in

Köpeklerde Aşırı Tüy Dökme Nedenleri

Köpeklerde aşırı tüy dökülmesi çoğu zaman çeşitli sağlık sorunlarına işaret eden bir belirtidir dolayısıyla önemsemek gerekir.

Köpek denilince akla gelen ilk sorunlardan biri tüy dökülmesidir. Çoğu köpek sahibi köpeklerinin tüy dökmesinden ya yakınır ya da bunu tamamen normal olarak kabullenip hiç umursamaz ancak bu iki tavır da doğru değildir. Zira köpeklerde aşırı tüy dökülmesi kimi zaman ciddi hastalıklara işaret edebilir dolayısıyla sadece yakınıp bu sorunun altında yatan nedeni araştırmamak da normal kabul edip umursamamak da köpekte tüy dökülmesine neden olan sağlık sorunlarının ilerlemesine yol açabilir. Bu sebeple şayet köpeğiniz aşırı tüy döküyorsa yapacağınız en doğru şey veteriner hekime başvurup bu sorunun altında yatan nedenin belirlenmesini ve tedavi edilmesini sağlamaktır.

Yetersiz ve dengesiz beslenme

Köpeklerde hemen her sorunun beslenme ile direkt ya da endirekt ilişkisi vardır. Köpeğiniz aşırı tüy döküyorsa bu durumda aklınıza gelmesi gereken ilk nedenlerden biri besleme hatalarıdır. Köpeklerin yetersiz ve hayvansal ile bitkisel proteinlerin dengesiz şekilde verilerek beslenmesi beraberinde aşırı tüy dökülme sorununu getirebilir.

dog-lost-his-back-hair-810x455

Aklınız kedinizde kalmasın: Kedi kısırlaştırma hakkında merak edilen tüm detaylar için ziyaret edin.

Dermatolojik hastalıklar

Köpeklerde çok sayıda dermatolojik yani cilt hastalığı görülebiliyor ve bu hastalıkların hemen hepsinin en önemli semptomlarından biri tabi ki tüy dökülmesi. Özellikle bölgesel tüy dökülmesinde cilt hastalıkları akla gelmesi gereken ilk etkenlerden biri.

10-not-to-ignore-reasons-for-dog-hair-loss-5

Dış parazitler

Köpekler dış parazitler de yine sık karşılaşılan bir sorun ve kene, pire, uyuz gibi dış parazitlerin varlığı aşırı kaşıntıya, iritasyona bunların beraberinde de tüy dökülmesine yol açıyor. Özellikle de bu parazitlerin yoğun olarak saklandığı kulak arkası gibi bölgelerde ortaya çıkan aşırı tüy dökülmesi parazitlerden kaynaklanabiliyor.

20140328_163001

Vitamin eksikliği ya da fazlalığı

Köpeklerde aşırı tüy dökülmesinin altında yatan etkenlerden biri de vitamin eksikliği. Ancak kimi zaman vitamin fazlalığı da bu soruna yol açabiliyor. Ayrıca aynı şekilde yetersiz ya da aşırı mineral alımı da tüy dökülmesi ile sonuçlanabiliyor.

alopecia-x

Alerjik reaksiyonlar

Sevimli dostumuz köpeklerde çok sayıda farklı etkene karşı alerjik reaksiyonlar gelişebiliyor ve bu alerjilerin hemen hepsinde görülen belirtilerden biri de tüy dökülmesi.

clayton4

Stres

Köpeklerin çok duygusal ve çevresel faktörlerden çok etkilenen canlılar olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu yapıları köpeklerin kolaylıkla strese girebilmelerine yol açıyor ve köpeklerde stres de kendini aşırı tüy dökülmesi ile gösterebiliyor. Özellikle yukarıda saydığımız fiziksel etkenlerin olmadığı durumlarda akla gelmesi gereken ilk neden stres.

Bunların yanı sıra bazı viral enfeksiyonlar, sık yıkama ve özellikle de yanlış sabunlarla, şampuanlarla yıkama gibi bazı etkenler de köpeklerde aşırı tüy dökülmesine yol açabiliyor. Yazımızı bitirirken son bir uyarıda bulunalım; mevsim geçiş dönemlerinde aşırı tüy dökülmesi normal kabul ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kocaelide Akıl Almaz Olay Köpeklerinden Biri Öldürüldü Diğeri Darp Edildiöç

Kocaeli’de Akıl Almaz Olay: Köpeklerinden Biri Öldürüldü Diğeri Darp Edildi

nepalde dort binden fazla hayvan uzvu yakildiöç

Nepal’de Dört Binden Fazla Hayvan Uzvu Yakıldı