in ,

Yüzmeyi Seven Tek Kedi Irkı: Van Kedileri

Van’ın en büyük canlı kültür mirası özelliği taşıyan ve yüzmeyi sevmeleri ile bilinen kediler, inşasına başlanan ve kendileri için özel tasarlanan havuzlarda yüzebilecek.

Cana yakınlığı, beyaz, ipeksi kürkü, aslan yürüyüşü, tilki kuyruğuna benzeyen uzun ve kabarık kuyruğu, değişik göz renkleri ve suya düşkünlüğüyle Van’ın en önemli değerlerinden olan Van kedisi, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) bünyesinde kurulan Van Kedievi‘nde korunuyor.

Van kedisi

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Van’ın en büyük canlı kültür mirası özelliği taşıyan ve yüzmeyi sevmeleri ile bilinen Van kedileri, inşasına başlanan ve kendileri için özel tasarlanan havuzlarda yüzebilecek.

Van kedisi

YYÜ Van Kedisi Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya, AA muhabirine, her ay ortalama 5 bin ziyaretçi ağırladıklarını söyledi.

Van kedisi

“Van kedisi dünyadaki kedi ırkları içerisinde yüzmeyi seven tek hayvandır. Kedileri belli bir alanda tuttuğumuz için onların bu yüzme ihtiyacını karşılamak gerekiyordu. Bizler de bu temel ihtiyaçtan yola çıkarak onlar için özel havuzlar yapmaya başladık. Sponsor sıkıntısını da giderdikten sonra çalışmalar başladı. Şu an dişiler, erkekler ve yavrular için ayrı ayrı 3 havuz yapıyoruz. Hayvanlar istediklerinde bu havuzlara girerek yüzebilecekler.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bodrumda Özel Bir Klinikte Kısırlaştırılan Ev Kedilerinin Kulaklarına Kliniğin Dövmesi Yapıldıöç

Bodrum’da Özel Bir Klinikte Kısırlaştırılan Ev Kedilerinin Kulaklarına Kliniğin Dövmesi Yapıldı!

Can Evinde Vahşet Yavru Köpekleri Öldürüp Kulübelere Zarar Verdileröç

‘Can Evi’nde Vahşet; Yavru Köpekleri Öldürüp, Kulübelere Zarar Verdiler