in

Köpekler üşür mü?

Kış mevsimi soğukların etkisi ile hem insanlar hem de hayvanlar için en zorlu geçen mevsimdir. Çoğu insan kendisi üşürken köpeklerin üşümediğini düşünür, öyle ya köpeklerin tüyleri vardır ve onları soğuktan korur. Peki, bu görüş acaba doğru mu? Yoksa bu görüşün aksine köpekler üşür mü?

Köpeklerin tüylerinin birçok işlevi vardır; tüyler köpekleri sıcaktan, soğuktan, zararlı güneş ışınlarından, yaralanmalardan korur. Ancak tüyler tabi ki köpekleri sonsuz koruma gücüne sahip değildir. Dolayısıyla belirli sıcaklıkların altındaki havalarda köpekler de üşürler.

TÜM KÖPEKLERİN SOĞUĞA KARŞI DİRENCİ EŞİT DEĞİLDİR

Köpekler ortak bir atadan gelseler de bugün dünyanın farklı yerlerine ait 400’den fazla köpek ırkı var ve bu ırkların hepsinin soğuğa karşı direnci aynı değil. Aslında buna şaşırmamak gerekiyor, zira örneğin Afrika gibi sıcak bir bölgeye ait köpek ırkları ile Alaska’ya ait ırkların soğuğa karşı aynı derecede dayanıklı olması beklenemez. Köpeklerin soğuğa karşı dayanıklılığını belirleyen birkaç etken var. İşte bu etkenler:

Kürk tipi: Kalın, çift katmanlı kürkü olan köpekler soğuğa en dayanıklı olanlardır. Çoğu Kuzey iklimlerinde gelişmiş olan bu ırklar arasında Husky ve Newfoundland sayılabilir. Buna karşın örneğin tazı gibi çok ince ve az tüylü olan köpekler soğuğa karşı çok dayanıksızdır.

Boyut: Küçük köpekler hacimce daha büyük bir yüzeye sahiptir, daha net olarak açıklamak gerekirse küçük köpeklerin ısı kaybedecekleri daha fazla cildi vardır ve bu sebeple küçük köpekler büyüklere kıyasla daha çok üşürler.

Ağırlık: Köpeklerin vücudundaki yağ soğuğa karşı yalıtım sağlar, ağır köpekler zayıf köpeklere kıyasla daha az üşürler. Ancak şunu da unutmamak gerekir, köpeklerde fazla kilolar birçok hastalığa zemin hazırlayan bir etkendir. Yani köpeğim üşümesin diye kış aylarında kilo aldırmak kesinlikle doğru değildir.

Yaş: Çok genç ve çok yaşlı köpekler vücut ısılarını diğer köpekler kadar iyi düzenleyemezler, bu nedenle yavru ve yaşlı köpekler daha çok üşürler.

Sağlık: Aynı yavru ve yaşlı köpekler gibi hasta köpekler de vücut ısılarını düzenleyemezler ve bu hasta köpeklerin de soğuğa karşı toleransının daha düşük olmasına yol açar.

SOĞUK HAVALARDA HANGİ KÖPEKLERİN GİYDİRİLMESİ GEREKİR?

Köpeklerin keyif için giydirilmesi makul değildir ancak söz konusu soğuk olduğunda bazı köpeklerin soğuktan korunmak için giydirilmesi gerekebilir.

  • Tazı, whippet gibi az tüylü ve zayıf ırkların kış aylarında giydirilmesi doğrudur.
  • Tüysüz köpek cinsleri soğuğa karşı tamamen savunmasızdır, dolayısıyla bu ırkları da giydirmek gerekir.
  • Yaşlı köpekleri özellikle de artrit gibi ağrılı eklem hastalığından muzdarip olanları da kışın giydirmek eklemlerin sıcak tutulması açısından gerekli bir önlemdir.

KÖPEĞİN ÜŞÜDÜĞÜ NASIL ANLAŞILIR?

Köpekler de bizler gibi üşüdüklerinde çeşitli davranışlar sergilerler, köpeğiniz soğuk havada titriyor, sızlanıyor, hareketleri yavaşlıyorsa bunlar üşüdüğü anlamına gelebilir. Eğer köpeğinizde bu belirtiler varsa onu en kısa zamanda sıcak bir yere götürmeniz en doğrusudur.

KÖPEKLERDE DONMA ÖLÜMCÜL OLABİLİR

Gördüğünüz gibi “köpekler üşür mü?” sorusunun yanıtı evet, hatta köpekler üşümekle kalmayıp donmaya bile maruz kalabiliyorlar. Özellikle sokaklarda yaşam savaşı veren köpekler kış mevsiminde donarak yaşamını dahi kaybedebiliyor. Kış aylarında evsiz köpeklerin barınabileceği yerler yapmak bizlerin bu güzel canlılara karşı en önemli sorumluluklarımızdan biri. Ayrıca köpeklerin soğukta vücut ısılarını koruyabilmeleri için de yeterince beslenmeleri gerekiyor. Lütfen kışın sadece kendi köpeklerimizi değil sokaklardaki evsiz köpekleri de düşünelim ve elimizden geldiğince besleyerek vücut ısılarını korumalarını sağlayalım, unutmayın evsiz hayvanların da tüm canlılar kadar yaşam hakkı var.

Kedilerde Mantar Hastalığı Ve Belirtileri

Köpeklerin burnunun akmasının nedenleri nedir?