in

En Büyük Köpek Cinsleri

Köpek dünyasının bazı üyeleri o kadar kocamanlar ki bizler yani insanlar bile bu kocaman köpeklerin yanında küçük kalabiliyor. Büyük köpek ırkları çeşitli amaçlar için yetiştirildi, kimi ırk bekçi olarak kimisiyse koyun sürülerini korumak için yetiştirilen en büyük köpek cinsleri bugün ortaya çıkış amaçlarının yanı sıra insanların en çok birlikte yaşadığı dostlar arasında da yer alıyorlar. Büyük köpek cinslerinin bakımı elbette küçüklere kıyasla daha zor ve masraflı, bu bilgiyi de paylaştıktan sonra dünyanın en büyük köpek cinsleri ile karşınızdayız.

1# Danua (Great Dane)

Alman mastifi ismi ile de tanınan Almanya menşei bir köpek ırkı olan Danua gerçekten de dev tanımını fazlasıyla hak eden bir cins. Danua köpeklerin yüksekliği dişilerde 71-81 santim, ağırlıklarıysa 54-72, dişilerdeyse 45-59 kilo arasında değişiyor. Tabi bunlar ortalama rakamlar, bugüne dek yaşamış en büyük köpek olarak tarihe geçen Zeus da bir Danua idi ve Zeus’un yüksekliği tam 111,8 santimdi.

Danua

2# Amerikan Mastiff

Kocaman ama bir o kadar da sevimli bir köpek cinsi olan Amerikan Mastiff hem uzun hem de ağır bir ırk. Ortalama ömürleri 10-12 yıl olan bu dev cüsseli köpeklerin yükseklikleri 65-91 santim, ağırlıklarıysa dişilerde 63-81, erkeklerde 72-90 kilo arasında değişir. Çok büyük olan bu köpekler çocuklar ve diğer hayvanlar da dahil olmak üzere herkesle harika ilişkiler kurabilen yumuşacık birer dostturlar.

Amerikan Mastiff

3# Napoliten Mastiff

Amerikan Mastiff gibi mastiff köpek ailesinin bir üyesi olan Napoliten Mastiff kocaman kafası ve kırışık cildiyle kendine has görünümlü bir köpektir. Bu dev kuçuların yükseklikleri dişilerde 60-70, erkeklerdeyse 65-75 santim, ağırlıkları hem erkekte hem de dişilerde ortalama 75 kilodur. Napoliten Mastiff akrabası Amerikan Mastiff gibi gayet sakin ve barışçıl bir ırktır. Ailesine karşı aşırı koruyucu olan bu dev köpekler ailelerine yönelen bir tehdit sezdiklerinde sertleşebilirler.

Napoliten Mastiff

4# Bullmastiff

Yine bir mastiff olan Bulmastiff listemizdeki diğer iki mastife kıyasla biraz daha sert bir görünüşe sahiptir. Bulldog ile mastifin melezlenmesi ile ortaya çıkan ırkın yüksekliği dişilerde 61-66, erkeklerde 63-69 santim, ağırlıklarıysa dişilerde 45-54, erkeklerde 50-60 kilo arasındadır. Kusursuz bir bekçi köpeği olarak tanınan Bullmastiff genellikle iyi huylu olmakla birlikte yabancılara müdahale etmekten çekinmeyen bir köpektir. Çocuklarla da iyi anlaşabilen ırk çok horlamasıyla da bilinir.

5# Saint Bernard

İsviçre Alplerindeki yolcuların kurtarıcısı Saint Bernard en eski köpek cinsleri arasında yer alıyor. Ülkemizde de iklim hiç uygun olmamasına karşın çok bakılan köpeklerden biri olan Saint Bernard’ların yükseklikleri dişilerde 63, erkeklerde 69 santimdir. Ağırlıkları ise erkek ve dişilerde ortalama 50-81 kilo arasındadır.  Çocuklarla, yaşlılarla, diğer köpeklerle harika anlaşan bu dev ve sevimli köpek ırkına uygun yaşam alanı soğuk iklime sahip ülkelerdir.

Saint Bernard

6# Newfoundland

Kökeni konusunda çeşitli spekülasyonlar olan, Labrador Retriewer ile akraba olabileceğine inanılan Newfoundland’ın görünüşünün Labrador’u andırması ve aynı Labrador gibi iyi bir yüzücü olması bu teoriyi destekleyen bilgilerdir. Genellikle siyah tüylü olan Newfoundland köpeklerin yüksekliği dişilerde 63-69, erkeklerde 69-74 santim arasındadır. Ağırlıklarıysa dişilerde 45-54, erkeklerde 59-68 kilo arasındadır. Newfoundland da listemizdeki diğer büyük köpek cinsleri gibi son derece yumuşak karakterli, zeki ve uyumlu bir köpektir.

Newfoundland

7# Tibet Mastifi

Görüldüğü gibi dünyanın en büyük köpekleri listesinin çoğu dünyanın farklı yerlerine ait mastiff köpeklerden oluşuyor ve Tibet Mastifi de bunlardan biri. Ortalama ömrü 13-15 yıl arasında olan bu ırkın yüksekliği dişilerde ve erkeklerde 60-66 santim, ağırlıklarıysa erkeklerde 55-72, dişilerdeyse 47-67 kilo arasında değişir. Bu arada bu ırk geçtiğimiz yıllarda bir Tibet Mastifi’nin 2,5 milyon dolara satılması üzerine “dünyanın en pahalı köpeği” olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Tabi ki SATIN ALMA SAHİPLEN diyoruz.

Tibet Mastifi

Singapura Kedi Cinsi, Özellikleri Ve Bakımı

Erkek köpek isimleri