in

Köpeklere sosis vermek doğru mu?

Köpekler çok iştahlı hayvanlardır. Özellikle söz konusu et ürünleri olduğu zaman iştahları iyice kababır. Ancak beslenmelerinde zararlı olacak bazı şeyleri onlardan uzak tutmalıyız. Peki, sosis de köpekler için zararlı mı, köpeklere sosis vermek doğru mu?

Köpekler etobur canlılar ayrıca hepimizin bildiği gibi boğazlarına oldukça düşkünler. Birçok köpek ne bulursa yeme eğilimindedir. Hele de söz konusu et ve et ürünleri ise köpekleri durdurabilmek oldukça zor.

Köpeklerin en sevdiği yiyeceklerden biri de sosistir. Çoğu insan sosis yerken gözlerini dikip kendine bakan köpeğe kayıtsız kalamayıp sosisleri onlarla paylaşıyor. Hatta birçoğumuz köpeğimizi mutlu etmek için sadece ona vermek üzere sosis alıyoruz. Ancak bunların doğru davranışlar olduğunu söyleyebilmek mümkün değil zira sosis köpekler için pek de uygun bir besin maddesi değil. İyi niyetle verdiğiniz sosis köpeğinizin sağlığını olumsuz etkileyebilir.

SOSİS, İŞLENMİŞ BİR ET ÜRÜNÜDÜR

Köpeklerin etobur canlılar oldukları doğru ancak bu işlenmiş et ürünlerinin köpekler için doğru besinler olduğu anlamına gelmiyor. Gerek sosis gerekse salam, sucuk ve diğer tüm işlenmiş et ürünleri köpekler için bazı riskler taşıyor.

SOSİSİN TUZ ORANI KÖPEKLER İÇİN ÇOK YÜKSEKTİR

Hemen hemen tüm işlenmiş et ürünlerinde olduğu gibi sosiste de tuz oranı oldukça yüksektir. Bu durum da sosisi köpekler için tehlikeli hale getiren unsurlardan biri. Yüksek tuzlu tüm yiyecekler köpeklerin en fazla böbreklerini tehdit ediyor.

SOSİSTE ÇOK SAYIFA BAHARAT VE YAĞ BULUNUR

Sosisin köpeklere uygun bir besin olmamasının altında yatan nedenlerden biri de yüksek miktarda baharat ve yağ içermesidir. Baharat ve yağlar da köpeklerin beslenmesinde bulunmaması gereken şeyler.

TÜM BUNLARA KORUYU MADDELER DE EKLENİNCE SOSİS KÖPEKLER İÇİN İYİCE TEHLİKELİ HALE GELİYOR

İster dana eti ister tavuk eti kullanılarak üretilen sosislerde yüksek miktarda koruyu madde de bulunuyor ve tabi ki koruyucu maddelerin köpekler için yararlı olduğunu söyleyebilmek mümkün değil. Bu tip et ürünlerinde diğer birçok üründen çok daha yüksek koruyucu madde bulunuyor ve bu da sosisi köpekler için tehlikeli kılıyor.

Son bir noktanın daha altını çizelim; sosiste bulunan soğan ve sarımsak da köpeklere zararlı, özellikle sarımsak köpeklerde anemiye neden olabilme riski taşıyor. Tüm bu bilgiler ışığında köpek dostunuza sosis vermemeniz en doğrusu olur.

Kedilerin tüy kusması nasıl engellenir?

Kedilerin kokmasının sebebi nedir?