in

Bitkisel et alternatifleri sayesinde 700 bin hayvan ölmekten kurtuldu

World Animal Protection tarafından hazırlanan rapora göre, bitki bazlı alternatiflerin genişlemesi ve tüketicinin bu yöne kayması sebebiyle 2021’de 700 bin hayvan ölmekten kurtuldu.

İnsanlar bilinçli hale geldikçe hayvansal gıdalardan hem etik sebeplerden hem de sağlıksal sebeplerden dolayı uzaklaşarak bitki bazlı beslenmeye geçiş yapıyor.

Bitki bazlı beslenme arttıkça bu konudaki talep de artarak restoranlar ve süpermarketlerin müşterilerine vegan alternatifler sunmasını sağlıyor.

Pizza Hut, McDonald’s, Domino’s Pizza, KFC ve daha birçok ünlü zincir restoranlar bitki bazlı beslenen insanların artışıyla vegan yemeklerini menülerine ekledi.

World Animal Protection’ın raporuna göre bitki bazlı alternatiflerin genişlemesi ve tüketicinin bilinçlenmesi sebebiyle bitki bazlı seçeneklere kaydığı için 2021’de 700 binden fazla hayvan ölmekten kurtuldu.

Bitki bazlı beslenme arttıkça bu konudaki talep de artarak restoranlar ve süpermarketlerin müşterilerine vegan alternatifler sunmasını sağlıyor.

TOPLAM SAYI 1 MİLYONUN ÜZERİNDE

WAP’ın açıklamasında bu rakamlara en çok tüketilen Beyond veya Impossible ürünlerinin sayısı ve ağırlıklarının hayvanlara göre nasıl olduğu temelinde yapılan hesaplamalarla varıldığı söyleniyor. Bu iki marka dışında olan et alternatifleri de hesaba katılırsa ABD’de 1 yıl içerisinde 1 milyondan fazla hayvanın ölmekten kurtuldu.

Raporda ayrıca 2021’de yaklaşık 1 milyon üründe yumurta yerine başka alternatiflerin kullanıldığı ve 4 binden fazla tavuğun hayvansal tarım sisteminden çıkarıldığı tahmin ediliyor.

Bu sayıların önümüzdeki 5 yıl içinde katlanarak artacağı ve 5 milyondan fazla yumurtlayan tavuğun sistemden çıkacağı hesaplanıyor.

Fransız futbolcu Kurt Zouma kediye şiddet uyguladı; hapse girebilir

Köpek havlaması sayesinde selden kurtuldular