in

Hayvan Deneyi Nedir? Deney Yapan Markalar ve Deney Yapmayan Markalar Hangileri ?

Son günlerde sosyal medyada #saveralph etiketiyle paylaşılan ve deneylerde denek olarak kullanılan bir tavşanın yaşadıklarını anlattığı kısa film, tüm dünyada ve ülkemizde viral oldu. Peki hayvan deneyi nedir? Hayvan deneyi yapmak zorunlu mudur? Deney yapan markalar ve deney yapmayan markalar hangileri? Sizler için bu bilgileri tüm gerçekliğiyle mercek altına aldık.

Türkçe karşılığı Ralph’i Kurtar olan Save Ralph filmi ile hayvan deneylerinin korkunçluğu bir kez daha gündeme taşındı. Ralph adında bir deney tavşanına yer verilen bu kısa film, özellikle kozmetik markalarının tercih ettiği hayvanlar üzerinde test yapma zorbalığına dikkat çekiyor. Hayvan deneyi, bir ürünün içeriklerini test etmek, ürün içeriklerinin güvenirliğini artırmak(!), içeriğin herhangi bir yan etkisi var ise bunu görmek amacıyla, hayvanlar üzerine çeşitli kimyasal maddelerin farklı yollarla vücutlarına enjekte edilmesidir. Bu maddeler, tutsak edilen hayvanların vücuduna zorla ve acıyla uygulanmakta ve deneye maruz kalan hayvanların birçoğu da deneyler sonucunda hayatını kaybetmektedir.

Hayvan Deneyi Nedir Deney Yapan Markalar ve Deney Yapmayan Markalar Hangileri 2

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Hayvan Deneyleri Sadece Kozmetik Sektöründe mi Kullanılıyor?

İnsanların bildiği en büyük yanlışlardan biri de, hayvan deneylerinin sadece kozmetik sektörüne ait, kirli bir oyun olduğudur. Ama bu bilgi tamamen yanlıştır. Hayvan deneyleri günümüzde, hemen hemen her üründe yapılmaktadır. Kozmetik sektörünün başı çektiği bilinse bile kişisel bakım, temizlik ürünleri, ilaç sektörü, biyoloji araştırmaları hatta yiyecek-içecek gibi pek çok sektör aslında hayvan deneyi yapmaktadır.

Hayvan Deneyi Nedir Deney Yapan Markalar ve Deney Yapmayan Markalar Hangileri

Hayvan Deneyi Yapmak Bir Zorunluluk Mudur?

Bilinen en büyük yanlışlardan biri de, hayvan deneylerinin zorunlu olduğudur. Hayvan deneyi yapmak zorunlu bir politika değildir. Sadece Çin, ülkesinde satışa sunulacak ürünlerde hayvan deneyi yapılmasını zorunlu kılar, bununla birlikte Çin’de satış yapmak ve maddi kazanç sağlamak isteyen birçok marka da Çin’de satış yapma uğruna yüzlerce hayvanı kimyasallarla dolu iğnelerin ucuna yatırmaktadır. Çin’de uygulanan bu satış politikası dışında hayvan deneyi yapmanın herhangi bir zorunluluğu yoktur ki, hayvan deneyi yapmayan yüzlerce marka da vardır. Peki bu markalar hayvan deneyi yapmazken, ürünlerinin güvenirliliğini nasıl sağlamaktadır. Elbette hayvan deneyi bir zulüm göstergesiyken, hayvan deneylerinin birçok alternatifi de mevcuttur. Bu alternatifler arasında sayabileceğimiz bazı örnekler: hücre ve doku kültürleri, tahlil metotları, video kullanımı, bilgisayar metotları ve yapay modellerin kullanımı, tek hücreli organizmaların kullanımı ve epidemiyolojik çalışmalardır. Yapılan bu çalışmalar hem hayvanları incitmez hem de markalara güvenilirlik sağlar.

Hayvan Deneyi Nedir Deney Yapan Markalar ve Deney Yapmayan Markalar Hangileri 2 1

Hayvan Deneyi Yapan Markaları ve Deneysiz Markaları Nasıl Ayırt Ederiz?

Hayvan deneyi yapmayan markalar, bunu kanıtlamak için belirli testlerden geçmekte ve bunun sonucunda kendilerini deneysiz olarak kanıtlayan sertifikalara sahip olmaktadır. Bu sertifikalar: PETA sertifikası ve logosu, Leaping Bunny Programıyla birlikte verilen logo ve Avustralya markalarına verilen CCF sertifikasıdır. Bu sertifikalar markalara güvenirlik sağlar. PETA’nın verdiği sertifikanın markalara tam bir güvenirlik kazandırmadığı bilinirken, alanında en güçlü ve en güvenilir sertifika ise Leaping Bunny oluyor. Leaping Bunny sertifikasına sahip olmak için çok çeşitli testlerden geçiliyor ve markalara her yıl sözleşmeler imzalatıp denetlemeler yapılıyor. Karşımıza çıkan başka bir logo ise Vegan Society logosu oluyor. Bu logo ürünün deneysiz olduğunu açıklamazken sadece, üzerinde bulunduğu ürünün hayvansal içerik içermediğini yani vegan olduğunu belirtir. Her vegan olan ürün, hayvan deneyi yapmıyor demek doğru bir yaklaşım değildir.

Hayvan Deneyi Nedir Deney Yapan Markalar ve Deney Yapmayan Markalar Hangileri 3

Hayvan Deneyi Yapmayan Markalar/ Cruelty-Free Markalar

Arko, Duru, Ecotools, Essence, Fax, Garnier, Golden Rose, Hobby, Humble Brush, Note, Pastel, Real Techniques, Revolution Pro, Ziaja, Amika, Aveda, Cake Beauty, Creightons, DP, Hask, Lee Stafford, Live Clean, Marc Anthony, Morfose, The Organic Shop, Superdurg, The Body Shop, Logona, Dr. Organic, Derma E, Aromatica, Just Green Organic, Nazar, Turmepa, Uzay, Sodasan, Sante, E.L.F. , Essence, NYX, Make Up Revolution, I Heart Revolution, Tarko, Live Clean, Morfose, Celenes, Cosmed, Herbaderm, Humble Co, Natre Care, Nip+Fap, NSPA, Superdrug/Solait, Revolution Skincare, Bellisima, Blade, Emotion, First Class, Privacy, Body Fantasies, Anastasia Beverly Hills, Becca, Kat Von D, Tarte, Urban Decay, Too Faced, The Balm, Molfix, Lush, Otacı, H&M, Molped, Real Techniques, Inecto, Siveno, Eyüp Sabri Tuncer, Solante, Bargello, Otacı, Bingo, Frosh.

Hayvan Deneyi Nedir Deney Yapan Markalar ve Deney Yapmayan Markalar Hangileri 5

Hayvan Deneyi Yapan Markalar/Cruelty- Free Olmayan Markalar

L’oreal, Neutrogena, Colgate, Pantene, Oral-B, Max Factor, Nivea, Victoria’s Secret, Palmolive, Revlon, Maybelline, Head&Shoulders, Old Spice, Signal, OLAY, Sensodyne, COVERGIRL, Schwarzkopf, MAC, Benefit, Nars, Avon, D&G, Make Up Forever, Clean&Clear, Gilette, Johnson&Johnson, Kerastasa, P&G, Estee Lauder, Bobbi Brown, Oriflame, Yves Rocher, L’occitane, Caudalie, Kiehl’s, Benefit, Dior, Chanel, YSL, Guerlain, Givenchy, Clarins, Rimmel, Batiste, Herbal Essence, Zara Kozmetik, Wet n Wild, Pure Beauty, Origins, Missha, Nuxe, OGX, Glam&Glow, Elidor, Cerave, Bioderma, Burberry, Calvin Clein, Clinique, Diesel, Fendi, Gucci, Ivory, Kotex, Lancome, Laneige, Lanvin, LaRoche Posay, Listerin, Roc, Sephora Collection, Unilever, Vanish, Vaseline, Vasenol, Veet, Veld’s, Vera Wang, Versace.

Hayvan Deneyi Nedir Deney Yapan Markalar ve Deney Yapmayan Markalar Hangileri 4

Yorum

Yorum Ekle
  1. Ya biz hangi markayı alicaz bizim evdeki nerdeyse tüm markalar yapıyor muş bundan sonra hep duru kullanicam ama ben colgate deney yapmıyor sanıyordum ama şu an çok büyük hayal kırıklığına uğradım hep deney yapan markalar çok satıyor

  2. Umarım bir gün insanların nesli tükenir de ağaçlar, hayvanlar herşey rahatlar. Dünya eskiden olduğu gibi temiz olur…

  3. Merhaba sevgili Yesim hanım yazınızı çok faydalı buldum.Fakat belirtmek isterim ki Danışmanlığını yaptığım FARMASİ firmasının tüm ürünleri hayvanlar üzerinde test yapılmaz ,vegan sertifikalidir.Bu sertifikalar uluslararası akridite kuruluşları tarafından onaylanmıştır.Listeniz de FARMASİ firmasında olmasını isterdim.umarim bir sonrakinde yer alır. http://www.farmasiint.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yavru Flamingo Dogal Yasam Alanina Birakilacak

Yolunu Kaybeden Yavru Flamingo Doğal Yaşam Alanına Bırakılacak

Zibrit Horoz ve Tavuk Turu Hakkinda Her Sey 1

Zibrit Horoz ve Tavuk Cinsi Hakkında Her Şey