in

Köpeklerin dişlerini çürütebilecek etkenler

Köpeklerde diş çürükleri, beslenmeyi ve dolayısıyla köpeğinizin sağlığını etkilediği için çok önemlidir. Peki, köpeklerin dişlerini çürütebilecek etkenler nelerdir?

Köpekler oburlukları ve her bulduklarını yemeleri ile tanınırlar. Köpeklerin dilediklerini yiyebilmesi için dişlerinin ve ağzının sağlıklı olması gerekir. Köpeklerde diş çürümesi ve beraberinde kaçınılmaz olarak ortaya çıkan diş kaybı insanlarla kıyaslandığında çok daha ciddi bir sorundur. Çünkü diş kaybı köpeklerin beslenmesini olumsuz yönde etkileyeceği için genel sağlık durumunu bile tehdit edebilir.

Diş kaybı özellikle de yoğun diş kaybı yaşayan köpekler yeterli beslenemeyecekleri için zamanla sağlık durumlarının bozulması da kaçınılmazdır. Bu nedenle köpeklerde diş çürümesine neden olabilecek etkenlerden uzak durmak ve köpeklerin dişlerine iyi bakmak çok önemlidir.

Köpeğinizin dişlerini çürütebilecek etkenlere göz atalım.

KALSİYUM EKSİKLİĞİ

Kalsiyum aynı insanlar için olduğu gibi köpeklerin de diş ve kemik sağlığı için büyük önem taşır. Kalsiyumun eksikliği başka birçok hastalığın yanı sıra köpeklerin dişlerinin güçsüz olmasına ve çürümesine yol açabilir. Özellikle de anneden erken ayrılan ve yeterli anne sütü emmeyen köpeklerde diş çürümesi ile karşılaşılma riski bu nedenle yeterli anne sütü emmiş olanlara kıyasla daha yüksektir.

DİŞ ETİ HASTALIKLARI

Köpeklerde ağız sağlığına özen gösterilmediği durumlarda diş eti hastalıkları ile karşılaşılma riski yüksektir. Birçok diş eti hastalığı enfeksiyona neden olur ki bu diş çürümesi ve daha da önemlisi diş kaybı ile sonuçlanabilir.

BESLENME HATALARI

Köpeklerde diş çürümesinin şüphesiz ki en sık karşılaşılan nedeni besleme hataları. Köpekler doğada etin yanı sıra kemik gibi sert gıdalar da yerler ve bu sert gıdalar aynı zamanda dişlerinin temizlenmesini de sağlar. Oysaki ağırlıklı olarak yumuşak ve özellikle de karbonhidrat içeren besinlerle beslenen köpeklerde bu yumuşak gıdalar dişlerin arasında birikir. Bu birikim zamanla bakteri oluşumuna yol açar. Bakterileri ise çürükler izler. Bu nedenle köpekleri sadece yumuşak gıdalarla beslemek kesinlikle büyük bir hatadır.

ŞEKERLİ YİYECEKLER

Halk arasında şekerin köpekleri kör ettiğine dair bir inanış var ve aslında bu çok da doğru değil. Köpeklerde şeker uzun süre tüketilirse şeker hastalığına yol açabiliyor ve şeker hastalığı da ilerleyen dönemde görme kaybına yol açıyor. Yani bir köpeğin 2-3 kere şeker yediği için kör olma riski olmasa da şekerli gıdalar tüketmek köpek dostlarımızın dişlerini kısa sürede çürütebiliyor.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Hayvanınızın tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Kedilerde karın şişliği her zaman şişmanlıktan kaynaklanmayabilir

Köpeklerde ağrı belirtileri nelerdir?