in

Köpeklerde ağrı belirtileri nelerdir?

Köpekler konuşamasalar da yaptıkları hareketlerle bizlere bir şeyler anlatmak istedikleri için onların tüm davranışlarını dikkate almak gerekir. Köpekler ağrılarını da belirli biçimde gösterebilirler. Peki, köpeklerde ağrı belirtileri nelerdir?

Köpekler bizlerle aynı dili konuşamasalar da bu onların çok başarılı birer iletişim ustası olduğu gerçeğini değiştirmez. Köpekler başta gözleri olmak üzere kulaklarını, kuyruklarını, kısacası tüm bedenlerini kullanarak bizimle adeta konuşurlar. Ayrıca sesler çıkartarak yani havlamak, inlemek gibi çeşitli sesler kullanarak da bizlerle iletişim kurarlar. Emin olun ki köpeklerin yaptığı her hareketin kendilerince gayet makul bir sebebi vardır. Köpeklerin yaptığı bazı hareketler, çıkarttığı bazı seslerse ağrı ya da acı duyduklarını gösterebilir. Bu nedenle köpeklerde ağrı belirtileri hakkında bilgi edinmek ve köpeğimizde bu belirtileri fark ettiğimizde zaman kaybetmeden veteriner hekime başvurmak tüm köpek insanlarının görevlerinden biridir.

İşte köpeğinizin ağrısı olduğunu işaret edebilcek bazı belirtiler:

AŞIRI YALAMA

Köpekler kediler gibi kendilerini temizleme konusunda başarılı canlılar değildir. Ancak arada sırada az miktar yalanırlar. Bir köpeğin ısrarlı şekilde özellikle de belirli bir noktasını yalaması hatta bazen işi dişlemeye dek vardırması o bölgenin ağrıdığını gösterebilir.

HIZLI VE KESİK NEFES ALMA

Köpeğimizin sağlık durumu ile ilgili bilgi edinmek için takip edebileceğimiz şeylerden biri de nefes alış verişidir. Köpekler hareket ettiklerinde ve heyecana kapıldıklarında hızlı ve kesik şekilde nefes alabilirler. Ancak ortada bu etkenlerden herhangi biri bulunmadığı halde köpeğiniz kesik kesik ve hızlı nefes alıyorsa bu da ağrı belirtisi olabilir.

AŞIRI SALYA AKINTISI

Bazı köpek ırklarında salya akıntısı normal kabul edilir, örneğin Boxer ırkı köpekler diğerlerinden daha fazla salya akıtma eğilimindedir. Bunun dışında eğer bir köpeğin ağzından aniden salya akıntısı özellikle de aşırı salya akıntısı başlamışsa bu dişinin, boğazının ağrıdığına yani ağız ve boyun bölgesinde ağrı ya da acı verici bir sorun olduğuna işaret edebilir.

TOPALLAMA – YÜRÜMEKTE ZORLANMA

Köpeklerde birçok kas-iskelet sistemi sorunları ile de karşılaşılabiliyor. Bu sorun ya da hastalıkların önemli belirtilerinden biri de topallama ya da yürümekte zorlanma. Özellikle de köpeğin herhangi bir darbe almadığı, kazaya karışmadığı durumlarda ortaya çıkan topallamayı çok ciddiye almak gerekiyor zira bu belirti sadece ağrıya değil kemik kanseri gibi ciddi hastalıklara da işaret edebiliyor.

KAFAYI BİR YANA EĞİK TUTMA

Köpeklerin en hassas bölgelerinden biri kulaklarıdır ve kulaklarında birçok sorunla karşılaşılabilir. Köpekler kulakları ağrıdığında kafalarını bir yana eğik tutarlar. Eğer köpeğiniz kafasını sık sık bir yana eğiyorsa bu kulaklarında bir sorun olduğunu gösterir.

Bunların dışında iştahsızlık, bazen inler gibi sesler çıkarma gibi belirtiler de köpeğinizin ağrısı olduğunu gösterebilir.

Köpeklerin dişlerini çürütebilecek etkenler

Kedilerde ishal hangi hastalıkların habercisidir?