in

Kediler neden battaniye ve kumaş emer?

Birçok kedinin battaniye, giysi, kumaş emdiğini hepimiz biliyoruz, peki kediler neden kumaş emer?

Kedilerin yaptığı her davranışın altında yatan bir neden vardır ve bu nedenler kimi zaman ciddi sorunlara işaret edebilir. Bu sebeple hayatını bir ya da bir kaç kedi dost ile paylaşan herkesin kedi davranışları ile ilgili bilgisi olması önemlidir, ancak bu şekilde kedi dostumuzun sergilediği bir davranışın normal mi yoksa anormal mi olduğunu, bir soruna işaret edip etmediğini anlama şansımız olabilir. Birçok kedinin battaniye, giysi, kumaş emdiğini hepimiz biliyoruz, peki kediler neden kumaş emer? İşte kedi dostlarımızın bu davranışının altında yatabilecek olası nedenler.

1# Anneden erken ayrılma

Kedi yavrularını anneden erken ayırmanın ne kadar yanlış olduğunu hemen herkes bilir ancak genel kanı yavruları anneden erken ayırmanın yalnızca yeterli anne sütü emmelerine engel olacağı için yanlış olduğu yönündedir. Oysaki bu yanlış ya da daha doğru bir ifade ile eksik bir görüştür zira anneden erken ayrılmak yetersiz anne sütü emmenin yanı sıra başta sosyalleşme sorunları olmak üzere bir dizi soruna yol açabilir. Kedilerde battaniye emme hareketi ile annesinden erken ayrılmış kedilerde karşılaşılma yüzdesi diğerlerinden çok daha yüksektir.

2# Bazı kedi ırkları kumaş emmeye daha yatkındır

Bazı kedi ırklarında battaniye, kumaş, giysi emme davranışına karşı yatkınlık vardır. Kumaş emmeye düşkün olan ırklar arasında Siyam ve Oryantal kedileri ilk sırada gelir. Bu arada şu bilgiyi de sizlerle paylaşalım; Oryantal kediler için diğer kedilerin anneden ayrılma süresi olan 2 ay yeterli değildir, bu kedilerin sütten kesilme süresi diğerlerinden daha uzundur.

3# Kumaş emmek kediler için bir rahatlama aracıdır

Kediler neden battaniye emer sorusunun bir yanıtı da rahatlamadır. Kediler bazen rahatlamak için anneleri ile geçirdikleri zamanı anımsatan kumaş emme hareketini yaparlar.

4# Kedi dostunuzun sizin giysilerinizi emmesi size çok güvendiğini gösterir

Eğer kediniz battaniye yerine kucağınıza zıplayıp sizin giysilerinizi emiyorsa bu size olan güvenini gösterir. Kucağınızda kendini annesinin yanında gibi güvende hissettiğini ve onu her türlü tehlikeden koruyacağınıza inandığının bir göstergesidir üzerinizdeki giysileri emmesi.

5# Yoğun stres de bu davranışa neden olabilir

Kedilerin battaniye ya da kumaş emmesinin kimi zaman rahatlamak için yaptıkları bir hareket olduğunu söylemişti, kediler bazen yoğun stres sebebiyle kendilerini rahatlatmak, sakinleştirmek için bu hareketi yapabilirler. Eğer kediniz arada sırada değil çok sık kumaş emiyorsa, bu takıntılı bir davranış haline geldiyse endişelenmeniz gerekir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken kedinizi veterinere götürerek bu yoğun stres durumunun altında herhangi bir fiziksel etken yatıp yatmadığının belirlenmesini sağlamaktır.

Kedilere tasma takmanın zararları nelerdir?

Kedi lösemisi nedir ve korunma yolları