in

Köpeklerde öksürük hangi hastalıkları haber verir?

Köpeklerde öksürük normal olduğu gibi sürekli olan öksürük kesinlikle normal değildir. Bu şekilde olan öksürüğün altında ciddi hastalıklar yatıyor olabilir. Peki köpeklerde öksürük hangi hastalıkların habercisidir?

Herkes biricik dostu köpeğinin sağlıklı ve mutlu olmasını, uzun bir yaşam sürdürmesini ister. Tüm bunlar tabi ki biraz da biz köpeklerle beraber yaşayan insanların elindedir. Zira doğru bakılan köpeklerin doğal olarak yaşam süresi de uzar. Bu süreyi sağlıklı ve mutlu geçirme şansı da diğerlerine kıyasla çok daha yüksektir.

Ayrıca köpekleri dikkatli şekilde gözlemlemek de önemlidir. Çünkü bir köpeğin hasta olduğunu anlayabilmenin yegane yolu onu gözlemlemek ve herhangi sıra dışı bir davranışını gördüğümüzde ya da bir hastalık belirtisi fark ettiğimizde bunu önemsemektir.

Köpeklerde öksürük sık karşılaşılan durumlardan biridir. Köpeklerde öksürük çoğu kez geçici ve basit problemler nedeni ile şekillense de bazen ölümcül hastalıkların habercisi olabilir.

Şimdi hep beraber köpeklerde öksürük nedenleri üzerinde duralım.

KALP HASTALIKLARI

Köpeklerde birçok kalp hastalığı görülüyor. Bu hastalıkların bazıları doğumdan kaynaklanan anomaliler nedeni ile oluşurken bazılarıysa sonradan çeşitli etkenler sebebiyle şekilleniyor. Köpeklerde birçok farklı kalp hastalığının en önemli belirtilerinden biri inatçı ve kuru öksürük. Ayrıca köpeklerde görülen bir tür parazit olan kalp kurdu da öksürüğe yol açabiliyor.

BARINAK HASTALIĞI

Köpeklerde çok sayıda viral enfeksiyon görülme riski vardır ve bu riski bertaraf etmenin tek yolu düzenli aşılamadır. Kennel cough ya da daha çok bilinen ismi ile barınak hastalığı da bir viral enfeksiyondur ve aşısız köpeklerde görülür. Söz konusu yavru köpekler olduğunda ölümcül seyretme olasılığı da vardır. Barınak hastalığının da en spesifik belirtisi öksürüktür.

ALERJİ

Aynı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de farklı alerjenlere karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Öksürük birçok alerji nedeni ile ortaya çıkabilen bir belirtidir. Özellikle mevsimsel öksürüklerde alerji olasılığını değerlendirmek gerekir.

YABANCI CİSİMLER

Köpeklerin oyunculuğu ve meraklı yapıları hepimizin malumu. Bu iki özellikleri köpeklerin yabancı cisim yutmasına yol açabiliyor ve yabancı cisim yutan köpeklerde öksürme refleksi gelişebiliyor. Ayrıca yabancı cisim öksürüğün yanı sıra öğürme gibi belirtilere de neden olabiliyor.

Bunlar köpeklerde öksürüğün en sık görülen nedenleri, ancak tabi ki köpeğinizin öksürmesinin altında yatan nedeni kesin olarak öğrenmek için yapmanız gereken veteriner hekime götürmek ve muayene edilmesini sağlamak olmalıdır.

Kedilerin ne zaman aşılanması gerekiyor?

Kedilerin sürekli kaşınma nedeni nedir?