in

Köpeklere Sosis Vermek Doğru Mu?

Köpek dostlarımızın sosise bayıldıkları bir gerçek ama bu sosisin onlar için doğru bir besin olduğu anlamına gelmiyor.

Köpekler etobur canlılar ayrıca hepimizin bildiği gibi boğazlarına oldukça düşkünler. Birçok köpek ne bulursa yeme eğiliminde hele de söz konusu et ve et ürünleri ise köpekleri durdurabilmek oldukça zor. Köpeklerin en sevdiği yiyeceklerden biri de sosis, çoğu köpek sahibi sosis yerken gözlerini dikip kendine bakan köpek dostuna kayıtsız kalamayıp sosisleri onlarla paylaşıyor hatta birçoğumuz köpek dostumuzu mutlu etmek için sadece ona vermek üzere sosis alıyoruz. Ancak bunların doğru davranışlar olduğunu söyleyebilmek mümkün değil zira sosis köpekler için pek de uygun bir besin maddesi değil.

İyi niyetle verdiğiniz sosis köpeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

Sosis işlenmiş bir et ürünü

Köpeklerin etobur canlılar oldukları doğru ancak bu işlenmiş et ürünlerinin köpekler için doğru besinler olduğu anlamına gelmiyor. Gerek sosis gerekse salam, sucuk ve diğer tüm işlenmiş et ürünleri köpekler için bazı riskler taşıyor.

dog-eating-hot-dog

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Sosisin tuz oranı köpekler için çok yüksek

Hemen hemen tüm işlenmiş et ürünlerinde olduğu gibi sosiste de tuz oranı oldukça yüksek ve bu sosisi köpekler için tehlikeli hale getiren unsurlardan biri. Yüksek tuzlu tüm yiyecekler köpeklerin en fazla böbreklerini tehdit ediyor.

tummy-ache

Sosiste çok fazla baharat ve yağ var

Sosisin köpeklere uygun bir besin olmamasının altında yatan nedenlerden biri de yüksek miktarda baharat ve yağ içermesi ki bunlar da köpek dostlarımızın beslenmesinde bulunmaması gereken şeyler.

177308171

Tüm bunlara bir de koruyucu maddeler eklenince sosis iyice tehlikeli hale geliyor

İster dana eti ister tavuk eti kullanılarak üretilen sosislerde yüksek miktarda koruyu madde de bulunuyor ve tabi ki koruyucu maddelerin köpek dostlarımız için yararlı olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Bu tip et ürünlerinde diğer birçok üründen çok daha yüksek koruyucu madde bulunuyor ve bu da sosisi köpekler için tehlikeli kılıyor. Son bir noktanın daha altını çizelim; sosiste bulunan soğan ve sarımsak da köpeklere zararlı, özellikle sarımsak köpeklerde anemiye neden olabilme riski taşıyor. Tüm bu bilgiler ışığında köpek dostunuza sosis vermemeniz en doğrusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

waggingtails 758x426

Köpekler Sadece Mutluyken Mi Kuyruk Sallar?

does my cat have fleas 758x426

Kediler Pireden Nasıl Kurtulur?