in

Köpekler susuzluğa ne kadar dayanır?

Köpeklerle birlikte yaşayan insanların merak ettiği şeylerden biri de köpekler susuzluğa ne kadar dayanır sorusudur. Bir gün boyunca su içmeyen köpeklerde dehidrasyon belirtileri oraya çıkmaya başlar. 72 saatten uzun süre su içmeyen köpeklerde ise geri dönüşü zor sağlık sorunları yaşanabilir.

Köpeklerin, diğer tüm canlılar gibi yaşamlarını devam ettirebilmeleri için gereksinim duydukları en önemli maddelerin başında su geliyor. Havaların çok soğuk ya da sıcak seyrettiği zamanlarda ise, özellikle sokakta yaşayan köpeklerin suya ulaşması zorlaşıyor. Bu da akıllara köpekler susuzluğa ne kadar dayanır sorusunu getiriyor. Şunun altını çizmek gerekir ki, ister evde isterse sokakta olsun tüm köpekler için 72 saat susuz kalmak kritik bir süredir; ancak bu bir genellemedir ve köpeklerin vücut yapısı, yaşı hatta hareketliliği belirleyici değişkenlerdendir.

KÖPEKLER NE KADAR SUYA İHTİYAÇ DUYAR?

Tüm canlıların yapılarına ve vücutlarının boyutlarına göre su ihtiyacı birbirinden farklıdır. Örneğin insanların günde 2,5-3 litre su içmesi gerektiğini mutlaka duymuşsunuzdur. Oysa bu ortalama bir değerdir ve kilonuza ve yaşantınıza göre su ihtiyacınız da değişkenlik gösterir. Aynısı köpekler için de geçerlidir. Köpeklerin günlük su ihtiyacı, kilo başına yaklaşık 40 ml. olarak kabul edilmektedir. Bu da 10 kiloluk bir köpeğin günde yaklaşık 400 ml. su içmesi gerektiği anlamına gelir. Elbette ne kadar hareketli olduğu, tükettiği mama ya da besinlerin niteliği ve köpeğin yaşı gibi faktörlerle birlikte bu miktar değişiklik gösterebilir.

Köpekler susuzluğa dayanmasında; hayvanın yaşı, kilosu ve hareketliliği gibi özellikleri de belirleyicidir.

KÖPEKLER NEDEN DAHA AZ SU İÇER?

Köpekler bazı durumlarda normalde olduğundan daha az su içebilirler. Bu durumlar tehlikeli olmamakla birlikte, su tüketiminin azalma sebebinin bilinmesinde yarar vardır. Kısaca değinmek gerekirse bunlar:

 • Aktivite Azalması – Eğer köpeğiniz normalden daha az aktifse ve hava da sıcak değilse, daha az susamış olması muhtemeldir. Azalan aktivite sebebiyle köpeğin su tüketiminin düşmesinde bir sorun olmasa da, su içmeyi reddetmediğinden emin olmanızda yarar var.
 • Yabancı Yerler –Bilindiği üzere köpekler, keskin koku alma duyularına sahiptir. Bu sayede de güvenilir ve güvenilir olmayan su kaynaklarını ayırt edebilirler. Eğer köpeğiniz alışkın olduğundan çok farklı bir su kaynağı ile karşılaşırsa, suyu içmeyi reddedebilir. Bunu engellemek için seyahatlerinizde yanınızda su bulundurmanız gerekebilir.   
 • Hastalık –Bazı sağlık sorunları köpeklerin su iştahlarını kesebilir. Şeker hastalığı, böbrek rahatsızlıkları, idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıklar sebebiyle köpeğiniz su içmekten kaçınıyor olabilir.Böyle bir durumda köpeğin su içme alışkanlığının not edilerek veteriner yardımı alınması faydalı olacaktır.
 • Yaşlanma – Köpekler yaşlandıkça aktivitelerindeki azalma sebebiyle daha az su içmeye meyillidirler. Bunun yanında aşırı yaşlılık durumlarında suya ulaşma çabası bile su içmeme sebebi olabilir. Eğer köpeğiniz çok yaşlıysa etraftaki su kaplarının sayısını arttırmanız gerektiğini unutmayın.
 • Korku ve Stres – Çeşitli olumsuz tecrübeler sebebiyle köpekler, su kaplarının ya da yerlerinin değişmesi ihtiyacı hissedebilirler. Eğer bir stres durumuna maruz kalmışlarsa ya da herhangi bir sebeple korkmuşlarsa, su kaplarının yerlerini değiştirerek tüketimlerini arttırabilirsiniz.
72 saatten uzun süre su içmeyen köpeklerde ise geri dönüşü zor sağlık sorunları yaşanabilir.

KÖPEKLER SUSUZLUĞA NE KADAR DAYANIR?

Köpeklerin de tıpkı insanlar gibi her gün su içmesi gerekmektedir. Bir günlük bir susuzluktan sonra köpeklerde dehidrasyon belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Başlıca dehidrasyon belirtileri şunlardır:

 • Kuru burun,
 • Kuru ağız ve dişler,
 • Sürekli uyuma ve uyuklama isteği,
 • Halsizlik,
 • Kuru gözler,
 • Hızlı soluk alıp verme.

Bu belirtilerin biri veya bir kaçı dehidrasyon anlamına gelebilir ve böyle bir durumda veteriner hekime başvurulması gerekmektedir. Ortalama bir köpek susuzluğa 72 saatten fazla dayanamaz. 72 saati geçen susuzluklarda, köpeklerde ciddi medikal müdahale gerektirebilecek sonuçlar ortaya çıkabilir, hatta köpek hayatını kaybedebilir.

Bir gün boyunca su içmeyen köpeklerde dehidrasyon belirtileri oraya çıkmaya başlar.

KÖPEKLERİN SUSUZ KALMAMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Veteriner hekim tarafından sınırlanmadığı sürece bir köpeğin su tüketiminin sınırlandırılmasına gerek yoktur. Günlük ihtiyaçlarına bağlı olarak gereksinim duydukları su tüketimini ayarlamak konusunda köpekler oldukça başarılıdır. Köpeklerin susuz kalmasını önlemek için şu noktalara dikkat etmek gerekir:

 • Su Kabı Boyutları – Köpeklerin su kapları, onların boyutlarına uygun olmalıdır. Çok küçük ya da çok büyük kaplar, köpeklerin yeteri kadar su içmelerini engelleyebilir.
 • Su Kabı Dolu Kalsın – Güne köpeklerin su kaplarını doldurarak başlayın ve gün sonunda yine su kaplarının dolu olduğuna emin olun. Boyutu belli bir kapla su vermek, köpeğin günlük ortalama tüketimini takip etmenin en kolay yoludur.
 • Farklı Yerler – Evinizin, bahçenizin ya da sokağınızın farklı noktalarına su kapları koymanız aktiviteleri esnasına köpeklerin bol sıvı tüketmelerine yardımcı olacaktır.  
 • Klozetin Kapalı Olduğuna Emin Olun – Eğer evde köpek besliyorsanız klozet kapağını kapalı tutmanız, köpeğinizin tuvalet suyu içmesine engel olacaktır.
 • Yaş Mama Tüketimi – Yaş mama tüketmek, köpeklerin günlük su ihtiyaçlarının bir kısmını bu sayede karşılamalarına yardımcı olur ve susuz kalmalarının önüne geçer. Bu yüzden köpeklerin beslenme programında yaş mamayı kullanmak önemlidir. Sadece kuru mama tüketen köpeklerde su ihtiyacının daha fazla olması normaldir.
 • Uzun Süre Bağlı Bırakmayın – Kısa ve zorunlu durumlar dışında köpekleri bir yerlere bağlamak doğru bir davranış değildir, zorunda kalmadıkça bağlı kalmamalarına özen gösterin. Bağlı kalacakları durumlarda da mutlaka su ve yiyeceğin onlar için ulaşılabilir olduğundan emin olun.

KÖPEKLERİN SUSUZ KALMAMASI İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Köpeklerin günlük aktivitelerine bağlı olarak tüketmeleri gereken su miktarının, kilo başına yaklaşık 40 ml. olduğundan bahsetmiştik. Eğer köpeğiniz bu miktarın çok üzerinde su tüketiyorsa bu da bir sorun olduğu anlamına gelebilir. Günlük tüketim miktarındaki kısmi değişimler göz ardı edilebilir ancak büyük bir fark olduğunu düşünüyorsanız, köpeğinizi bir veterinerin görmesi yerinde olacaktır.

Caretta Tuba 15 bin kilometre yol kat etti, 6 milyon izledi

Sivas’ta Kangal köpeği kuzuyu emziriyor