in

Australorp horoz ve tavuk cinsi hakkında her şey

Güneş ışığında parlak böcek yeşili renge bürünen tüyleri ve yürüdüklerinde oldukça görkemli duran fizikleriyle Australorp tavuklar 1920’lerde popülarite kazanmış, yumurta üretiminde rekor kırınca da dünya çapında yavaş yavaş tanınmaya başlamıştır. Şimdi bu görkemli horoz ve tavuk türünü daha yakından tanıyalım.

AUSTRALORP HOROZ VE TAVUK CİNSİNİN KÖKENİ

Australorp adını Orpington ve Avustralya’nın birleşiminden almaktadır. 1900’lü yılların başlarında Avustralyalı üreticiler tarafından İngiliz Siyah Orpingtons’dan geliştirilmiştir. Amerikan Kümes Hayvanları Birliği, 1920’lerde Amerika’ya ithal edilmelerine rağmen Siyah Australorp’u standart bir cins olarak 1929’da tanımıştır. Şimdi en iyi üretken katman ırklarından biridir. 

AUSTRALORP HOROZ VE TAVUK CİNSİ FİZİKSEL ÖZELLİKLERİ

  • ABD’de bulunan resmi Australorp rengi siyah olurken Güney Afrika’da ise beyaz, mavi, buff, wheaten laced, splash ve golden varyasyonları da resmi olarak tanınır.
  • Australorp sıkı, yumuşak tüyleri olan büyük ve ağır bir tavuk ırkıdır.
  • Kulaklar, yanaklar ve ibik kırmızı renk olmalıdır.
  • İbik dik durmalı ve yediden fazla çentik olmamalıdır.
  • Göğsü dolu ve derin sağlam bir gövdeye sahiptir.
  • Kuyruğunu yüksek taşıyan dik bir duruşu olmalıdır.
  • Bacaklar tüysüz, siyah veya kayrak mavisidir.
  • Gözler parlak jet siyahıdır.
  • Horozlar 4-4.5 kilo, tavuklar 3.5-4 kilo gelmektedir.
  • Bantam (cüce) horozlar 1-1.2 kilo, tavuklar 0.7-1 kilo gelmektedir.

AUSTRALORP HOROZ VE TAVUK CİNSİ KARAKTER ÖZELLİKLERİ

Başlangıçta biraz utangaç tavır sergileseler de onlar için yapacağınız küçük sürprizlerle peşinizden ayrılmayacak nereye gitseniz peşinizden geleceklerdir. Australorp cinsi uysal bir yapıya sahip hayvanlardır.

AUSTRALORP HOROZ VE TAVUK CİNSİNİN BAKIMI

Australorp siyah – özel gözaltı koşulları gerektirmeyen tavuk türleri. Önemli bir faktör, kümesteki pozitif sıcaklıktır. Zemin içeriği altında en iyi çöp turba olacaktır. Patojenlerin çoğalmasına izin vermeyerek nemi iyi emer. Çöp malzemesinin zamanında değiştirilmesi, hastalıkların önlenmesine yardımcı olacaktır.

AUSTRALORP HOROZ VE TAVUK CİNSİNDE GÖRÜLEBİLECEK SAĞLIK SORUNLARI

Son derece sağlam ve sağlıklı bir yapıya sahiptirler. Özel bir sağlık sorunu veya ihtiyaçları yoktur. Düşük sıcaklık ve soğuk havalara çabuk adapte olurlar. En yaygın görülen kanatlı hayvan hastalıklarına karşı direnç gösterirler. Cüsseli olmaları nedeniyle parazitlere karşı her zaman dikkatli ve tedbirli olmakta yarar vardır.

Eski Tükçede kullanılan ilginç hayvan isimleri araştırıldı

Hayvanların burçları var mıdır?