in ,

Köpeklerde dışkı rengi hangi hastalıkları gösterir

Tıpkı inanlarda olduğu gibi köpeklerde de dışkı rengi önemli. Dışkının rengi birçok hastalığın habercisi olabiliyor. Peki hangi renk dışkı ne anlama geliyor? Sağlıklı köpek dışkısı nasıl olmalı. Hadi öğrenelim.

Eğer köpeğiniz kuru mama ile besleniyorsa köpeğinizin dışkısı koyu kahverengi olmalıdır. Dışkı çok sert ya da yumuşak olmamalıdır. Ancak farklı gıdalarla besleniyorsa veya bir rahatsızlık geçiriyorsa farklı renklerin ortaya çıkma durumu söz konusudur.

DIŞKILARIN RENGİ NEYİ İFADE EDİYOR?

Sağlıklı bir köpeğin dışkı renginin koyu kahverengi olduğunu sizlere az önce söylemiştik. Peki, farklı renklerde olursa bu renkler ne anlama gelir? Köpeğinizin dışkısında oluşabilecek renkleri tek tek açıklayacağız. Hadi başlayalım.

BEYAZ-KİREÇ RENGİ

Köpeğinizin dışkısının renginin beyaz veya kireç renginde olması köpeğinizin çiğ gıdalar ile beslendiğini gösterir. Ancak eğer köpeğiniz çiğ gıda ile beslenmediği halde dışkısı beyaz ise bu normal bir durum değildir. Bu durum köpeğinizin fazla kalsiyum aldığını ya da pankreasında bir problem olduğunu gösterebilir.

Fotoğraf: Littlethings.com

SARI DIŞKI

Sarı renk dışkı, eğer köpeğinizin diyetinde ya da mamasında değişiklik yaptıysanız normal görülebilir. Ancak böyle bir durum yoksa sarı renk dışkı, yiyeceklerin ince bağırsaktan kalın bağırsağa çok hızlı geçtiğini gösterir.

YEŞİL DIŞKI

Yeşil renk dışkı köpeğinizin çok fazla ot yemesi nedeniyle olabileceği gibi daha büyük problemlerin de habercisi olabilir. Eğer köpeğiniz çok fazla ot yemediyse yeşil dışkı zehirlenmenin ya da iç parazitin belirtisi olabilir.

Fotoğraf: Littlethings.com

SİYAH DIŞKI

Siyah dışkı köpeğinizin sindirim sisteminde kanamalı bir hastalık geçirdiğini gösterir. Bu hastalık ülser olabileceği gibi siyah dışkı aynı zamanda kanserin de habercisi olabilir.

KIRMIZI DIŞKI

Kırmızı dışkı köpeğinizin kalın bağırsağında meydana gelen bir kanama nedeni ile oluşabilir. Anal kese enfeksiyonu ya da bağırsaklarda oluşan iltihap kanamaya neden olabilir.

Fotoğraf: Littlethings.com

KOYU GRİ DIŞKI

Koyu gri ve yağlı görünümlü dışkı köpeğinizin emilim problemi yaşadığını gösterir. Yani köpeğinizin pankreası düzgün çalışmıyor olabilir.

Fotoğraf: Littlethings.com

MUKUS YAPILI-BEYAZ NOKTALI DIŞKI

İçerisinde pirinç tanesine benzeyen noktalar bulunan bazı zamanlarda mukus yapılı olan dışkı köpeğinizin iç parazit problemi yaşadığını gösterir.

Köpeğinizin dışkısındaki renk değişimi mutlaka önemsenmesi gereken bir konudur. Eğer köpeğinizdeki dışkı rengi değişimi iki dışkılamadan fazla devam ediyorsa köpeğinizi hemen veteriner hekime götürmelisiniz.

Özellikle siyah dışkılamada vakit kaybetmeden veteriner hekime gitmelisiniz. Mukus yapılı beyaz noktalı dışkılamada da ikinci dışkılama beklenmeden veteriner hekime gidip iç parazit tedavisine başlanmalıdır.

‘Yaren’ leylek 3 yavrusunu da büyüttü

Ceylan Ertem: 20 yıldır hayvan dostlarımı yemiyorum