in

Ceylan Ertem: 20 yıldır hayvan dostlarımı yemiyorum

Müzisyen Ceylan Ertem, vegan olduğu için kendisine yapılan “şakalara” sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla tepki gösterdi. “20 yıldır havyan dostlarımı yemiyorum’ diyen Ertem, bazılarımız hayvanlara et gözüyle bakmıyor, onların da canı ailesi, korkuları sevinçleri ve bir hayatları olduğunu savunuyoruz” dedi.

Yaşam hakkına saygı duyan ve aynı zamanda vegan olmasıyla da bilinen ünlü şarkıcı Ceylan Ertem, veganlıkla ilgili için kendisine yapılan şakalara Instagram hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi.

Ceylan Ertem, ilk olarak kedi ve köpeklerine yaptı masraflar konusunda tanıdıklarından aldığı tepkilere bir alıntıyla cevap verdi. “Şu iki paragraf kedi ve köpeklerime yaptığım masrafı, ilgiyi ve değeri fazla bulan tanıdıklarıma gelsin.” diyerek yaptığı paylaşımda can dostlarının ailesi olduğunu aktardı:

…Sana göre onlar birer hayvan olabilir. Ama bana göre onlar benim ailem…”

Benim yatırımım onlar ve onların iyiliği diyen Ertem açıklamasına şunları da ekledi:

“Bana ‘hayvanlara yardım ettiğin paralarla yatırım yapardın’ demeden önce bir kez daha düşünsün bu yazının muhattapları. Benim yatırımım onlar ve onların iyiliği. Seçimim çok kolay olur seçmek zorunda bırakılırsam.”

VEGANLIĞI İLE İLGİLİ YAPILAN ŞAKALARA CEVAP VERDİ

Yaptığı bu paylaşımdan sonra bir de vegan olduğu için tanıdığı veya tanımadığı kişilerin kırıcı şakalarına maruz kaldığını söyleyen Ceylan Ertem, artık bu tür şakaları ve lafları kaldıracak sabrının kalmadığını da yaptığı paylaşımlarda belirterek tepki gösterdi.

20 yıldır hayvan dostlarını yemediğini ve çok da sağlıklı olduğunu söyleyen Ertem, “Şimdi bi kuzu çevirme iyi gitmez miydi? Ama nefis bi balığa da mı hayır?” gibi şakaların kendisini çok kırdığını, bu tarz söylemlerin kendisi için, ‘şu insan bebeğini yesek mi?’ demekten farksız olmadığını ifade etti:

20 YILDIR HAYVAN DOSTLARIMI YEMİYORUM!

Bir de lütfen ama lütfen bana tanıdığım ya da tanışacağım hiç kimse veganlık ilgili, hele de bilgisi olmadığı halde, nutuklar atmasın. 20 yıldır hayvan dostlarımı yemiyorum. Çok da sağlıklıyım. Ayrıca ama şimdi bi kuzu çevirme iyi gitmez miydi? Ama nefis bi balığa da mı hayır gibi ‘şakalar beni cidden çok kırıyor. Bu birisine ‘ şu insan bebeğini yesek mi’ demekten  farksız benim için. Bu yaşımda artık ‘ahtapot da yenmez mi be’ laflarını kaldıracak ciddi anlamda sabrım kalmadı. N’olur birbirimize karşı daha saygılı olalım ve bu tür şakalardan vazgeçelim.

Ceylan Ertem yaptığı paylaşımlarda, hayvanlara yönelik vicdanıyla aldığı kararların kendisinden başka kimseyi ilgilendirmediğine de yer verdi:

“Bir akrabamın ya arkadaşımın hatta bir dinleyicimin vicdanımla aldığım bir ‘sahiplenme, bir hayvanı tedavi ettirme’ gibi ‘hayvan yememe’ gibi önemli kararlarımı sorgulamaları bu kararlarla kendilerince ‘alay etmeleri’, bu duruşu yanlış bulmaları açıkçası beni hiç mi hiç ilgilendirmiyor.”

BAZILARIMIZ HAYVANLARA ET GÖZÜYLE BAKMIYOR

“Herkes evlenip kendi kanından çoluk çocuğa karışacak, biz nasıl istersek öyle yaşayacakcılardan gerçekten fenalık geldi. Yok bazılarımız başka çocuklar seçiyoruz, bir yuvadan da alabiliyoruz, bir barınaktan da alabiliyoruz.”

“Bazılarımız hayvanlara et gözüyle bakmıyor, onların da canı ailesi, korkuları, sevinçleri ve bir hayatları olduğunu savunuyoruz. Bu kadar basit.”

Ertem, paylaşımlarını şu sözlerle bitirdi:

Bugünün annelerinden beklentim aynen bu;

Çocuklarına, tüm hayvanlara karşı, saygıyı, sevgiyi ve koruyucu hisleri öğretmeleri. Tüm bunlar dışında saygı, sevgi gösteren herkese selam olsun.

Köpeklerde dışkı rengi hangi hastalıkları gösterir

Tunca Nehri’ne düşen kedi yavrusu, kurtarma ekiplerinden korkup yüzerek kıyıya çıktı