in

Çiğ balığın kediler için zararları nelerdir?

Çiğ balığın kediler için temel besinlerden biri olduğunu düşünebilirsiniz. Bu doğru olmamakla beraber çiğ balık kediler için çok zararlıdır. İşte çiğ balığın kediler için zararları.

Kedi beslenmesi denilince akla gelen ilk iki şey balık ve süt oysaki hem süt hem de balık kediler için en zararlı gıdaların ilk sırasında yer alıyor. Üstelik bu zarar kimi zaman kedi dostlarımızın hayatını kaybetmelerine yol açabilecek denli ciddi boyutta oluyor. Kedilerin balığa bayıldıkları bir gerçek, ancak kedilerin severek yediği her şeyin onlar için sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Eğer kedinize sırf bayılarak yediği için çiğ balık veriyorsanız emin olun ki çok büyük bir hata yapıyorsunuz.

BALIĞIN KEDİLERİN DOĞAL BESLENMESİNDE YERİ YOKTUR

Kedilerin evcilleşmesi binlerce yıl öncesine dayanıyor ve kedilerin ilk evcilleştikleri yer Orta Doğu olarak kabul ediliyor. Denizden uzak yerlerde ortaya çıkan ilk evcil kedilerin besinleriyse fareler, tavşanlar gibi kemirgenler, kuşlar ve böceklerdi. Yani kedilerin doğal beslenmesinde balığın yeri yoktu.

KEDİLER ZAMAN İÇERİSİNDE BALIK YEMEYE ALIŞMIŞLARDIR

Kediler zamanla dünyanın dört bir yanına dağıldılar ve başka besin bulamadıkları durumlarda mecburen balık yemeyi öğrendiler ve balık yemeye alıştılar. Ancak doğada bir kedinin kendisi için ölümcül olabilecek miktarda çiğ balık tüketmesi hemen hemen imkansızken insanlar tarafından bolca çiğ balıkla beslenen kediler için durum bundan çok daha farklı.

ÇİĞ BALIK KEDİLERDE TİAMİN EKSİKLİĞİNE NEDEN OLUYOR

Tiamin çoğu kişi için yabancı olsa da diğer ismi olan B1 vitaminini herkes bilir ve çiğ balık kedilerde B1 vitamini yıkımına neden olur ve bu duruma tiamin eksikliği ismi verilir. B1 vitamini yani tiamin eksikliğiyse kediler için sandığınızdan çok daha ciddi bir sorundur.

TİAMİN EKSİKLİĞİ KEDİLERDE BİRÇOK SORUNA NEDEN OLUYOR

Kedilerde fazla ya da sürekli çiğ balık tüketimi neticesinde şekillenen tiamin eksikliği nörolojik kaynaklı birçok soruna yol açar, kedilerde tiamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkan sorunlar şunlardır;

 • Bükülme, gerilme
 • Koordinasyon bozukluğu
 • Anormal ya da kasılarak yürüme
 • Kendi etrafında dönme
 • Düşme
 • Kafayı dik tutamama, bir tarafa eğme
 • Gözbebeklerinde büyüme
 • Baş, boyun ve omurgada geriye doğru kıvrılma
 • Sersemlik
 • Nöbetler
 • Çok ileri düzeyde ölüm

Gördüğünüz gibi kedinize çiğ balık vermeniz neticesinde ortaya çıkabilecek olan B1 vitamini yıkımı yani tiamin eksikliği umduğunuzdan çok daha ciddi sorunlara hatta biricik kedinizin yaşamını kaybetmesine dahi yol açabilir. Eğer kedinize balık vererek onu mutlu etmek istiyorsanız kesinlikle pişmiş ve kılçıkları çıkartılmış şekilde vermeniz gerekir.

Kediniz için zararlı olan diğer yiyecekleri öğrenmek içim yazımızı okuyabilirsiniz.

Kedilerde yağlı kuyruk hastalığı nedir?

Yavru kedilerde ağız kokusu nedenleri nelerdir?