in

Kedilerin sürekli kaşınma nedeni nedir?

Kedilerin kaşınmasını normal olarak karşılayabiliriz. Ancak bu durum sürekli olduğunde ölümle sonuçlanacak kadar ciddi tehlikeler söz konusu olabilir. İşte kedilerin sürekli kaşınma nedenleri.

Kedilerde kaşıntı en sık karşılaşılan durumlardan biri olduğu için pek de önemsemez. Ancak aslında kedilerin kaşınmasını önemsemek gerekiyor. Elbette arada sırada kaşınan bir kedi için endişelenmek yersiz ama söz konusu sürekli ya da sık sık kaşınmak olduğunda bunun altında yatan nedeni belirlemek ve ortadan kaldırmak gerekiyor. Kedilerin kaşınmasının altında birçok farklı etken yatabiliyor ve kaşıntı kimi zaman bazı sağlık sorunlarına işaret edebiliyor. Kedilerin sürekli kaşınmasının sebepleri işte bunlar:

UYUZ

Uyuz kedilerde en sık karşılaşılan parazit hastalıklarından biri, çoğu insan bilmese de aslında uyuza akarlar adı verilen parazitler neden oluyor ve bu parazitler çıplak gözle görülemiyor. Kaşıntı uyuzun en önemli belirtilerinden biri, eğer kediniz sürekli kaşınıyorsa ayrıca derisinde kızarıklık ve yaralar varsa bu belirtiler uyuza işaret ediyor olabilir. Uyuz tedavisi olan bir hastalıktır ancak çok sık olmamakla birlikte tedavi edilmeyen uyuz vakaları ölümle sonuçlanabilme riski taşır.

BESİN ALERJİSİ

Kedilerde de birçok farklı alerjene karşı alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor ve bu alerjenlerin bir kısmı da yiyeceklerin içinde bulunuyor. Kedilerde besin alerjisi genellikle yiyeceklerin içerisinde yer alan protein, koruyucu ve renklendirici maddeler ile karbonhidrattan kaynaklanır. Sürekli kaşıntı kedilerde besin alerjisi belirtilerinden biridir. Özellikle de mama değişimi sonrası bu sorunu yaşamaya başladıysanız kedinizin kaşınmasının altında yatan nedenin besin alerjisi olma ihtimali yüksektir.

ÇEVRESEL ALERJİLER

Kedilerde gıda alerjisinin yanı sıra çok sayıda farklı alerjene karşı da alerjiler gelişebilir ve herhangi bir alerjene karşı şekillenen alerjiler görülebiliyor. Kaşıntı bu alerjilerin en kolay fark edilebilen belirtilerinden biridir. Özellikle mevsimsel kaşıntılarda alerjiden şüphelenilebilir. Örneğin, polen alerjisi bahar aylarında ortaya çıkar ve başka birçok belirtinin yanı sıra kaşıntıya da yol açar.

PİRE

Evet, işte geldik kedilerin kaşınmasının en fazla karşılaşılan nedenine, küçük asalaklar pireler. Pireler kan emici asalaklar ve kedileri ısırdıklarında kaşıntıya neden oluyorlar. Ayrıca bazı kedilerde pire alerjisi de görülebiliyor ve bu çok daha fazla kaşıntıya neden oluyor.

Bunlar kedilerde kaşıntı nedenleri arasında ilk akla gelenler. Ancak eğer kediniz kaşınıyorsa en doğrusu veteriner hekime başvurarak bu kaşıntının altında yatan nedenin teşhis ve tedavi edilmesini sağlamak.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvanlar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Köpeğinizin tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Köpeklerde öksürük hangi hastalıkları haber verir?

Kedilere neden tavuk kemiği vermemeliyiz?