in

Singapura Kedi Cinsi, Özellikleri Ve Bakımı

Dünyanın en küçük kedi cinsleri arasında yer alan Singapura aynı zamanda çok zeki, aktif ve sevecen bir kedi rıkı.

Sessiz, aktif ve akıllı Singapura kedisi aynı zamanda dünyanın en küçük kedi cinsleri arasında yer almasıyla da tanınıyor. Kediler hakkında söylediği birçok harika sözden biri de “en küçük kedi bile bir şaheserdir” olan Leonardo Da Vinci’nin bu sözlerinin adeta bir kanıtı olan minik Singapura kedi cinsi gerçekten hem görünüşü hem de karakteri ile şaheser tanımını fazlasıyla hak ediyor.

singapura 1

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Kökenleri Singapur’a dayanıyor

Singapur’da çalışan Tommy ve Hal Meadow isimli çift ülkeleri olan ABD’ye dönerken yanlarında Singapur’da buldukları üç kediyi de götürdüler ve Singapura kedi cinsinin macerası böylece başlamış oldu. Çiftin yanlarında götürdüğü kedilerden ürettikleri cins Uluslar arası Kedi Birliği tarafından 1979’da tanındı.

singapura 2

Ortalama ağırlıkları 2 kilo civarında

Yazımızın başında Singapura ırkının en küçük kedi cinsleri arasında yer aldığını söylemiştik, hatta bu ırk en küçük kedi cinsi olarak da kabul ediliyor. Bu minik kedilerin ağırlıkları erkeklerde 2,7, dişilerdeyse 1,8 kilogramdır yani gerçekten çok küçük ve hafif kedilerdir.

singapurakitten

Oval gözleri büyüleyicidir

Singapura kedilerinin gözleri bedenlerine oranla kocamandır, oval biçimli gözleri altın rengi, ela ya da yeşil renklidir.  Kulakları da yine bedenlerine kıyasla oldukça büyüktür, büyük ve geniş kulakları daima diktir.  Kuyruklarıysa vücutlarından biraz kısadır ve künt uçludur.

singapura cat breed

Doğduklarında daha uzun olan tüyleri zamanla kısalır

Bu cins ile ilgili ilginç özelliklerden biri de yavru Singapura kedilerinin tüylü doğmaları ve doğduklarında daha uzun olan tüylerin büyümeleriyle birlikte kısalmasıdır. Tüylerinin rengi genellikle siyah ve gri tonlarındadır, bazen bu renklerin arasında bölgesel olarak kahve tonları ya da krem rengi görülebilir. Singapura kedilerinin karınları, göğüsleri ve yanaklarıysa açık tonludur. Kısa tüyleri ipeksi yumuşaklıktadır.

singapura cat breed profile everything you need to know 13

Singapura kedisi kişiliği de harika

Bu minik kediler kişilikleri ile de harika birer dostlar. Sevecen ve meraklı Singapura kedileri aynı zamanda çok da aktif olarak tanımlanıyorlar.  Çok enerjik olan bu kediler sosyal yönden de gayet başarılılar, ancak yabancılara karşı temkinli oldukları söylenebilir. Ortama ömürleri 9-15 yıl arasında değişen Singapura kedileri sevecek kişiliklerine uygun olarak insanlarla, çocuklarla, köpeklerle kısacası çevrelerindeki herkesle çok iyi anlaşırlar. Bu arada Singapura en zeki kedi cinslerinden de biri ve yüksek zekası hem sosyal ilişkilerinde hem de uyum sağlama konusundaki başarısında önemli rol oynayan bir etken.

Elbette her kedinin karakteri aynı bizler gibi farklıdır, yani yukarıda anlattıklarımız Singapura kedisi kişiliği konusundaki genel bilgilerdir, her Singapura mutlaka bu bilgilerde anlatılan karakterde olmak zorunda değildir.

singapura cat breed facts information 1

Singapura kedisi bakımı çok kolay bir ırk

Yumuşacık tüylerini okşaması çok zevkli olan bu küçük kediler neredeyse hiçbir özel bakım da gerektirmiyorlar. Kısa ve yumuşak tüylerini haftada bir ya da iki kez taramak tüy bakımı için yeterli. Bunun dışında Singapura kedisi bakımı için yapılması gerekenler diğer tüm kedilerle aynı; kulak temizliklerini ihmal etmemek, yaşına uygun ve kaliteli mama ile beslemek bu ufak kedilerin sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için vazgeçilmez.

Singapura Cat

Bazı sağlık sorunları bu ırkı etkileyebiliyor

Safkan kedi cinsleri gen havuzunun darlığı sebebiyle bazı sağlık sorunlarına genetik yatkınlık sergileyebiliyor. Singapura cinsi için genel olarak sağlıklı diyebiliriz ancak bu ırkta uterus ataleti yani zayıf kaslara bağlı olarak ceninlerin rahimden düşmesi durumu görülebiliyor. Irkta ayrıca pyruvat kinaz eksikliği de görülebiliyor ki bu da hemolitik anemiye yol açabiliyor. Bu hastalığın en önemli belirtileri arasında uyuşukluk, ishal, tüylerde bozulma, kilo kaybı, iştahsızlık ve sarılık sayılabilir. Her iki hastalığa karşı dikkatli olup özellikle de yukarıda saydığımız belirtilerin bir ya da bir kaçı varsa bir Singapura kedisini hemen veterinere götürmek gerekir.

NOT: KEDİ CİNSLERİ İÇERİKLERİMİZ KEDİ IRKLARINI YAKINDAN TANIMAK AMACIYLA HAZIRLANMIŞTIR. HER İÇERİĞİMİZDE OLDUĞU GİBİ BU İÇERİKLERİMİZ DE “SATIN ALMA SAHİPLEN” MOTTOSUYLA HAZIRLANMIŞTIR. ÇOĞU SAFKAN CİNS KEDİLER GENETİK HASTALIKLARA SAHİPTİR VE KİRLİ HAYVAN TİCARETİNİN MAĞDURLARIDIR. EĞER EVİNİZİ BİR HAYVANA AÇMAK İSTİYORSANIZ TERCİHİNİZİ PETSHOP GİBİ HAYVAN TİCARETİ YAPAN YERLERDEN DEĞİL, BARINAKLARDA VEYA SOKAKLARDA YUVA BEKLEYEN YARDIMA MUHTAÇ SEVGİ DOLU CANLARDAN YANA KULLANMANIZI ÖNERİRİZ.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Zonguldakta Kıyıya Vurmuş Vaziyette 2 Ölü Yunus Bulundu1

Zonguldak’ta Kıyıya Vurmuş Vaziyette 2 Ölü Yunus Bulundu

bursa kedileredogumyaptirankadin 1

Acı İçinde Kıvranan Kedinin Doğumuna Yardım Ederek 5 Yavrunun Hayatını Kurtaran Güzel İnsan