in

Deney uğruna göz kapakları dikilen yavru makak maymunu: Britches

Doğar doğmaz annesinden koparılan, deney uğruna göz kapakları dikilen yavru makak maymunu Britches’ın 1985’te Kaliforniya Üniversitesi Riverside deney laboratuvarından kurtarılışının hikayesi…

Britches

Yavru makak maymunu Britches, doğum sonrası annesinden koparılarak Kalifornia Üniversitesi Riverside deney laboratuvarında işkencelere mahkum edilmişti.

Kalifornia Üniversitesi Riverside deney laboratuvarında işkenceye maruz kalan hayvanların haberini alan Hayvan Kurtuluş Cephesi (ALF/ 1976’da radikal hayvan hakları eylemcisi Ronnie Lee’nin kurduğu aktivist gruptur.) aktivistleri harekete geçerek, yavru makak maymunu Britches ile birlikte 467 hayvanı özgürlüğüne kavuşturmuştu.

Daha yavruyken korkunç işkencelere maruz kalan yavru makak maymunu Britches’ın kurtarılış hikayesi…

BRITCHES’IN KURTARILIŞI

ALF aktivistleri bir öğrencinin bildirimi üzerine 1985’te düzenledikleri baskında, o gün Britches ile birlikte kedi, fare, sıçan, tavşan ve güvercinlerin de aralarında bulunduğu 467 hayvanı daha kurtardı ve tesiste ekonomik zarara yol açarak ekipmanları kullanılamaz hale getirdi.

Britches doğum sonrası annesinden ayrılmış, göz kapakları dikilmiş ve kafatasına elektronik sonar takılarak 3 yıllık duyusal yoksunluk deneyine sokulmuştu.

Tek başına kafese hapsedilen yavru yapay anne işlevli, 2 sahte meme uçlu, havluyla kaplı cihaza sarılmış halde bulunmuştu.

24 bebek maymunu içeren bu acımasız deneyde duyusal bir ikame cihazı ile yavruların davranışsal ve sinirsel gelişimi takip edilecekti.

Deneyin sonunda ise tüm maymunlar öldürülerek beyinlerindeki görsel, işitsel ve motor alanlar incelenecekti.

Britches esaret ve işkenceden kurtulduktan sonra, hayvan hakları aktivisti, Kaliforniya Üniversitesi Veteriner Hekimi Nedim Büyükmıhçı ve uzmanlar tarafından tedavi edildi.

İyi bir bakımın ardından Meksika’daki sığınağa gönderilerek dişi bir makak maymunuyla birlikte büyümesi sağlandı.

Britches’ın koruyucu annesine sarıldığı an.

20 yaşına dek yaşayan Britches kurtuldu, fakat Türkiye’de dahil dünya çapında milyonlarca hayvan hala deney laboratuvarlarında mahkum edilerek korkunç işkencelere maruz kalmaya devam ediyor…

Britches’ın kurtarılma ve koruyucu annesine kavuştuğu anını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Kaynak: Vegan Derneği Türkiye

Dünyanın en büyük 10 hayvanı

Pendik’te kaldırıma yuva yapan martı için ekipler teyakkuza geçti