in

YTÜ’den öğrencilere vegan menü açıklaması

YTÜ öğrencilerinin Vegan Derneği-Türkiye ile başlattığı kampanya sonuçlandı. Üniversite yönetimi 28 Şubat’tan itibaren vegan menü çıkaracağını açıkladı.

YTÜ öğrencileri vegan menü için kampanya başlattı.

Yıldız Teknik Üniversitesi Vegan Vejetaryenler Topluluğu ile Vegan Derneği Türkiye‘nin birlikte başlattığı  “#YTÜVeganMenüİstiyor” kampanyası sonuç verdi.

Yemekhanelerde sadece navegan yemekler çıktığı ve okulda vegan/vejetaryen bireyler de olduğu için, yemek konusunda vegan/vejetaryen bireyler çok zorluk yaşıyordu.

Öğrenciler bu durumu değiştirebilmek için Ocak ayında yemekhanelerde vegan yemekler çıkarılması için bir kampanya başlatmıştı. Kampüste 500 imza toplayıp, bu imzaları da 1 Şubat’ta yönetime teslim ettiler. TVD ise, YTÜ VVT başta olmak üzere, YTÜ’de vegan menü çıkarılmasını isteyen öğrencilere destek olmak için Change.Orgda bir imza kampanyası başlattı.

DHA’da yer alan habere göre, dernek aynı zamanda YTÜ yönetimine de öğrencilerin taleplerini dikkate alıp, besin değeri yeterli vegan menü sunulması, bu menünün herkes için yeterli miktarda çıkarılması ve insanların yedikleri konusunda bilinçli seçimler yapabilmeleri için yemekleri uygun etiketlemesi gerektiğini hatırlattı.

Vegan Derneği’nin kampanyasına ise bir ayda 1665 kişi imza atarak öğrencilerin haklı mücadelelerine katkı sağladı.

Öğrencilerin hem etik, hem ekolojik hem de sağlıksal sebeplerden dolayı vegan menü istemesine üniversite de kayıtsız kalmadı; Üniversitenin Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Beslenme Birimi Şube Müdürlüğü, yemekhanede 28.02.2022 tarihi itibarı ile vegan menü çıkmaya başlayacağına dair açıklama yaptı.

YTÜ vegan menü çıkarma kararı aldı.

‘DİĞER ÜNİVERSİTELERE ÖRNEK OLMASINI UMUYORUZ’

TVD Kurucu Başkanı Ebru Arıman, YTÜ rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz ile YTÜ Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı’na yaptıkları çağrının olumlu sonuçlanmasına memnun olduklarını söyledi. Arıman, “YTÜ’nün aldığı bu kararın, tüm üniversitelerde vegan menü uygulamasının hayata geçirilmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanlığı’na yaptığımız yazılı başvurunun sonucunu hızlandırmasını ve bu süreçte diğer üniversitelere örnek olmasını umuyoruz” diye konuştu.

36 yaşında 14 kediye annelik yapıyor

Fazıl Say’dan kediler günü paylaşımı