeterlidir.

ORTALAMA YAŞAM SÜRESI 12-14 YILDIR

Ortalama yaşam süresi 12-14 yıl olan Egyptian mau sağlıklı kedi cinslerinden biridir. Herhangi bir hastalığa yatkınlığı olduğu konusunda bir bilgi yoktur.

Labrador Retriever Köpek cinsi hakkında her şey

Dişi muhabbet kuşu isimleri