in

Kedilerin Tüy Kusması Nasıl Engellenir?

Kediler kendilerini temizlerken bol miktarda tüy yutarlar ve bu tüyleri kusarak çıkartırlar, peki kedi dostlarımızın tüy kusmasını engellemenin bir yolu var mı?

Kediler son derece titiz hayvanlardır ve dillerinde bulunan papillalar sayesinde kendilerini mükemmel biçimde temizleyebilirler. Sağlıklı bir kedi uyumadığı zamanların çoğunu temizlenerek yani tüylerini yalayarak geçirir ve bu temizlenme faaliyeti sırasında da hatırı sayılır miktarda tüy yutarlar. Bu tüyler zamanla midelerinde birikir ve kediler midelerindeki tüy yumaklarından kurtulmak için kusarlar, bu doğal bir durumdur ve endişelenmeyi gerektirmez. Ancak bazı kedi severler kedi dostlarının bu tüyleri kusmadan atabilmesinin bir yolu olup olmadığını merak ediyor ve bu merak içindeki kedi severlere hemen söyleyelim; bunun tabi ki bir yolu var.

Öncelikle kedi dostunuzu düzenli olarak taramalısınız

Kedilerin tüy kusmasını engellemenin en etkili yollarından biri daha az tüy yutmalarını sağlamaktır. Bunun için yapabileceğiniz en doğru şeyse tabi ki kedi dostunuzu yavruluktan itibaren düzenli olarak taramaktır. Taramak hem kedilerin dökülen tüylerini toplamanızı sağlar hem de tüy sağlığına olumlu etki yapar, ayrıca dökülen tüyler tarak ile toplandığı için kediniz yalanırken daha az tüy yutar.

7420381_orig

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Malt macunu kedilerin midesinde biriken tüyleri dışkı yoluyla atmalarını sağlar

Malt özü ve bitkisel liflerden üretilen bir ek besin olan malt macunu kedilerin midesinde biriken tüy topaklarını kusarak değil dışkı yolu ile üstelik gayet kolay bir şekilde çıkartmasını sağlar.

maxresdefault

Her gün işaret parmağının yarısına denk gelen miktarda malt macunu ile kedinizin tüy kusmasını engelleyebilirsiniz

Kediler genellikle malt macununun tadını çok severler. Piyasada farklı markaların ürettiği birçok malt macunu alternatifi var ve sizin kedi dostunuz da bunlardan birini mutlaka sevecektir. Her gün kedi dostunuza işaret parmağınızın yarısına denk gelecek kadar az miktarda malt macunu vererek yuttuğu tüyleri dışkı yolu ile atmasını sağlayabilir ve böylece tüy yumağı kusma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

car chasing 758x426

Köpekler Neden Arabaları Kovalar?

waggingtails 758x426

Köpekler Sadece Mutluyken Mi Kuyruk Sallar?