in

Kedilerin tüy kusması nasıl engellenir?

Kedilerin tüy kusması normal bir durumdur. Ancak kedinizi tüy kusarken görmek sizi üzüyorsa elbette bunun da çözümü var. Peki, kedilerin tüy kusması nasıl engellenir?

Kediler son derece titiz hayvanlardır ve dillerinde bulunan papillalar sayesinde kendilerini mükemmel biçimde temizleyebilirler. Sağlıklı bir kedi uyumadığı zamanların çoğunu temizlenerek yani tüylerini yalayarak geçirir. Bu temizlenme faaliyeti sırasında da hatırı sayılır miktarda tüy yutarlar. Yutulan tüyler zamanla midelerinde birikir ve kediler midelerindeki tüy yumaklarından kurtulmak için kusarlar. Bu durum doğal bir durumdur ve endişelenmeyi gerektirmez. Ancak kediler ile yaşayan bazı insanlar kedisinin bu tüyleri kusmadan atabilmesinin bir yolu olup olmadığını merak ediyor. Bu merak içindeki kedi insanlarına hemen söyleyelim; bunun tabi ki bir yolu var.

İşte kedinizin kusmasını önlemek için yapabileceğiniz şeyler;

ÖNCELİKLE KEDİNİZİ DÜZENLİ TARAMALISINIZ

Kedilerin tüy kusmasını engellemenin en etkili yollarından biri daha az tüy yutmalarını sağlamaktır. Bunun için yapabileceğiniz en doğru şeyse tabi ki kedi dostunuzu yavruluktan itibaren düzenli olarak taramaktır. Taramak hem kedilerin dökülen tüylerini toplamanızı sağlar hem de tüy sağlığına olumlu etki yapar. Ayrıca dökülen tüyler tarak ile toplandığı için kediniz yalanırken daha az tüy yutar.

MALT MACUNU KEDİLERİN MİDESİNDE BİRİKEN TÜYLERİN DIŞKI YOLUYLA ATILMASINI SAĞLAR

Malt özü ve bitkisel liflerden üretilen bir ek besin olan malt macunu kedilerin midesinde biriken tüy topaklarını kusarak değil dışkı yolu ile üstelik gayet kolay bir şekilde çıkartmasını sağlar.

KEDİNİZE HER GÜN MALT MACUNU VERMELİSİNİZ

Kediler genellikle malt macununun tadını çok severler. Piyasada farklı markaların ürettiği birçok malt macunu alternatifi var ve sizin kedi dostunuz da bunlardan birini mutlaka sevecektir. Her gün kedinize işaret parmağınızın yarısına denk gelecek kadar az miktarda malt macunu vererek yuttuğu tüyleri dışkı yolu ile atmasını sağlayabilir ve böylece tüy yumağı kusma sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Hayvanınızın tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Köpeklerde karın şişliğinin sebepleri nelerdir?

Köpeklere sosis vermek doğru mu?