in ,

Kediniz sürekli saklanıyor mu ?

Kedi denilince akla gelen ilk davranışlardan biri saklanma, gerçekten de kedi dostlarımız saklanmaya bayılıyorlar ve aslında sergiledikleri bu davranışın altında birçok farklı ve kendilerince mantıklı neden yatıyor. Kediler kimi zaman oyun ya da kafa dinlemek için saklanırken kimi zamansa saklanmalarının altında bazı sorunlar yatabiliyor. Özellikle de sürekli saklanma kedide fiziksel ya da psikolojik bazı sorunların varlığına işaret eden önemli belirtilerden biri. Yani, eğer kediniz sürekli, uzun süreli saklanıyorsa bunu hafife almayıp kedinizin bir sorun yaşıyor olabileceği ihtimalini görmezden gelmemeniz gerekiyor.

HASTALIKLAR

Birçok hastalık kedilerde saklanma eğilimine yol açabilir. Hasta kediler sık sık saklanır hatta bazen saklandıkları yerden çok uzun süre çıkmayabilirler. Kedinizde saklanmanın yanında ishal, kusma gibi hastalık belirtileri varsa hasta olma ihtimali yüksektir.

AĞRI VE ACI

Kediler de aynı bizler gibi hastalıklardan ya da darbelerden dolayı ağrı ve acı hissi duyabilirler ve bu durum da saklanmalarına yol açabilir. Özellikle de inleme, iştahsızlık gibi diğer ağrı belirtileri de varsa kedinizin saklanmasının altında yatan neden ağrı duyuyor oluşu olabilir.

STRES

Kedilerde en sık karşılaşılan sorunlardan biri de strestir. Çünkü kediler birçok farklı etken nedeni ile strese girebilirler. Örneğin taşınma ya da eve yeni birinin yerleşmesi, aile bireylerinden birinin ölümü, gürültü gibi çok sayıda etken kedilerde stres oluşmasına neden olabilir ve kedilerin stres karşısında verdikleri ilk tepkilerden biri saklanmaktır. Ayrıca endişe de kedilerin saklanmasına neden olabilir.

DEPRESYON

Çoğu kişi depresyon ile stresi benzer durumlar olarak görseler de aslında ikisi farklı durumlardır ve kedilerde depresyon sadece ruhsal sorunlardan değil fiziksel hastalıklardan da kaynaklanabilir. Kedilerde depresyonun başlıca belirtilerinden biri de sürekli saklanmadır.

Kediniz saklanıyor, çevreye karşı ilgisizse ve bunlar gibi başka davranış değişiklikleri yaşıyorsa altında yatan neden depresyona girmiş olması olabilir.

Bunların yanı sıra korkan kedilerin ve hamile kedilerin doğum yapmak için saklanmasının ise normal kabul edildiğini de ekleyelim.

Sorumluluk Reddi: ajanimo.com evcil hayvankar için nitelikli tıbbi yardım kaynağı değildir. Bu içerik, bilgi amaçlıdır, gerçek bir tavsiye değildir. Köpeğinizin tıbbi müdahaleye ihtiyacı olduğundan şüpheleniyorsanız, derhal bir veteriner hekime danışın.

Kedilerde ishal hangi hastalıkların habercisidir?

Kedilerde burun kuruluğu nedenleri