in

Köpeklerde Görülen Cilt Hastalıkları Nelerdir?

Köpeklerde oluşan cilt hastalıkları köpeğinizin sağlığını ve mutluluğunu bozabilir. Köpeğiniz için ciddi tehlikelere yol açabilecek bu cilt hastalıkları hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Bunun için yazımızı okuyabilirsiniz.

1- PARAZİT

Köpeği olanların çok iyi bildiği ve sık sık karşılaştığı bir durumdur. Pire, bit, kene, sinek gibi böcekler, kendilerinin yol açtığı zararların yanı sıra başka hastalıklara da sebep olabilirler. Bu tür parazitleri köpeğinizden uzak tutmak için veteriner hekiminizin size bazı yollar önermesi faydalıdır.

2- ENFEKSİYONLAR

Köpeğin cildinde herhangi bir kesilme, yırtılma veya batma sonucu bir yara varsa düzgün bir şekilde temizlenmesi ve yaranın derinliğine göre, dikilmesi gerekir. Yaranın içindeki bakteriler enfeksiyon oluşturabilir. Bu türde enfeksiyonlar genelde birkaç günden fazla sürmez. Ama bu durum daha uzun sürer ve doku gitgide daha kötü bir görünüm alırsa, yangı veya enfeksiyona dönüşmüştür, ki bunun da bir veteriner hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir.

3- EGZAMA

Egzama, köpeğin derisinin yağlanmasına ve kepeklenmesine neden olan bir hastalık türüdür. Bu hastalık bazen genetik olabilir. Ancak çoğunlukla alerjik ya da hormonal bozukluklar gibi tıbbi sorunlar nedeniyle meydana gelmektedir. Böyle durumlarda, altta yatan nedenin tedavi edilmesi son derece önemlidir.

4- YANGILI LEKELER

Yangılı lekeler, genelde köpeklerde sık görülen bir sorundur. Bu yuvarlak, acılı, çoğu zaman şiş cilt lekeleri hiçbir haber vermeksizin bedenin herhangi bir yerinde aniden ortaya çıkıp, köpeği ciddi bir biçimde rahatsız edinceye kadar büyüyüp kötüleşebilirler.

Büyümelerine fırsat vermeden veteriner hekim tarafından tedavi edilmeleri ve sorunun kaynağının tespit edilmesi gerekir.

5-MAYA DERMATİTİ

Köpeğinizin sürekli kulaklarını kaşıyor, patilerini yalıyor ve çiğniyorsa veterinerinize maya dermatiti konusunda danışın. Tahriş olmuş, kaşıntılı ve bozuk renkli cilt en belirgin özellikleridir. Maya mantarları genellikle rahatça üreyebildikleri patilerde ve kulaklarda görülmektedir. Maya dermatitinin teşhisi kolaydır.

6- KURU VE PULLANMIŞ DERİ

Kuru ve pullanmış deri birden fazla sağlık sorununun göstergesi olabilir. Uyuz, alerji ve diğer cilt hastalıklarının en belirgin belirtileridir. Bunun dışında, kuru ve pullanmış deri genellikle köpeğinizin yanlış beslenmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Dostunuzu doğru ve kaliteli mamalar ile besleyin. Cilt hastalığı devam ettiği takdirde köpeğiniz bu durumdan fazlasıyla rahatsız olacaktır. Belirtileri fark ettiğiniz anda veteriner hekiminize danışınız.

7-UYUZ

Uyuz, mayt isimli minik parazitlerin neden olduğu bir cilt rahatsızlığıdır. Köpeklerdeki uyuz hastalığı köpekler arasında hızla yayılabilmektedir, hatta insanlara bile bulaşabilmektedir. Ancak bu parazitler insanlarda yaşayamazlar. Belirtileri yoğun kaşıntılı, kırmızı bir cilt, yaralar ve tüy kaybıdır. Tedavi uyuz çeşidine göre değişiklik göstermektedir.

8-DERİ TÜMÖRLERİ

Köpeğinizin cildinin altında, içinde ya da üzerinde bulabileceğiniz yumrulardır.

Eğer tümörler yavaş büyümüşler ve çoğalıp bedenin başka bölgelerini etkilemiyorlarsa, çoğunlukla iyi huyludurlar. İyi huylu tümörler, alındıktan sonra yeniden oluşmazlar.

Kötü huylu tümörler ise kanserojendirler. Birden bire ortaya çıkarlar, hızla büyürler, çevredeki dokuyu etkilerler, bazen cildi yırtıp kanamaya yol açarlar. Bu tümörler çoğunlukla serttirler.

Ayrıca, birdenbire çoğalıp kanayan rengi değişik yumrulara da dikkat etmelisiniz. Cilt kanserinin bir başka türü de, belirli bir süre içinde iyileşmeyen yaralarla kendini gösterir. Köpeğinizde bulunan tüm yumrular derhal bir veteriner hekim tarafından muayene edilmelidirler.

İngiliz gazetesi Mirror: Hayvan hakkı savunucularından Türkiye için boykot çağrısı

Bursa’da ‘insan yüzlü örümcek’ görüldü