in

Köpeklerde kanser belirtileri nelerdir?

Köpeğinizde fark ettiğiniz ufak bir farklılık kanser belirtisi olabilir. Bunu anlayabilmek için köpeklerde kanserin belirtilerini bilip ona göre davranmalısınız. Unutmayın kanserde erken teşhis hayat kurtarır.

1- CİLT ÜZERİNDE VEYA DERİ ALTINDA OLUŞAN TOPAK VE ŞİŞLİKLER

Köpeğinizin derisini kontrol etmeyi alışkanlık haline getirmenizde fayda var zira köpeklerde kanserin en önemli erken belirtilerinden biri deri üstünde ya da altında farklı boylarda şişlikler, tümsekler oluşmasıdır. Köpeğinizde böyle bir şişliğin varlığını fark ettiğiniz anda hiç zaman kaybetmeden veterinere başvurmalısınız zira kanser umduğunuzdan çok daha hızlı büyüyebilir, yayılabilir.

2-OLAĞANDIŞI KOKULAR

Köpeklerin kendilerine has kokuları vardır, ancak köpeğinizin ağzından, burnundan ya da makatından alışık olmadığınız farklı kokular geliyorsa bu bir tümörden kaynaklanabilir.

3-ANİ KİLO KAYBI

Köpeklerin kiloları tutarlı olmalıdır, eğer köpek dostunuz diyet değişikliği yapmadığını halde aniden kilo kaybetmeye başladıysa tehlike çanları çalıyor demektir.

4-İŞTAH KAYBI

Köpeğiniz aniden yemeye karşı ilgisini kaybettiyse, iştahsızsa bu çok sayıda hastalığa işaret eden bir belirtidir ve kanser de bunlardan biridir.

5-TEMBELLİK

Köpeğiniz uyuşuksa, eskisinden daha hareketsizse, daha çok uyuyorsa bu da kanserin erken belirtilerinden biridir.

6-SOLUNUM SORUNLARI

Köpeklerde görülen kanser türlerinden biri olan akciğer kanserinin en önemli erken belirtilerinden biri solunum problemleridir. Özellikle öksürük, hırıltılı solunum ve nefes darlığı akciğer kanserine işaret edebilir.

7-OLAĞANDIŞI DAVRANIŞLAR

Köpek dostunuz size karşı her zamankinden farklı davranıyorsa, normalde sevilmeye bayılırken kendini sevdirmek istemiyorsa kısacası çeşitli davranış değişiklikleri ortaya çıktıysa bunlar da kanserden kaynaklanabilir.

8-NEDENSİZ VE İYİLEŞMEYEN YARALAR

Bir sabah kalktınız ve köpeğinizin vücudunun herhangi bir yerinde nedeni belirsiz bir yara gördünüz ve ne yaparsanız yapın bu yara iyileşmiyor mu? Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız hemen veteriner hekiminize başvurmanız doğru olur.

9-KUSMA VE İSHAL

Köpeğiniz sıklıkla kusuyorsa, ishal oluyorsa ve özellikle de yukarıda saydığımız belirtilerden herhangi biri kusma ya da ishale eşlik ediyorsa bu da kanser belirtisi olabilir.

10-SOLGUN DİŞETLERİ

Sağlıklı bir köpeğin dişetlerinin nasıl göründüğünü bilmelisiniz. Eğer köpeğinizin diş etleri solgun, beyaza çalan renkteyse bu özellikle kan kanserine işaret edebilir.

Gördüğünüz gibi tüm bunlar birçoğumuzun hafife alacağı belirtiler gibi duruyor. Ancak bu belirtileri hafife alıp veteriner hekime başvurmakta gecikmemiz köpeğinizin hayatına mal olabilir. Yazımızı bitirirken şunu da ekleyelim; elbette tüm bu belirtiler ille de kansere iaşret ediyor denilemez ve altında başka hastalık ve sorunlar da yatıyor olabilir, köpeğinizdeki belirtilerin altında yatan nedeni öğrenmenin tek yoluysa onu hemen veterinere götürmektir.

Aç kalan ayılar ilçe merkezine indi, çöpten karnını doyurdu

Alakarga kuşu hakkında bilinmeyen gerçekler