in

Köpeklerde anal kese hastalığı ve belirtileri

Köpeğinizi belirli zamanlarda poposunu sürterken görüp neden bunu yaptığını ve onu nasıl durdurabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Peki köpeğinizi bu noktaya getiren hastalık nedir? ve belirtileri nelerdir?

Köpeklerde anal kese sorunları oluşmaya başladığında köpeği rahatlatmak için insan müdahalesi gerekebilir.

Köpek dostlarımızda oldukça fazla görülen sağlık sorunlarından biri anal kese hastalığı ya da anal kese iltihabıdır. Anal keselerde gelişen iltihap durumu ilerlediği takdirde köpeklerin genel sağlıklarını da olumsuz şekilde etkileyebilir.

Ayrıca anal kesedeki enfeksiyon köpeklerin kötü kokmasına da yol açabilir ve bunun anal keseden kaynaklandığını bilmeyenler çözümü köpek dostlarını sürekli yıkamakta ararlar.

Sürekli yıkadıkları halde koku bir türlü geçmez, üstelik anal keseden kaynaklanan kokuya bir de köpeğin sık yıkandığı için cildinden kaynaklanan koku eklenir ve durum daha da kötüye gider.

Bu nedenle köpeklerde anal kese sorunları hakkında bilgi sahibi olmak ve köpek dostlarımızı zaman zaman veterinere götürerek anal keselerini kontrol ettirmek gerekir.

1# Anal keseler anüsün iki yanında yer alır

Anal keseler köpek dostlarımızın anüsünün iki yanında ve anüsten biraz aşağıda bulunur. Bu keselerin işlevi sekresyon sıvısı ismi verilen bir fizyolojik sıvı salgılamaktır.

Sekresyon sıvısı hem dışkının çıkışını kolaylaştırır hem de dışkıya köpeklerle ilgili bilgilerin geçmesini sağlar. Köpeklerin birbirinin kakasını koklamaya olan düşkünlüklerinin sebebi de sekresyon sıvısı ile dışkıya geçen bilgileri öğrenmek istemeleridir

2# Anal kese sıvısının dışarı atılamadığı durumlarda hastalık ortaya çıkar

Anal kese sıvısının çeşitli nedenlere bağlı olarak dışarı akmadığı yani içeride biriktiği durumlarda anal kese hastalığı şekillenir. Anal keselerde biriken sıvı enfeksiyona ve apselere yol açar.

3# Bazı ırklarda bu soruna yatkınlık vardır

Anal kese hastalığı her ırktan ve cinsiyetten köpekte görülebilir ancak Minyatür Poodle, Chihuahua, Lhasa Apso, Cocker Spaniel, Basset Hound, Beagle başta olmak üzere küçük köpek ırkları bu hastalığa daha yatkındır. Ayrıca aşırı kilolu köpeklerde de sekresyon sıvısı iyi boşaltılamadığı için anal kese enfeksiyonu ile daha sık karşılaşılır.

Tıkalı anal keseler köpeğiniz için sadece rahatsızlık verici olmakla kalmaz, ihmal edilmeleri halinde enfeksiyona ve apseye neden olup antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

4# Anal kese hastalığının belirtileri nelerdir?

Köpeklerde bir türlü geçmeyen kötü bir kokunun anal kese enfeksiyonuna işaret edebileceğini yazımızın başında söylemiştir. Bunun yanı sıra yukarıdaki görselde görüldüğü gibi köpeğin poposunu yere sürtmesi, sıklıkla anüs bölgesini yalaması hatta bazen dişlemesi de anal kesesinde sorun olduğunu gösterebilir. Ayrıca enfeksiyon sebebi ile ateş ve halsizlik de görülebilir.

5# Anal kese hastalığı için ne yapılması gerekir?

Köpeğinizin anal kese sorunu yaşadığını düşünüyorsanız yapmanız gereken tabi ki veteriner hekime gidip anal keselerinin boşaltılmasını ve tedavi edilmesini sağlamaktır. Anal kese enfeksiyonunun tedavisi diğer birçok soruna kıyasla oldukça kolaydır.

Cins Kedilere Acı Veren Genetik Hastalıklar

Kelt Mitolojisine göre Hangi Ağaç Burcusunuz ?